• Katica Janeva zgjedh 14 prokurorë, 4 shqiptarë

  30 Shtator, 2015

  Katica-JanevaProkurorja Speciale Katica Janeva publikoi listën e bashkëpunëtorëve të saj që do të angazhohen në Prokurorinë Speciale.

  Janeva ka zgjedhur 14 prokurorë, numër i domosdoshëm sipas saj për procedimin efikas të rasteve në kompetencë të Prokurorisë Speciale. Prej 14 prokurorëve të zgjedhur, 4 janë shqiptarë. Artan Ajro, Burim Rustemi, Lejla Kadriu dhe, Fatime Fetai. Prokurorë tjerë janë Gavril Bubevski, Darko ...

 • Maqedoni, Prokurorja Speciale plotëson ekipin e saj prej 14 prokurorësh

  30 Shtator, 2015

  Katica-JanevaProkurorja Speciale e Maqedonisë, Katica Janeva, të mërkurën ka prezantuar listën e 14 prokurorëve të përzgjedhur me të cilët ajo do duhet të zgjidhë rastet që dalin nga bisedat e përgjuara telefonike, të cilat incizime i posedon, dhe një pjesë të tyre i ka bërë publike, partia opozitare maqedonase LSDM. Në ekipin e Janevës bëjnë pjesë edhe ...

 • Rikthehen zgjedhjet në tryezën e bisedimeve të Grupit të Punës

  29 Shtator, 2015

  makina me targa diplomatikeGrupi i punës i është kthyer diskutimit për çështjet që kanë të bëjnë me organizimin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, duke diskutuar kompetencat e Komisionit Shtetëror Zgjedhor. Edhe pse Marrëveshja Politike e 2 qershorit parashikon që deri nesër, më 30 shtator, të përkufizohen kompetencat shtesë për KSHZ-në, partitë politike nuk kanë arritur ndonjë marrëveshje konkrete rreth ...

 • Mblidhet ‘Grupi i punës’, diskuton Marrëveshjen e Ohrit

  28 Shtator, 2015

  bisedimetGrupi i punës ka diskutuar rreth zbatimit dhe ngecjeve të Marrëveshjes së Ohrit. Para përfaqësuesve të partive politike, diplomati holandez Piter Fejth prezantoi analizën e tij, akoma të papërfunduar, rreth zbatimit të këtij dokumenti i parashikuar të përfundonte zbatimin që në vitin 2005. Ai është angazhuar nga Komisioni Evropian për të analizuar zbatimin e Marrëveshjes Kornizë, që rekomandohet tashmë ...

 • DW: Rrethimi i Ali Ahmetit me struktura kriminogjene detyroi krijimin e “Unitetit”

  28 Shtator, 2015

  Anëtar aktual të BDI formojnë parti të re qytetare. Ahmeti i brengosur, sepse edhe subjekte tjera bëjnë thirrje për përfundim të dominimit të BDI. Paralajmërohen edhe nisa tjera qytetare.

  Uniteti është emri i partisë së re për regjistrimin e së cilës intensivisht janë duke u grumbulluar nënshkrime në teren, ndërsa iniciator të saj janë persona nga BDI. Spiritus movens i partisë në formim është Gëzim Ostreni (73), shef i shtabit qendror ...

 • Prokurori Special, VMRO-ja në mënyrë tinëzare provon të fshijë Badinterin!

  25 Shtator, 2015

  parlamenti RMTeksti i Ligjit për Prokurorinë Speciale, i përpiluar bashkërisht nga 4 partitë politike dhe ndërmjetësit ndërkombëtarë, është ndryshuar rrugës për në Kuvend nga përfaqësuesit e VMRO-së, merr vesh Alsat M. Në mënyrë tinëzare është shkurtuar neni i cili garantonte votimin me Badinter të Prokurores Speciale dhe anëtarëve të ekipit të saj.

  Kjo tentativë e ulët e VMRO-së është pikasur ...

 • “Unitetit” do t`i bashkëngjiten figura eminente të UÇK-së dhe BDI-së

  23 Shtator, 2015

  ZULFI-AdiliZyrtarë të lartë aktual të BDI-së si deputetë, kryetar komunash dhe funksionarë të tjerë gradualisht do të kalojnë në partinë e re “Uniteti” që tashmë është bërë publike nga deputeti Zulfi Adili, një nga protagonistët e rëndësishëm deri tani në BDI.

  Adili ka bërë publike se partia e re “Uniteti” ka nisur procedurat e regjistrimit dhe se pritet një përkrahje ...

 • ‘Kodi zgjedhor’, intensifikohen bisedimet politike në grupin e punës

  22 Shtator, 2015

  bisedimetPërfaqësuesit e partive politike kanë dëgjuar sërish rekomandime dhe mendime ekspertësh për krijimin e listës zgjedhore dhe modelit zgjedhor. Pas IFES-it amerikan, para grupit të punës u prezantuan edhe ekspertët e ODIHR-it si dhe organizatat vendase “Most” dhe “Civil”. Partitë mbetën gjithsesi me qëndrime të ndryshme, por siç mëson Alsat bisedimet ende nuk kanë hyrë në fazën e vendosjes, por ...

 • HRW kritikon Maqedoninë për keqtrajtim të emigrantëve

  21 Shtator, 2015

  refugjatet maqedoniNë një raport të publikuar sot, organizata e të drejtave të njeriut Human Rights Watch thotë se policia maqedonase ka keqtrajtuar verbalisht dhe fizikisht migrantët dhe azilkërkuesit në kufi dhe në paraburgim. Maqedonia është një vend kryesor tranziti në rrugën e imigrantëve nëpër Ballkanin Perëndimor drejt Bashkimit Evropian. Çdo ditë në vend hyjnë me mijëra azilkërkues dhe emigrantë, ...

 • Asociacioni kufizon sovranitetin e Kosovës

  18 Shtator, 2015

  MajkoMe Asociacionin e Komunave me shumicë serbe nuk po krijohet një “Republika Srpska” në Kosovë, mirëpo e vërteta është se Asociacioni është një eksperiment që prodhon një sovranitet të kufizuar në një pjesë të territorit të vendit.

  Kështu ka deklaruar ish-kryeministri i Shqipërisë, Pandeli Majko, gjatë një interviste ekskluzive për gazetën “Zëri”, i cili njëherësh është deputet i Partisë Socialiste ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"