• Dokumenti, si u korruptuan Ali Ahmeti dhe Musa Xhaferi me 5 mln €

  9 Shtator, 2015

  aliu-musa-buckovskiNjë aferë e madhe korruptive, e cila u trajtua nga Gjykata e New Yorkut ka prekur rëndë drejtuesit më të lartë të partisë shqiptare në qeverinë e Maqedonisë, atë të Bashkimit Demokratik për Integrim. Kryetari i kësaj partie, Ali Ahmeti dhe bashkëpunëtori i tij i ngushtë, Musa Xhaferi, njëherësh zëvendëskryeministër për implementimin e Marrëveshjes së Ohrit, akuzohen se kanë ...

 • Shkup, partitë kryesore, dallime për prokurorin special

  9 Shtator, 2015

  slaganaPërfaqësuesit e katër partive kryesore në Shkup nuk po arrijnë të gjejnë gjuhë të përbashkët për zgjedhjen e prokurorit special që duhet të hetojë skandalin e përgjimeve.

  Ndonëse afati i fundit për emërimin e tij, i përcaktuar me marrëveshjen për zgjidhjen e krizës politike, është 15 shtatori, palët ende kanë dallime të thella rreth kompetencave ...

 • Plas sherri midis Gruevskit dhe Mijallkovit !?

  8 Shtator, 2015

  gruevski-mijalkovPortali Centarnews duke u thirrur nga burime të afërta qeveritare ka shkruar se parmbrëmë në shtëpinë e ish-shefit të shërbimit sekret Sasho Mijallkov në lagjen Vodno ka shpërthyer një sherr dhe zënkë midis atij dhe kryeministrit Nikola Gruevski, por edhe bosit të disa bizneseve, Orce Kamçev.

  Siç spekulohet, arsyet e këtij konflikti kanë qenë disa pazare biznesi që nuk ishin ...

 • Mësimdhënësit kërkojnë tekstet shkollore nga Shqipëria

  4 Shtator, 2015

  LIBRATGabimet skandaloze që hasen në tekstet e tanishme shkollore, dhe që janë të natyrës së  ndryshme, duke filluar nga gabimet gjuhësore, konceptuale e deri te fyerjet do t vazhdojnë të jenë prezent edhe gjatë këtij viti.

  Edhe pse tani më një kohë u nënshkrua Marrëveshja në fushën e arsimit mes MASH-it të Maqedonisë dhe Shqipërisë, ende nuk ka asgjë konkrete ...

 • LSDM propozon heqjen e testimit ekstern dhe rritjen e pagës minimale

  3 Shtator, 2015

  LSDM ka dorrëzuar në Kuvend pesë propozim ligje me të cilat, në tre prej tyre kërkon heqjen e testimit ekstern sin ë shkollat fillore ashtu edhe në ato të mesme, rritjen e pagës minimale në 11.000 denarë dhe ndryshime në ligjin për buxhet. LSDM vlerëson se testimi ekstern ka dëmtuar procesin arsimor, ndërsa propozimi për rritjen e pagës minimale thanë se ka ardhur pas takimeve dhe konsultimeve që janë bërë ...

 • Gjykata në Maqedoni: Dëshmitë e opozitës të paligjshme

  3 Shtator, 2015

  Një ditë pas kthimit të opozitës në Parlament, Gjykata e Shkupit i hodhi poshtë provat e paraqitura nga opozita në procesin kundër zyrtarëve të lartë shtetëror, përfshirë edhe kryeministrin lidhur me aferën e përgjimeve.

  gjykata shkup“Dëshmitë e prezantuara nga opozita janë siguruar në mënyrë të paligjshme, ndaj ato nuk mund të jenë objekt i procedurës gjyqësore”, thuhet në njoftimin e ...

 • Shkup: Gjykata hedh poshtë dëshmitë për përgjimet

  3 Shtator, 2015

  gruevskiGjykata Themelore në Shkup ka hedhur poshtë si të pabaza të gjitha argumentet në çështjen e përgjimeve kundër kryeministrit Nikolla Gruevski, ish-ministres së Rendit Gordana Jankullovska, ish-shefit të Shërbimit Sekret Sasho Mijallkov dhe personave të tjerë të akuzuar nga Lidhja Social Demokrate maqedonase.

  Gjykata ka bërë të ditur se dëshmitë janë mbledhur në mënyrë joligjore dhe për këtë ato nuk ...

 • Maqedoni, kërkohet Gjykatë Speciale

  2 Shtator, 2015

  gjyqNë Maqedoni kanë pasuar reagimet pasi që Gjykata Themelore Shkupi 1 shpalli si të pabaza dëshmitë nga përgjimet që u publikuan nga ana e opozitës. Me këtë gjykata e shpallë edhe të mbyllur procesin e hetimeve, duke theksuar se bëhet fjalë për dëshmi të siguruara në mënyrë të paligjshme dhe se kjo sipas kodit penal nuk përbën bazë për ...

 • LSDM kthehet në Kuvend, Zaev: Në zgjedhje vetëm nëse respektohet marrëveshja

  1 Shtator, 2015

  zaevLSDM-ja opozitare filloi implementimin e marrëveshjes së 2 qershorit dhe 15 korrikut, duke u kthyer në ulëset parlamentare. Kreu i LSDM-së Zoran Zaev theksoi se vendimi për tu kthyer vjen si rezultat i marrëveshjes politike, me të cilën Gruevski pranoi të gjitha kërkesat e opozitës, duke filluar nga dorëheqja e tij, qeveria kalimtare dhe prokurori special. Megjithatë, nëse nuk ...

 • Rinia shqiptare ik në Evropë dhe Amerikë

  31 Gusht, 2015

  AZILShkupi, Ohri dhe Tetova, janë qytetet e Maqedonisë, ku shumica e qytetarëve kanë emigruar. Kështu thonë statistikat e publikimit “Migracioni 2014″. Enti Shtetëror i Statistikave të Maqedonisë ka publikuar të dhënat e para për emigrimin e brendshëm dhe të jashtëm në Maqedoni në periudhën nga viti 2010 deri 2014, raporton Zhurnal.

  Sipas këtij dokumenti zyrtar për një periudhë 5-vjeçare prej ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"