• Banorë të Pustecit, me letërnjoftime false nga MPB në zgjedhjet maqedonase

  30 Dhjetor, 2015

  Gordana_jankulovskaMinistria e Punëve të Brendshme në Shkup ka zbuluar 424 karta identiteti, që janë falsifikuar nga zyrtarët e policisë dhe janë shfrytëzuar si në zgjedhjet lokale të vitit 2013 edhe në ato parlamentare të vitit 2014.

  Skandali u publikua nga ministri i Brendshëm, i emëruar me propozim të opozitës maqedonase, Oliver Spasovski, i cili bëri ...

 • Nxënësit prej nesër në pushim dimëror

  29 Dhjetor, 2015

  nxenesitPër rreth 270.000 nxënës në shkollat fillore dhe të mesme nesër do të fillojnë pushimi dimëror.

  Mësimi nga viti shkollor 2015/2016 do të vazhdojë më 21 janar të vitit 2016.

  (alsat)

 • Zaev: Në zgjedhje vetëm me garanci nga KSHZ dhe Han

  29 Dhjetor, 2015

  zaevZgjedhje më 24 prill të vitit të ardhshëm do të ketë vetëm nëse ka garanci se ato do të jenë korrekte dhe demokratike, deklaroi lideri i LSDM-së, Zoran Zaev.

  Sipas tij, garanci të forta se janë plotësuar kushtet për zgjedhje demokratike duhet të jep edhe KSHZ.

  Ai shton se vetëm ajo ky komision është kompetent që të shpjegon se në këtë ...

 • Ndotja e ajrit në Maqedoni, OJQ-të kërcënojnë qeverinë

  29 Dhjetor, 2015

  OJQ shkup protestaTë paktën 20 organizata joqeveritare nga vendbanimet më të ndotura në Maqedoni janë kërcënuar se nga 15 janari do të bllokojnë qytetet më të mëdha të vendit nëse pushteti nuk ndërmerr masa urgjente kundër ndotjes alarmante të ajrit.

  Gjatë protestës që u zhvillua para ndërtesës së qeverisë në Shkup, përfaqësuesit e sektorit civil ...

 • “Dil për ajër të pastër”, protesta kundër ndotjes së ajrit në Shkup

  28 Dhjetor, 2015

  eco protesta“Mjaft ngufatjes”, “Shkupi u bë Peking”, “Stop Smog”, “Qeveria subvencionon vdekjet ne Tetovë”, ishin vetëm disa nga parullat që mbanin në duar qytetarë që protestuan kundër ajrit të ndotur para Qeverisë. Qytetarët kërkuan që Qeveria urgjentisht të marr masa për zgjidhjen e këtij problemi.

  “Ka shumë, nuk është vetëm nji, duhet të rregullohet industria rreth Shkupit dhe të organizohet ...

 • “Jugohromi” nuk mbyllet, shtyhet për mbledhjen e ardhshme qeveritare

  23 Dhjetor, 2015

  JugohromiQeveria e Maqedonisë ka përfunduar mbledhjen e sontme ku diskutohej për mbylljen e ndotësit më të madh në rajonin e rajonin e Pollogut, fabrikën e Jugohromit.

  Agjencia e lajmeve INA mëson se pika e rendit për mbylljen e fabrikës famëkeqe “Jugohrom” është shtyrë për mbledhjen e ardhshme të Qeverisë.

  Nuk përjahstohet mundësia, që kjo të jetë një lojë ping-pongu ndërmjet të ...

 • Ide për emrin e ri të Maqedonisë

  22 Dhjetor, 2015

  shkupi

  Siobhan O’Grady shkruan se pas më shumë se dy dekadash, Maqedonia po shkon drejt pranimit të idesë se emri i saj mund të ndryshojë. Kjo sipas O’Grady, vjen për shkak se kryeministri Gruevski nuk mund të vazhdojë më me politikën e tij nacionaliste pa kthim dhe sepse tashmë një pjesë e mirë e qëllimeve të tij është arritur. ...

 • Shkup, pritet hapja e Universitetit “Nënë Tereza”, mësim edhe në gjuhën shqipe

  21 Dhjetor, 2015

  shkupiQeveria e maqedonase ka sjellë vendim për hapjen e një universiteti të ri në Shkup që do të mbajë emrin e Nënë Terezës.

  Sipas kryeministrit të Maqedonisë, Nikolla Gruevski mësimet në këtë universitet do jenë në tre gjuhë, atë maqedone, shqip dhe anglisht.

  “Morëm vendim që të hapet edhe një universitet në Shkup, që do të quhet Universiteti ‘Nënë Tereza’. Do ...

 • Xhaferi: Gruevski po na helmon, ultimatum qeverisë deri më 25 dhjetor

  18 Dhjetor, 2015

  arianit xhaferiKryetari i shoqatës Eco Guerilla, Arianit Xhaferi sot para mijëra qyetarëve, tha se ne nga ky shesh i japim ultimatim qeverisë që deri më datën 25 dhjetor në ora 12 të mesnatës, që të ndalojë tërësisht ndotësin kryesor të Tetovës, Jugohrom.

  “Qeverisë së Gruvskit i japim ultimatim, që deri më 25 dhjetor në ora 12 e natës, kërkesa e ...

 • Nuk ka marrëveshje për emrin e Maqedonisë

  18 Dhjetor, 2015

  Poposki KociasMinistri i Jashtëm maqedonas Nikola Poposki vizitoi (17.12.) Athinën, por marrëveshje ende nuk ka. Shkupi dhe Athina mbeten në qëndrimet kontradiktore për emrin, por ato kanë edhe interesa të përbashkëta.

  Vizita e shefit të diplomacisë greke Nikos Kocias në Shkup, në korrik të këtij viti, ku paraqiti dhjetë kushtet nga katalogu për përmirësimin e raporteve, si dhe vizita e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"