• Janeva përjashton dy prokurore nga ekipi i saj

  26 Janar, 2016

  prokuroria specialePa praninë dhe pa ftesë për Katica Janevën, Këshilli i Prokurorëve Publikë e hetoi punën e Prokurorisë Speciale. Kryetari i Këshillit Petar Anevski, pas mbledhjes doli me akuza të rënda ndaj koleges Janeva. Nuk e akuzoi për parregullsi rreth procesverbaleve gjatë pranimit të materialeve nga Zoran Zaev, por se ka larguar nga ekipi prokuroret Lejla Kadriu dhe Marija ...

 • Në Maqedoni vjen naftë nga Irani, çmimet do të bien edhe më tej

  26 Janar, 2016

  naftaNë Maqedoni do të vazhdojë të shënojë rënie çmimi i naftës, pasi që kompania e naftës “Helenik Petroleum” që është pronare e rafinerisë “Okta” në Shkup ka firmosur marrëveshje me Kompaninë nacionale iraniane. Kjo është një nga marrëveshjet e para mes Iranit dhe një kompanie evropiane, pas heqjes së sanksioneve ndaj Iranit, informon INA.

  Kjo do të mundësojë rënie të ...

 • Fjalimi i ashpër i Gruevskit, Prokuroria Speciale ndjehet e kërcënuar

  25 Janar, 2016

  prokuroria specialeProkuroria Publike Speciale kërkoi nga MPB-ja që të caktojë sigurim personal për të gjithë prokurorët publikë në këtë institucion. Shkas për këtë është fjalimi i djeshëm i kreut të VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski, i cili e vendosi prokuroren Katica Janeva në të njëjtin grup me “kriminelët, falsifikuesit, mashtruesit.”

  “Sa i përket fjalimit publik të kryetarit të VMRO DPMNE-së, duam të ...

 • Maqedoni, gati themelimi i dy universiteteve të reja në Shkup

  25 Janar, 2016

  hapja e univerziteteveBrenda një muaji, qeveria e Maqedonisë ka dhënë “dritën jeshile” për themelimin e dy universiteteve në Shkup.

  Pas miratimit të ligjit për universitetin “Nënë Tereza”, në procedurë parlamentare ka hyrë edhe projektligji për universitetin e ri “Damjan Gruev”, në kuadër të të cilit do të hapen 8 fakultete nga fusha e mbrojtjes dhe ...

 • Votues me letërnjoftime falso në Kërçovë, Veles, Kavadar… Si realizoheshin skenaret

  22 Janar, 2016

  Leternjoftimet fals origjinalLidhur me manipulimet në zgjedhje janë zbardhur të dhëna të reja skandoze, ku janë të përfshirë zyrtarë të policisë nëpër komuna, inspektorë të Drejtorisë së të Hyrave Publike dhe zyrtarë të tjerë. Sipas të dhënave të publikuara dhe të dokumentuara, votuesit në ditën e zgjedhjeve në Maqedoni janë transportuar për të votuar nga një qytet në qytet ...

 • Fuere: Vendi nuk është gati për zgjedhje në 24 prill

  22 Janar, 2016

  FuereGrupet e punës as sot nuk arritën që të mblidhen për të zhvilluar bisedimet për zgjidhjen e krizës politike dhe për procesin parazgjedhor. Grupet e punës u mblodhën dje pasdite por pa ndonjë epilog konkret. Ndërsa ndërmjetësi Vanhojte shprehet pesimist pasi sipas tij, partitë mbeten të betonuara në qëndrimet e tyre dhe nuk lëshojnë pe për datën e zgjedhjeve.

 • Sistemi i sigurisë, Trajanov: Ka dyshime se përgjimet vazhdojnë ende

  22 Janar, 2016

  kuvendi rmA ka edhe më tej përgjime? Kjo ishte pyetje që sot u parashtrua në komisionin parlamentar ku u shqyrtua Raporti për mbikëqyrjen e punës së agjencisë së inteligjencës dhe të shërbimeve tjera sekrete.

  “Ka pohime se edhe më tej këto sisteme po keqpërdoren, se është e mundur që parti të caktuara politike që janë të fuqishme dhe të forta, ...

 • Ndikimi i Rusisë në Ballkanin Perëndimor

  22 Janar, 2016

  PutinStudiuesit e çështjeve diplomatike pohojnë se Rusia po përpiqet të shtojë ndikimin e vet në Ballkanin Perëndimor për të ngadalësuar zgjerimin e BE-së dhe NATO-s në këtë rajon. Analistët mendojnë se Rusia po ndjek një strategji tensioni, duke krijuar probleme në Ballkan, për t’i dhënë rëndësi vetes si faktor në tryezat e bisedimeve ndërkombëtare. Ata theksojnë se pothuaj gjithë ...

 • “EULEX” do të zbarkojë në Maqedoni, do të dridh skenën politike

  21 Janar, 2016

  eulexBashkimi Evropian po shqyrton dërgimin e një misioni evropian për drejtësi dhe polici në Maqedoni, me një mandat më të gjërë se misioni “EULEX” në Kosovë.

  Burime pranë Bashkimit Evropian në Bruksel theksuan për INA se nuk përjashtohet mundësia e dërgimt të një misioni mbikqyrës dhe asistues në sistemin e drejtësisë dhe policisë në Maqedoni, pasi që parashikimet se vendi ...

 • Çfarë do të prodhojë bojkoti i LSDM-së në Maqedoni?

  20 Janar, 2016

  ish-ambasadori Arben CejkuNë Maqedoni tashmë është zyrtare që zgjedhjet e parakohshme parlamentare do të mbahen në 24 prill të këtij viti. Pak para shpërndarjes, Parlamenti në Shkup miratoi qeverinë, atë që quhet kalimtare dhe që do të çojë vendin në zgjedhje.

  Pas dorëheqjes së Kryeministrit Gruevski, kabinetin tashmë do ta drejtojë Dimitriev, i cili si ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"