• Partitë politike afër marrëveshjes? Ja detajet

  4 Nentor, 2015

  Partitë politike janë shumë afër arritjes së marrëveshjes për çështjen e Qeverisë kalimtare, respektivisht kompetencat e ministrave dhe zv/ministrave. Siç mëson Alsat M, tashmë është arritur kompromis që për secilin vendim të ministrit të brendshëm, zv/ministri i VMRO DPMNE-së të ketë të drejtë vetoje.

  Lideret-e-partive takimNë rast konflikti mes 2 zyrtarëve, kompetencat i kalohen Komisionit Shtetëror Zgjedhor, i cili do ta thotë ...

 • Ngrihet aktakuzë ndaj 29 të arrestuarve nga ngjarjet e Kumanovës

  4 Nentor, 2015

  te burgosurit KumanovaProkuroria Publike e Maqedonisë ka ngritur akuza kundër 29 personave për pjesëmarrje në ngjarjet e Kumanovës më 09 dhe 10 maj. Vendimi, thonë nga institucioni, është miratuar në bazë të dëshmive nga hetimi

  “Të pandehurit akuzohen për vepra penale”, “Organizim terrorist” nga neni 394 -a dhe “Terrorizëm” nga neni 394-b i Kodit Penal. Prokurori kompetent në të njëjtën ...

 • Bozhinovski: Ua tregoj funksionarët e VMRO-së dhe BDI-së që më kanë kërcënuar

  4 Nentor, 2015

  BozhinovskiAi është një ndër gazetarët maqedonas më kontravers e të zëshëm, i cili në ikje nga autoritetet maqedonase, i ngarkuar me akuza për spiunim të shtetit, vazhdon të luaj rolin e opozitës maqedonase nga Serbia. Kur kryetari i LSDM-së Zoran Zaev, ndaloi së publikuari të ashtëquajturat “bomba” mbi përgjimet e bisedave telefonike të funksionarëve politik në pushtet, në mënyrë ...

 • Partitë politike afër marrëveshjes?!

  4 Nentor, 2015

  takimi marreveshjaPartitë politike janë shumë afër arritjes së marrëveshjes për çështjen e Qeverisë kalimtare, respektivisht kompetencat e ministrave dhe zv/ministrave. Siç mëson Alsat M, tashmë është arritur kompromis që për secilin vendim të ministrit të brendshëm, zv/ministri i VMRO DPMNE-së të ketë të drejtë vetoje. Në rast konflikti mes 2 zyrtarëve, kompetencat i kalohen Komisionit Shtetëror Zgjedhor, i cili ...

 • Zgjidhja e krizës politike, përmes takimeve bilaterale?!

  3 Nentor, 2015

  takimet MKEdhe përkundër paralajmërimeve, ende nuk është caktuar asnjë takim i grupit të punës ose takim liderësh për çështjen e ministrave dhe zv/ministrave dhe prokurorinë speciale. Edhe gjatë ditës së sotme vazhdojnë vetëm takimet bilaterale, ndërsa sipas ndërmjetësit Piter Vanhoutte, kjo formë e bisedimeve do të vazhdojë të paktën edhe disa ditët e ardhshme. Burime nga opozita nga ana ...

 • Pas buxhetit Janeva mori edhe objektin ku do të punoj

  3 Nentor, 2015

  Prokurorja JanevaProkurorja Speciale përfundimisht do të vendoset në lokalet ku ka funksionuar Agjencia për Rini dhe Sport. Ndërtesa e vendosur afër qendrës së Shkupit, do t’i përkasë plotësisht vetëm ekipit të Katica Janevës.

  “Ministria e Drejtësisë ka kryer një procedurë për mbledhjen e ofertave me publikimin e shpalljes publike për marrjen me qira të pasurisë së patundshme – pronë afariste ...

 • Gazeta “Standard”: Gruevskin nuk e shqetësojnë mendimet e BE-së

  2 Nentor, 2015

  GruevskiGazeta e Vjenës “Standard” shkruan se kryeministrin e Maqedonisë, Nikolla Gruevski, aspak nuk e shqetësojnë mendimet e BE-së, në lidhje me raportin e progresit që duhet të publikohet të enjten, ngaqë, sipas kësaj gazete, Maqedonia luan rol të rëndësishëm në krizën e refugjatëve.

  “Duket qartë se Qeveria e Maqedonisë, me në krye kryeministrin Nikolla Gruevski, nuk e ka problem mendimin ...

 • Ministri i brendshëm nga opozita mban peng bisedimet

  30 Tetor, 2015

  Zoran-Zaev_Nikola-GruevskiKompetencat e ministrit të ri të brendshëm që do të propozohet nga opozita maqedonase po mban peng marrëveshjen e Përzhinos. Dy partitë më të mëdha VMRO-DPMNE dhe LSDM nuk po dakordohen rreth kompetencave që do të ketë ministri i ri i policisë.

  Ndërmjetësi i BE-së, Piter Vanhojte ka dorëzuar një propozim të ri për komptencat e ministrave dhe zëvendësministrave në ...

 • Van Hojt me propozime të reja deri tek partitë

  29 Tetor, 2015

  Van HojtTekst propozim-ligj i ri në të cilin rregullohen kompetencat e ministrave dhe zv/ministrave kanë marrë 4 partitë nënshkruese të marrëveshjes së Përzhinos nga eksperti belg Piter Van Hojt.

  Çfarë përmban propozimi, partitë nuk zbulojnë, por potencojnë se në të nuk ka diçka të re, por është sublimat i zgjidhjeve të mundshme që deri tani janë biseduar, të lidhura para ...

 • SHBA-BE, apel Maqedonisë: Zbatoni marrëveshjen e 2 qershorit

  27 Tetor, 2015

  Ambasadori i Britanise Charles Edmund GarrettShtetet e Bashkuara të Amerikës, Britania e Madhe, Gjermania, Italia dhe Franca, përmes një deklarate të përbashkët kanë ftuar partinë maqedonase në pushtet, VMRO-DPMNE, të drejtuar nga Nikola Gruevski, të respektojë marrëveshjen e 2 qershorit dhe të mos zvarrisë zbatimin e reformave të nevojshme për zgjidhjen e krizës politike në Maqedoni.

  <<

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 • 32
 • 33
 • 34
 • 35
 • 36
 • 37
 • 38
 • 39
 • 40
 • 41
 • 42
 • 43
 • 44
 • 45
 • 46
 • 47
 • 48
 • 49
 • 50
 • 51
 • 52
 • 53
 • 54
 • 55
 • 56
 • 57
 • 58
 • 59
 • 60
 • 61
 • 62
 • 63
 • 64
 • 65
 • 66
 • 67
 • 68
 • 69
 • 70
 • 71
 • 72
 • 73
 • 74
 • 75
 • 76
 • 77
 • 78
 • 79
 • 80
 • 81
 • 82
 • 83
 • 84
 • 85
 • 86
 • 87
 • 88
 • 89
 • 90
 • 91
 • 92
 • 93
 • 94
 • 95
 • 96
 • 97
 • 98
 • 99
 • 100
 • 101
 • 102
 • 103
 • 104
 • 105
 • 106
 • 107
 • 108
 • 109
 • 110
 • 111
 • 112
 • 113
 • 114
 • 115
 • 116
 • 117
 • 118
 • 119
 • 120
 • 121
 • 122
 • 123
 • 124
 • 125
 • 126
 • 127
 • 128
 • 129
 • 130
 • 131
 • 132
 • 133
 • 134
 • 135
 • 136
 • 137
 • 138
 • 139
 • 140
 • 141
 • 142
 • 143
 • 144
 • 145
 • 146
 • 147
 • 148
 • 149
 • 150
 • 151
 • 152
 • 153
 • 154
 • 155
 • 156
 • 157
 • 158
 • 159
 • 160
 • 161
 • 162
 • 163
 • 164
 • 165
 • 166
 • 167
 • 168
 • 169
 • 170
 • 171
 • 172
 • 173
 • 174
 • 175
 • 176
 • 177
 • 178
 • 179
 • 180
 • 181
 • 182
 • 183
 • 184
 • >>

Qendra Informative Shqiptare "Liria"