LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosova dhe SHBA me marrëveshje për ekstradim

  29 Mars, 2016

  usa kosovaKosova dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës nënshkruan të martën marrëveshjen për ekstradim. Kjo marrëveshje sipas zyrtarëve të të dyja vendeve, përveç që forcon partneritetin dhe përcaktimin për rend dhe ligj, garanton po ashtu se kriminelët që paraqesin rrezik për rendin dhe sigurinë e qytetarëve e të dyja vendeve do të ndiqen dhe do të vihen para drejtësisë.

  Presidentja ...

 • Konjufca: Opozita është para udhëkryqit

  28 Mars, 2016

  Glauk Albin“Pas gjashtë muajsh veprimtari të përbashkët, Lëvizja Vetëvendosje është e mendimit që ne jemi përpara një udhëkryqi dhe ky udhëkryq duhet të tejkalohet me testin e radhës”, ka thënë në intervistën për Radion Evropa e Lirë, shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca. Krijimi i një platforme politike dhe listës së përbashkët për zgjedhjet, shihen si ...

 • Opozita në Kosovë shtyn protestën

  25 Mars, 2016

  opozitaPartitë opozitare në Kosovë shtynë protestën e paralajmëruar për të shtunën për të kërkuar largimin e qeverisë dhe shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme. Vendimi për shtyrje pasoi këshillimet ndërmjet tyre, por burime edhe brenda partive opozitare thonë se ka mospajtime për hapat e ardhshëm për të kundërshtuar institucionet e Kosovës.

  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradinaj tha ...

 • Përvjetori i bombardimeve të NATO-s

  24 Mars, 2016

  helikopteri natoShtatëmbëdhjetë vjet më parë NATO-ja filloi fushatën e bombardimeve kundër forcave serbe, duke shënuar kësisoj fillimin e fundit të luftës gati dyvjeçare në Kosovë.

  Fushata pasoi refuzimin e Beogradit për të nënshkruar marrëveshjen e negociuar në Rambouillet të Francës, për t’i dhënë fund luftës në Kosovë.

  Fushata e bombardimeve nga ajri që zgjati 78 ditë, në tokë u shfrytëzua nga ...

 • Demarkacioni Kosovë-Mali i Zi, ekspertët ndërkombëtarë në Pejë

  23 Mars, 2016

  Ekspertët ndërkombëtarë për rishikimin e marrëveshjes së demarkacionit mes Kosovës dhe Malit të Zi kanë udhëtuar të mërkurën drejt komunës së Pejës, për të dëgjuar nga afër shqetësimet për shënimin e vijës kufitare që ndodhet në fshatrat e saj.

  Procesi i verifikimit është tepër diskret, por edhe pse mediat po mbahen larg tij, Top Channel ka arritur të ndjekë të mërkurën takimet e komisionit ad-hoc ndërkombëtar ...

 • Protestë kundër kryeministrit Mustafa në Prishtinë

  22 Mars, 2016

  Dhjetëra gazetarë të medieve të ndryshme nën organizimin e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, (AGK) protestuan të martën (22.03) para qeverisë së Kosovës kundër kërcënimit të një gazetari nga kryeministri Mustafa.

  GargamelShkas për protestën është bërë me gjasë një kërcënim i bërë nga kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, gazetarit të portalit Isnsajder.com, Vehbi Kajtazi. Ky i fundit kishte publikuar lajmin ...

 • Kajtazi publikon numrin nga i cili thotë se e thirri Mustafa

  21 Mars, 2016

  kajtaziPas mohimit të kryeministri të Kosovës, Isa Mustafa, se e ka kërcënuar gazetarin e Insajderi.com, Vehbi Kajtazin, pasi që ky i fundit kishte publikuar një shkrim për vëllanë e Mustafës dhe largimit të tij nga Kosova në rrugë ilegale, ka reaguar përsëri Kajtazi.

  Kryeredaktori i portalit Insajderi ka publikuar një foto në të cilin është e regjistruar një thirrje nga ...

 • Gjuriq për zgjedhjet serbe në Kosovë: Askujt nuk i mohohet e drejta

  21 Mars, 2016

  MarkoMarko Gjuriq, drejtor i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, thotë se Serbia pret organizimin e zgjedhjeve të saj edhe në Kosovë. Ai thotë se modeli i organizimit të zgjedhjeve përmes OSBE-së do të zbatohet edhe me 24 prill.

  Në një intervistë për TopChannel, Gjuriq ka thënë se në këto zgjedhje do të kenë mundësi të votojnë ...

 • Intervista e Boiken Abazit në gazetën “Shekulli”

  21 Mars, 2016

  Boiken AbaziZotëri Abazi, para se të na flisni për dëbimi tuaj nga Policia e Kosovës a mund të na thoni shkurtimisht kur ka filluar aktivizimi juaj në Lëvizjen Vetëvendosje, pasi opinioni në Shqipëri nuk ka shumë informacion për ju, për Vetëvendosjes dhe për politikën e Kosovës në përgjithësi ?

  Unë kam qenë pjesë e shoqërisë civile në Tiranë, kam punuar ...

 • MASHT njeh diplomat e universiteteve private në Shqipëri

  21 Mars, 2016

  Ministria e Arsimit, Shkencës dhe e Teknologjisë (MASHT) ka marrë vendim që t’i pranojë të gjitha diplomat e lëshuara nga institucione të akredituara dhe licencuara nga shteti i Shqipërisë.

  MASH KosoveSipas një njoftimi të lëshuar nga MASHT, departamenti për Arsimin e Lartë obligohet për zbatimin e procedurave për vlerësim dhe njohje të diplomave të shkollave të larta profesionale dhe të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"