• Ja oraret e ndalesave për lëvizjen e automjeteve të rënda nëpër rrugët e Maqedonisë

  30 Qershor, 2016

  kamioniSipas një kumtese nga Lidhja Auto-Moto e Maqedonisë (LAMM), nga 1 korriku do të zbatohet një regjim i ri qarkullimi me automjetet e rënda nëpër rrugët e Maqedonisë, transmeton Telegrafi Maqedoni.

  Me këtë regjim, ndalohet lëvizja e automjeteve të rënda transportuese deri 15 ton, gjatë fundjavës dhe në ditët kur temperaturat janë mjaft të larta.

  Kjo ndalesë vlen në periudhën kohore ...

 • Gruevski në Bruksel, kërkon “eliminim të rreziqeve të brendshme dhe të jashtme” për Maqedoninë

  29 Qershor, 2016

  gruevski-ne-bruksel-Ish-kryeministri maqedonas, kryetari i VMRO-DPMNE-së Nikolla Gruevski, sot e ka vazhduar vizitën dyditore të punës në Bruksel, ku paradite ka realizuar numër të madh të takimeve me përfaqësues të lartë të Bashkimit Evropian nga të cilët më e rëndësishme është ajo në Komisionin Evropian me komisar për negociata për zgjerim Johanes Han.
  Siç njofton korresponenti i MIA-s nga Brukseli, ...

 • LSDM braktisë Parlamentin

  23 Qershor, 2016

  zoran-zaev“Deputetët e LSDM-së, nuk do të marrin pjesë në punën e Kuvendit, derisa Gjykata Kushtetuese nuk do të deklarohet për kushtetutshmërinë e institucionit të Prokurorisë Speciale Publike”, kështu deklaroi në konferencë për shtyp, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në një konferencë për shtyp.

  Sipas tij, të gjitha afatet janë shkelur dhe se durimi ...
 • Kocijançiq: Javët në vijim, kyçe për Maqedoninë

  22 Qershor, 2016

  KocijançiçBrukseli përsëri u ka bërë thirrje liderëve të katër parive më të mëdha në vend, nënshkruese të marrëveshjes së Përzhinës, që të ulen në tavolinën e bisedimeve dhe të sigurojnë kusht për zgjedhje të lira dhe të besueshme. Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq, ka theksuar se javët në vijim janë kyçe për Maqedoninë duke shtuar se në BE ...

 • Parlamenti maqedonas refuzon nismën për shkarkimin e presidentit

  22 Qershor, 2016

  parlamenti rmParlamenti i Maqedonisë e refuzoi të martën mocionin për votëbesim ndaj presidentit Gjorgje Ivanov. Deputetët e Lidhjes Social Demokrate në opozitë, që kishin ngritur nismën e mbështetur edhe nga ata të Bashkimit Demokratik për Integrim, arritën të sigurojnë vetëm 35 vota nga dy të tretat e nevojshme në parlamentin prej 123 vendesh, për ta detyruar presidentin e vendit ...

 • Tensione në Shkup – përplasje e protesuesve me policinë

  21 Qershor, 2016

  protesta shkupProtesta masive janë mbajtur në Shkup të hënën në mbrëmje në organizim të revolucionit shumëngjyrësh ndërsa në to kanë marrë pjesë edhe drejtuesit e opozitës së bashkuar të udhëhequr nga Lidhja Social-Demokrate. Protestat që kanë zgjatur deri pak para mesnatës janë përshkruar me tensione të shumta.

  Policia ishte në shënjestër të protestuesve që hodhën gjësende të forta, në momentin ...

 • Protesta dhe kundërprotesta në Shkup, situatë e tensionuar

  20 Qershor, 2016

  protesta shkupShkupi nuk do të jetë i qetë sot! Në ora 11 ka paraljmëruar protestë Lëvizja Qytetare për Mbrojtjen e Maqedonisë (LQMM) për të mbrojtur Gjykatën Themelore ndërsa nga ana tjetër ‘Revolucioni i Larmë’ gjithashtu ka paralajmëruar protestë masive në ora 19.00 në Shkup para Prokurorisë Speciale Publike.

   

  ”Kësaj qeverisje kriminelesh dhe të korruptuarish i kemi dhënë shumë hapësirë dhe ...

 • Stavreski iku, por la borxh prej 4,3 miliardë euro

  17 Qershor, 2016

  stavreskiIsh-ministri i financave dhe kryeministër Zoran Stavreski në nëntë vitet e fundit vazhdimisht ishte pjesë e ekipit të VMRO-DPMNE-së, i angazhuar për çështje ekonomike. Për këtë periudhë, edhe përskaj asaj se në opinion do të mbahet në mend për bisedat telefonike me ministren e mëparshme të punëve të brendshme, Gordana Jankullovska, dhe deklaratat që kishin të bëjnë me politikat ...

 • Analistët: BESA ngritet, BDI bie! Anketa e fundit e IRI-t nuk përbën aspak habi

  16 Qershor, 2016

  iriRezultatet e terenit nga anketa e Institutit Republikan Amerikan (IRI) për matjen e rejtingut të partive politike tregoi ndryshime të mëdha në skenën politike shqiptare. Gazeta “Utriniski” shkruan se pas BDI-së menjëherë radhitet partia e sapoformuar Lëvizja BESA, e cila kohë më parë ishte pjesë e organizimitë të protestës madhështore me mbi 30 mijë persona më 9 Maj në ...

 • Shkup: Ndërkombëtarët po hartojnë listën e gjykatësve të pa korruptuar

  14 Qershor, 2016

  katicaBurime partiake të gazetës “ Sloboben pecat” thonë se ndërkombëtarët janë duke përgatitur një listë të gjykatësve që nuk janë të korruptuar, për t’i udhëhequr lëndët e hapura nga Prokuroria Speciale.

  Në këtë mënyrë do të plotësohet kërkesat e disa partive për formimin e një departmenti të posaqëm gjyqësor, që do të punonte në këto lëndë.

  Burimet më tej theksojnë se, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"