LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosovë: Rritet pakënaqësia ndaj bisedimeve me Serbinë

  10 Shkurt, 2016

  opinionNjë studim i Qendrës së Kosovës për studime të sigurisë, nxjerr në pah se shumica e qytetarëve të anketuar besojnë se bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës e Serbisë po dështojnë të arrijnë qëllimin e tyre, ndërsa kanë shprehur qëndrim kundër themelimit të asociacionit të komunave me shumicë serbe.

  Rezultatet janë përmbledhur në një edicion të Barometrit të Sigurisë, ...

 • Mustafa e Thaçi nuk përfillin opozitën

  10 Shkurt, 2016

  Thaci MustafaDhuna dhe bllokimi i punës së institucioneve nuk janë mjete për zgjidhjen e problemeve politike kanë deklaruar kryeministri i Kosovës Isa Mustafa dhe zëvendësi i parë i tij Hashim Thaçi, gjatë një bashkëbisedimi me përfaqësues të shoqërisë civile.

  Dy krerët e Qeverisë së Kosovës dhe partive të koalicionit, Lidhjes Demokratike dhe Partisë Demokratike, thanë se opozita po e pamundëson ...

 • Kosovë: Dështon marrëveshja pozitë-opozitë te Presidentja

  9 Shkurt, 2016

  Një takimi i thirrur nga presidentja Atifete Jahjaga, i cili kishte për qëllim gjetjen e një zgjidhje politike në mënyrë që Kuvendi i Kosovës t’i kthehet normalitetit, përfundoi pa marrëveshje.

  parlamenti i ksOpozita tash e pesë muaj mban të bllokuar punën e kuvendit në Kosovë dhe blloku opozitar do të protestojë më 17 shkurt në tetëvjetorin e shpalljes së pavarësisë, ...

 • Kosovë: Përfundon pa rezultat takimi i organizuar nga presidentja

  8 Shkurt, 2016

  takimi atifeteNë Kosovë partitë politike nuk arritën marrëveshje për rrugën e zgjidhjes së krizës politike. Në takimin e ftuar nga presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga morën pjesë partitë në pushtet ndërsa nga opozita vetëm Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, ndërsa është përcjellë nga afër edhe nga ambasadori amerikan në Kosovë Greg Delawie dhe përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian ...

 • Rezoluta e Parlamentit Evropian për Kosovën

  4 Shkurt, 2016

  PE BrukselUlrike Lunacek, raportuese e këtij Parlamenti për Kosovën, ka thënë pas votimit se PE-ja i ka dhënë një mesazh të fuqishëm Kosovës në perspektivën e saj evropiane, i cili pason ratifikimin që iu bë muajin e kaluar Marrëveshjes së Stabilizim – Asociimit, të arritur ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Kosovës.

  “Vazhdimësia e kësaj dinamike në këtë drejtim është jetësore për ...

 • Refugjatët, terrorizmi dhe ndikimi rus, sfida të sigurisë në Ballkan

  4 Shkurt, 2016

  germia hillFolësit nga Ballkani në konferencën “Germia Hill” thanë se nëse BE-ja vonohet më shumë me pranimin e Ballkanit në gjirin e vet, krijohen hapësira për ndikim të Rusisë dhe Lindjes së Mesme.

  Sfidat kryesore të sigurisë me të cilat po përballen vendet e Evropës Juglindore janë fluksi i madh i refugjatëve që vijnë nga Lindja e Mesme, rreziku i ...

 • Bashkëpunim ndërshqiptar përballë obstruksionit të Serbisë në Këshillin e Evropës

  2 Shkurt, 2016

  Aida + Glauk VVNënkryetarja e Kuvendit Aida Dërguti dhe Kryetari i Grupit Parlamentar të Lëvizjes VETËVENDOSJE! mbajtën sot një konferencë për media ku paraqitën problemet lidhur me Rezolutën më të fundit të miratuar në Këshillin e Evropës.

  Serbia po e vazhdon fushatën e saj obstruktive kundër Republikës së Kosovës njëjtë siç bëri muaj më parë në UNESCO. Serbia po i përdor ...

 • Konferenca ndërkombëtare “Germia Hill”

  2 Shkurt, 2016

  Germia HillKryeministri i Kosovës Isa Mustafa tha të martën se institucionet e vendit janë angazhuar fuqishëm për të luftuar terrorizmin dhe radikalizmin. Ai i bëri këto komente në hapje të konferencës së tretë ndërkombëtare “Germia Hill”, e organizuar nga Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës në bashkëpunim me Aspen Institute, me temën “arkitektura e sigurisë së Evropës Juglindore nën ...

 • ZRRE-JA KONFIRMON KËRKESËN PËR RRITJE TË ÇMIMIT TË RRYMËS

  1 Shkurt, 2016

  oret matse te energjiseZyra e Rregullatorit për Energji (ZRRE), njofton publikun se aktualisht është duke zhvilluar procesin e dhjetë tarifor të energjisë elektrike.

  Si pjesë e këtij procesi, operatorët: KEK (Gjenerimi), KOSTT (Transmisioni dhe Tregu), KEDS (Distribucioni) dhe KESCO (Furnizimi) kanë dorëzuar aplikacionet e tyre për aprovimin e të hyrave të lejuara maksimale dhe këto aplikacione janë të publikuara në ...

 • Vladimir Putinët e Kosovës si kampion të korrupsionit që dhunon lirinë

  1 Shkurt, 2016

  thaci_veseli_haliti_haradinajPasuria e përfituar nga krimi dhe korrupsioni i organizuar

  Pasurimi i të afërmeve të tyre dhe miqve është bërë në forma të ndryshme, mirëpo si formë “legjitime” është bërë në shumë raste me anë të tenderëve apo kontratave të ndryshme në mënyrë të drejtpërdrejtë nga ana e shtetit.

  Elita politike e Kosovës duke qenë herë në pushtet e herë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"