• Tensione në Shkup – përplasje e protesuesve me policinë

  21 Qershor, 2016

  protesta shkupProtesta masive janë mbajtur në Shkup të hënën në mbrëmje në organizim të revolucionit shumëngjyrësh ndërsa në to kanë marrë pjesë edhe drejtuesit e opozitës së bashkuar të udhëhequr nga Lidhja Social-Demokrate. Protestat që kanë zgjatur deri pak para mesnatës janë përshkruar me tensione të shumta.

  Policia ishte në shënjestër të protestuesve që hodhën gjësende të forta, në momentin ...

 • Protesta dhe kundërprotesta në Shkup, situatë e tensionuar

  20 Qershor, 2016

  protesta shkupShkupi nuk do të jetë i qetë sot! Në ora 11 ka paraljmëruar protestë Lëvizja Qytetare për Mbrojtjen e Maqedonisë (LQMM) për të mbrojtur Gjykatën Themelore ndërsa nga ana tjetër ‘Revolucioni i Larmë’ gjithashtu ka paralajmëruar protestë masive në ora 19.00 në Shkup para Prokurorisë Speciale Publike.

   

  ”Kësaj qeverisje kriminelesh dhe të korruptuarish i kemi dhënë shumë hapësirë dhe ...

 • Stavreski iku, por la borxh prej 4,3 miliardë euro

  17 Qershor, 2016

  stavreskiIsh-ministri i financave dhe kryeministër Zoran Stavreski në nëntë vitet e fundit vazhdimisht ishte pjesë e ekipit të VMRO-DPMNE-së, i angazhuar për çështje ekonomike. Për këtë periudhë, edhe përskaj asaj se në opinion do të mbahet në mend për bisedat telefonike me ministren e mëparshme të punëve të brendshme, Gordana Jankullovska, dhe deklaratat që kishin të bëjnë me politikat ...

 • Analistët: BESA ngritet, BDI bie! Anketa e fundit e IRI-t nuk përbën aspak habi

  16 Qershor, 2016

  iriRezultatet e terenit nga anketa e Institutit Republikan Amerikan (IRI) për matjen e rejtingut të partive politike tregoi ndryshime të mëdha në skenën politike shqiptare. Gazeta “Utriniski” shkruan se pas BDI-së menjëherë radhitet partia e sapoformuar Lëvizja BESA, e cila kohë më parë ishte pjesë e organizimitë të protestës madhështore me mbi 30 mijë persona më 9 Maj në ...

 • Shkup: Ndërkombëtarët po hartojnë listën e gjykatësve të pa korruptuar

  14 Qershor, 2016

  katicaBurime partiake të gazetës “ Sloboben pecat” thonë se ndërkombëtarët janë duke përgatitur një listë të gjykatësve që nuk janë të korruptuar, për t’i udhëhequr lëndët e hapura nga Prokuroria Speciale.

  Në këtë mënyrë do të plotësohet kërkesat e disa partive për formimin e një departmenti të posaqëm gjyqësor, që do të punonte në këto lëndë.

  Burimet më tej theksojnë se, ...

 • Deri në fund të javës marrëveshja për Qeveri të re të zgjeruar

  14 Qershor, 2016

  Deri në fund të javës katër partitë nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinës do të arrijnë marrëveshje për formimin e Qeverisë së re të zgjeruar.

  Lajmi bëhet i ditur për INA nga burime partiake brenda një partie nënshkruese të kësaj marrëveshje. Në kuadër të qeverisë së re pritet të përfshihen kryesisht emra të rinj nga VMRO-DPMNE, por do të ketë ndryshime edhe tek ministrat e BDI-së, pasi që një pjesë ...

 • Xhes Bejli dhe Orav në aksion, së shpejti marrëveshja për zgjidhjen e krizës politike

  14 Qershor, 2016

  bejli-oravAmbasadorët e SHBA-ve dhe BE-së, Xhes Bejli dhe Aivo Orav kanë zhvilluar sot takime të ndara me përfaqësues të partive parlametare, të cilat kanë firmosur marrëveshjen e Përzhinës.

  “Sikur edhe ditëve tjera, edhe sot patëm takime me përfaqësues të partive politike.  Shpresojnë se ditëve në vijim do të ketë përparim”, deklaroi shkurt ambasadori Bejli.

  Të njëjtim qëndrim e shpalosi edhe ambasadori ...

 • Benzinat lirohen, çmimi i dizelit i njëjtë

  13 Qershor, 2016

  karburantiPrej sonte në mesnatë benzinat lirohen për gjysmë denari deri në një denarë për një litër, ndërsa çmimi i karburantëve dizel mbetet i njëjtë, vendosi sot Komisioni rregullator për energjetikë (KRRE).

  Me vendimin bëhet zvogëlimi i çmimeve rafinerike të derivateve të naftës në mesatare për 0,24 për qind dhe rritje të çmimeve me pakicë për 0,11 për qind në mesatare.

  Çmimi ...

 • Një funksionar i VMRO-DPMNE-së mbetet pa pasaportë

  13 Qershor, 2016

  Gjykata ia ka marrë pasaportën kryetarit të Manastirit, Vlladimir Talevski, i dyshuar i parë në rastin “Transporter”, që e hapi Prokuroria Speciale Publike. Kjo masë erdhi pas marrjes dy orëshe të talevskit në pyetje nga një gjykatës në Gjykatën Penale në Shkup. Gjykatësi megjithatë ka refuzuar propozimin e PSP-së që Talevskit t’i caktohet masë arresti. Pas këtij vendimi PSP ka afat 24 orësh për ta ankimuar deri te Këshilli gjyqësor ...

 • Ish-kryeministri Gruevski merret në pyetje

  10 Qershor, 2016

  Gruevski

  Ish-kryeministri maqedonas, Nikolla Gruevski, është marrë në pyetje nga Gjykata penale e Shkupit lidhur me përfshirjen e tij në rrënimin e një objekti të një afaristi, rast ky që ishte pjesë e asaj që njihet si aferë e përgjimeve.

  Gruevski në pyetje është marrë nga prokurorët e prokurorisë speciale e themeluar për hetimin e dhjetëra zyrtarëve të përfshirë në vepra ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"