• Filipçe: Nuk përjashtohet mundësia që coronavirusi të ketë qenë i pranishëm që nga janari në vendin tonë

  10 Prill, 2020

  Venko-FilipceMinistri i Shëndetësisë Venko Filipçe, sot në konferencë për shtyp tha se nuk përjashtohet mundësia që virusi Covid-19, të jetë i pranishëm që nga viti i ri, para se zyrtarisht të zbulohet rasti i parë.

  Ai këtë e tha pas dy rasteve të vdekjeve të cilat u zbuluan në një shtëpi në Veles, të cilët kishin ndërruar jetë që nga ...

 • Shkup, kryetarët e dy partive më të mëdha në vetëizolim

  10 Prill, 2020

  vmrosdsmDrejtuesit e dy partivë më të mëdha politike në Maqedoninë e Veriut, Zoran Zaev dhe Hristijan Mickovski prej ditës së premte ndodhen në vetëizolim të detyrueshëm shtëpiak, pasi kishin pasur intervistë me një gazetar të prekur nga koronavirusi. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe bëri të ditur se testi i parë i z. Mickovski ka dalë negativ, ndërsa për ...

 • Kumanova, qyteti më i goditur nga Covid-19 në Maqedoninë e Veriut

  9 Prill, 2020

  KirurgjiaKumanova është qyteti më i prekur, menjëherë pas Shkupit nga koronavirusi dhe masat shtrënguese atje u vendosën pas disa raste vdekjesh dhe rritjes së shpejtë të numrit të të infektuarve.

  Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë, e cila ka për detyrë të gjurmojë, identifikojë dhe izolojë bartësit dhe të prekurit nga koronavirusi, po përpiqet së bashku me autoritetet spitalore ...

 • Maqedoni e Veriut: 30 të vdekur, 663 të infektuar me COVID-19

  9 Prill, 2020

  ambulancaNumri i viktimave nga koronavirusi në Maqedonisë e Veriut ka arritur në 30. Ministria e Shëndetësisë në raportin e ditës së enjte ka njoftuar edhe për një viktimë, një grua 27-vjeçare nga Kumanova, e cila ka ndërruar jetë të mërkurën në mbrëmje.

  Viktima, siç bëhet e ditur, para një jave kishte lindur një foshnje e cila nuk është infektuar me ...

 • Dy të vdekur dhe 18 raste të reja nga koronavirusi

  8 Prill, 2020

  KufizimetGjatë 24 orëve të fundit prej 351 testeve të realizuara në vendin tonë, 18 kanë rezultuar pozitiv me Covid-19.

  Me rastet e fundit numri i të infektuarve në vend shkon në 617.

  Shtatë raste të reja janë regjistruar në Shkup, dy në Kumanovë, katër në Prilep, një në ...
 • Pse distancimi shoqëror është kaq i rëndësishëm

  8 Prill, 2020

  distancimi shoqeror

  rel

 • 570 të infektuar në 18 qytete në Maqedoni, prej nesër kufizime të reja të lëvizjes

  7 Prill, 2020

  Koronavirus të konfirmuar ka tek 570 njerëz në vend, nga të cilët 239 janë nga Shkupi. Pas 24 orëve të kaluara, deri dje në orën 15:00 u kumtua për 15 raste të reja dhe tre viktima. Në Klinikën Infektive e humbën jetën një banor 40 vjeçar i Koçanit dhe dy tetovarë – njëri 69 vjeçar dhe një 65 vjeçar. Për parandalimin e përhapjes së infektimit, Qeveria i ashpërsoi masat për ...

 • Ku është VETNDËRGJEGJËSIMI…..”Kukamçefti’ është loja që NE po bëjmë me Covid-19.

  6 Prill, 2020

  Tritan Kalo“Ku është VETNDËRGJEGJËSIMI…..”Kukamçefti’ është loja që NE po bëjmë me Covid-19. Dyndemi rrugëve për 8 orë midis orëve 05:00 – 13:00, dhe më pas NE vijojmë dhe e gënjejmë veten, se po i fshihemi rrezikut të infektimit prej tij, duke qëndruar të mbyllur në shtëpi deri të nesërmen, kur tia mësyjmë sërisht rrugëve të qyteteve tona….Për fatin tonë ...

 • Në Maqedoni regjistrohen 72 raste të reja me coronavirus

  5 Prill, 2020

  korona-testMinistria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve janë regjistruar 72 raste të reja me coronaviurs.

  Nga rastet e reja 14 janë në Shkup, 21 në Kumanovë, 1 në Shtip, 9 në Prilep, 12 në Tetovë, 1 në Strugë, 1 në veles, 2 në Manastir, 1 në Gostivar, 1 në Radovsish, 2 në Krushevë dhe 7 në Koçani, njofton Telegrafi ...

 • Do të kërkohet ashpërsim i masave në Tetovë

  5 Prill, 2020

  Tetove_Banka_PensionistNë Tetovë rritet numri i të infektuarve me coronavirus. Nga Instituti për Shëndet Publik thonë se virusi po përhapet për shkak të mosrespektimit të masave qeveritare, mos-mbajtja e distancës sociale dhe mbledhja e qytetarëve para bankave, shitoreve dhe tregjeve, përcjell GazetaExpress.

  Nga ISHP thonë se nëse qytetarët vazhdojnë që t’i injorojnë masat, do të kërkojnë masa shtesë nga Qeveria, përcjell ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"