• 102 vjet nga copëtimi i trojeve shqiptare

  29 Korrik, 2015

  konferenca-e-londresKonferenca e ambasadorëve në Londër, mbajtur në 1912-1913 dhe njohur ndryshe edhe si “Konferenca e Paqes në Londër”, ishte një takim ndërkombëtar i gjashtë Fuqive të Mëdha të asaj kohe (Britania e Madhe, Franca, Gjermania, Austro-Hungaria, Rusia dhe Italia).

  Këto fuqi u mblodhën në dhjetor 1912 si pasojë e sukseseve të ushtrive të Ligës ballkanike kundër Perandorisë Osmane ...

 • Grupi i punës mblidhet sërish sot

  28 Korrik, 2015

  zaevPas tri orë diskutimesh ka përfunduar mbrëmë takimi i katër partive me përfaqësuesit e BE-së dhe OSBE-së. Pas takimit, asnjëra nga palët nuk ka dhënë deklaratë zyrtare për rezultatin e bisedimeve.

  Vetëm Përfaqësuesi i BE-së Pieter Van Hout pas takimit tha se ishte optimist që bisedime do të ketë edhe sot pasdite.

  Gjatë takimit të djeshëm supozohet se është biseduar për ...

 • Ndërkombëtarët nuk e duan asnjë nga ministrat aktual në qeverinë kalimtare

  28 Korrik, 2015

  qeveria bdiDiplomatë europerëndimor në Shkup  në qeverisjen e ardhshme nuk duan  asnjë nga ministrat aktual, sepse ata janë pjesë e skandaleve qeveritare dhe të një kabineti të korruptuar dhe kriminalizuar, që u zbardh me materialet e përgjimeve .

  “Asnjëri nga ministrat aktual nuk duhet të jetë pjesë e qeverisjes së përkohshme. Qeveria e re duhet të përbëhet nga njerëz kompetent ...

 • Zaev dosjen e “Monstra” do t’ia jap Prokurorit Special

  27 Korrik, 2015

  zaevLideri i LSDM-së, Zoran Zaev ka folur sërish për publikimin e materialeve të përgjimeve lidhur me rastin “Monstra”, që ka të bëjë me vrasjen e pesë maqedonasve, për të cilën vepër u dënuan 7 shqiptarë me burgim të përjetshëm.

  Zaev në intervistën për portalin MKD i pyetur se a do të publikoni përgjimet për “Monstra” edhe përkundër marrëveshjes politike, ai ...

 • Këtë javë më ngrohtë, temperaturat mbi 40 gradë Celsius

  27 Korrik, 2015

  termometriMot më i ngrohtë me temperatura mbi 40 gradë Celsius sipas paralajmërimeve të Drejtorisë për punë hidrometeorologjike, na presin gjatë kësaj jave.

  Moti sot do të jetë kryesisht me diell dhe më i nxehtë, me vranësira mesatare dhe me erë të dobët nga drejtimi i ndryshueshëm. Në pjesët lindore janë të mundshme reshje të përkohshme të shiut me bubullima të ...

 • Vritet me 5 plumba zyrtari i BDI-së në Strugë, kapet autori

  25 Korrik, 2015

  Artan Musliu alisa Argetim AsaniPërgjaket sërish Partia Bashkimi Demokratik për Integrim, brenda dy ditësh. Pas vrasje së ndodhur ditën e enjte, vritet sot me pesë plumba zyrtari i BDI-së në Strugë, Artan Musliu (Argëtim Asani).

  Ngjarja tragjike mësohet se ka ndodhur rreth orës 13:20. Incidenti u bë me dije filimisht nga mediat, ndërsa më pas u konfirmua edhe nga Ministria ...

 • A mundet prokurori special ta çojë Gruevskin pas hekurave?

  25 Korrik, 2015

  gruevskiProkurori special ka dëshmi dhe materiale të mjaftueshme për ngritjen e padive penale kundër kryeministrit maqedonas Nikolla Gruevski dhe njerëzve të afërt të tij, të përfshirë në përgjimet e publikuara që diktojnë vepra të mundshme penale.

  Kështu vlerëson kreu i LSDM-së, Zoran Zaev, në një intervistë për të përjavshmen “Fokus”. Ai shprehet i bindur se prokurorit special i mjaftojnë tre ...

 • EKSKLUZIVE – Flet i dyshuari për vrasjen, Bajram Limani: Isha në vetëmbrojtje

  24 Korrik, 2015

  Ndërsa i dyshuari për vrasjen e komandant Shqiponjës në Kumanovë, Bajram Limani, njëherish ushtrues detyre kryetar i degës së BDI-së në këtë qytet në një deklaratë ekskluzive për ALSAT M rrëfen momentin e incidentit. Ai thotë se ndjen keqardhje për atë çka ka ndodh por shton se ishte në vetëmbrojtje. Limani tha se do të dorëzohet në polici.

  https://youtu.be/usz6kngEJnI

  Alsat-M

 • Pse ndodhi vrasja në Kumanovë, sherri degës së BDI-së

  24 Korrik, 2015

  policia mkIncidenti i përgjakshëm në Kumanovë lidhet me Bashkimin Demokratik për Integrim. Zgjedhja në degën e kësaj partie çuan në këtë incident të përgjakshëm, që përfundoi me vrasjen e Xhemail Rexhepit të njohur si komandant Shqiponja, dhe plagosjen e dy të tjerëve.

  Tensionet dhe zënkat në këtë parti kanë nisur vite me radhë. Dega e kësaj partie ishte mollë sherri ...

 • Shilegov: Me përgjimet të merret prokurori spëcial, Zvërlevski nuk ka kredibilitet

  24 Korrik, 2015

  pergjimetOpozita kundërshton procedurën e hapur nga Prokuroria për lëndët që kanë të bëjnë me materialet nga bisedat e e përgjuara në të cilat LSDM ka akuzuar drejtues të lartë të Qeverisë, përfshirë edhe kryeministrin Gruevski dhe ish shefin e policisë sekrete, Sasho Mijallkov. LSDM vlerëson se si nga materialet e përgjuara ashtu edhe nga puna e deritanishme, kryeprokurori aktual, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"