• Albin Kurti: Shqiptarët në Maqedoni janë brenga ime më e madhe

  14 Tetor, 2015

  albin-kurtiThemeluesi i Vetëvendosjes, Albin Kurti thotë se shqiptarët në Maqedonisë e kanë gjendjen shumë keq, transmeton agjencia e lajmeve INA.

  “Shqiptarët në Maqedoni janë brenga ime e madhe. Është brengë e madhe. Me shqiptarët në Maqedoni është një shpërputhje e jashtëzakonshme midis përmasë së tyre dhe gjendjes së tyre”, deklaroi Kurti sonte në Opinion.

  Ai theksoi se paritë shqiptare në Maqedoni ...

 • Hetimi për ngjarjet e Kumanovës hynë në fazën e fundit

  13 Tetor, 2015

  kumanovaHetimi për ngjarjet e Kumanovës më 9 dhe 10 maj, është në fazën e fundit. Kështu thonë nga Prokuroria Publike. 5 muaj tashmë nga aksioni policor në Lagjen e Trimave, janë marrë në pyetje të gjithë të dyshuarit në lidhje me ngjarjen ku u vranë 8 policë dhe 10 pjesëtarë të grupit të armatosur.

  “Po përgatiten dhe kompletohen dëshmitë, të ...

 • Komisioni Evropian: Ligji për bombat është tërhequr nga Parlamenti

  7 Tetor, 2015

  Maja KocijancicZëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijancic porositu sot subjektet politike në Maqedoni që sa më shpejtë të merren vesh për ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

  “Komisioni e di që partitë nuk kanë arritur marrëveshje mbrëmë për ndryshimet në Kodin Zgjedhor por bisedimet vazhdojnë edhe sot. Komisioni e ndjek nga afër zhvillimin e negociatave dhe pret që partitë të arrijnë marrëveshje sa më ...

 • Tërhiqet propozim ligji që pengonte publikimin e bombave

  7 Tetor, 2015

  kuvendi i rmPropozim ligji që parashikonte pengimin e publikimit të bombave të opozitës, sonte është tërhequr nga propozuesit Talat Xhaferi dhe Kërste Mukoski, kështu njoftojnë shërbimet nga Kuvendi I Republikës së Maqedonisë.  (alsat)

 • LSDM bllokon bisedimet për Kodin Zgjedhor, kërkon heqjen e cenzurës për bombat!

  6 Tetor, 2015

  bisedimet rmBisedimet për Kodin Zgjedhor në grupin e punës në moment kritik. Siç mëson ekskluzivisht Alsat M nga burime brenda bisedimeve, shkaku për bllokimin e bisedimeve është Ligji për ndalimin e bombave, që është propozuar sot nga partitë në pushtet VMRO dhe BDI.

  LSDM-ja ka kushtëzuar vazhdimin e bisedimeve për Kodin Zgjedhor vetëm nëse tërhiqet nga procedura Ligji për ndalimin ...

 • Maqedoni, propozohet ligj për ndalimin e publikimit të përgjimeve

  6 Tetor, 2015

  zaevOpozita maqedonase nuk do të mund të publikojë në të ardhmen, biseda të reja telefonike nga skandali i përgjimeve, nëse deputetët e Kuvendit maqedonas miratojnë projektligjin për ndalimin e publikimit të materialeve të përgjuara, që u dorëzua të martën në Kuvend nga partitë që përbëjnë shumicën, VMRO-DPMNE dhe BDI.

  “Me këtë ligj përcaktohet ndalesa për ...

 • Kuvendi debatoi për propozimin për heqjen e testimit ekstern

  5 Tetor, 2015

  Kuvendi pasdite në kuadër të seancës së 67-të ka debatuar për Propozim-ligjin për ndryshimin e Ligjit për arsimin fillor, i shtruar nga grupi i deputetëve të LSDM-së opozitare, i cili me të kërkon heqjen e testimit ekstern.

  Renata Deskovska e LSDM-së elaboroi se kërkojnë heqjen e testimit, pasi që, siç tha, nuk i mat njohuritë e nxënësve, ndërsa arsimtarët i vendosin në pozitë të pabarabartë.

  Ajo u bëri thirrje shumicës parlamentare që ...

 • Dy funksionar të lartë të VMRO-së kanë dhënë urdhër që të ndodh “Monstra”?!

  2 Tetor, 2015

   

  monstraNjë dëshmi tronditëse publikohet për rastin famëkeq “Monstra”, ku 6 maqedonas u vranë, para tre viteve në liqenin e Smilkovcit, 10 km në largësi nga Qendra e Shkupit transmeton Zhurnal.

  Dëshmin e publikon portal maqedonas, OhridSkay. Sipas këtij portal ekzekutimin e 6 të rinjëve maqedonas e kanë kryer pjestarët e sigurimit të dy funksionarëve të lartë të VMRO-DPMNE-së.

  Arsyeja është se ...

 • Dy tenderë 200 mijë euro për analizën për Marrëveshjen e Ohrit, ku shkuan paratë !?

  2 Tetor, 2015

  musaDy tenderë nga 100 mijë euro i ka përfituar një kompani e njejtë për përpunimin e një analize cilësore të implementimit të Marrëveshjes së Ohrit.

  Por edhe pse analiza e parë ishte realizuar dy vite më parë, asnjëherë nuk u bë e ditur se sa është implementuar Marrëveshja e Ohrit dhe sa shqiptarë janë të përfaqësuar në administratën shtetërore.

  Tenderët nga ...

 • Borxhet po trokasin, Maqedonia duhet të kthejë 1 miliardë euro

  1 Tetor, 2015

  euroNjë miliardë euro Maqedonia duhet t`ia kthejë kreditorëve nga fundi i këtij viti dhe gjatë dy viteve të ardhshme.

  Sipas Strategjisë fiskale të vendit për periudhën 2015- 2017 është paraparë pagesa e kredisë dhe borxheve me një vlerë prej rreth gjysmë miliardë apo mbi 450 milionë euro. Vetëm gjatë vitit të ardhshëm do të duhet të paguhen mbi 328 milionë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"