• Maqedoni, të rinjtë e arsimuar gjithnjë e më larg vendit

  4 Shkurt, 2016

  truri-maqedoniMungesa e perspektivës në vend po e shton gjithnjë e më shumë numrin e të rinjve, që largohen nga Maqedonia sapo përfundojnë shkollimin e lartë.

  Në kërkim të një jete më të mirë jashtë vendit, nga Maqedonia janë larguar shumë mjekë dhe të rinj të papunë, të profileve të ndryshme. Për të përcaktuar numrin e ...

 • Zyrtarë të lartë shqiptarë në Maqedoni, pjesë e skandaleve seksuale

  2 Shkurt, 2016

  foto-aferat MaqedoniMes materialeve të përgjimeve në Maqedoni janë edhe qindra biseda dashurie dhe romance të qeveritarëve dhe politikanëve.

  Këto materiale që cenojnë privatësinë e shumë personaliteteve, nuk dihet se a janë hapur apo ku do të përfundojnë, pasi ka dyshime se ato mund të shpërndahen në opinion dhe rrjetet sociale, por edhe mund të përdoren si dëshmi kushtëzuese ndaj viktimave ...

 • Maqedoni: “Zgjedhjet mund të shtyhen!”

  2 Shkurt, 2016

  Maqedonia ka perspektivë evropiane. Por kjo varet nga reformat dhe nga përfundimi i krizës së brendshme politike, thotë ministri i shtetit për Evropën Michael Roth.

  Michael RothDeutsche Welle: Maqedonia gjendet maktualisht në një krizë të rëndë politike. Partitë në pushtet kritikohen për korrupsion dhe keqpërdorim të pushtetit. Të martën në Shkup mblidhen përfaqësuesit e qeverisë, opozitës dhe aktivistët e shoqërisë civile, për ...

 • LSDM, dakord për pastrimin e listës zgjedhore

  2 Shkurt, 2016

  ZaevNë Maqedoni, Lidhja Social Demokrate e opozitës ka rënë dakord të martën mbi metodologjinë për pastrimin e listës zgjedhore. Kjo vlerësohet si arritje e marrëveshjes midis katër partive kryesore për listën zgjedhore, që mund t’i hapë rrugën zgjedhjeve të parakohëshme parlamentare në vend. Të dhënat e votuesve, në bazë të metodologjisë së propozuar nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve, do ...

 • “Monstra”, “Sopoti” dhe “Kumanova” arritën në duart e Janevës

  1 Shkurt, 2016

  KaticaProkurorja Speciale Katica Janeva konfirmon marrjen në shqyrtim të rasteve të “Kumanovës”, “Sopotit” dhe “Monstrës”, megjithatë ende nuk ka qëndrim të qartë nëse këto raste do t’i kalohen për hetim këtij trupi special. Katica Janeva kërkoi hapësirë për të analizuar gjërat dhe në momentin që do të ketë ndonjë vendim për këto raste, do të ketë edhe njoftim publik. ...

 • Qeveria ka paguar 13 milionë euro për sitelin, kanal 5 dhe alfa

  1 Shkurt, 2016

  qeveriaNë tre vitet e fundit, qeveria ka transferuar 13 milionë euro në televizionet Sitel, Kanal 5 dhe Alfa. Në të njëjtën kohë, Telma dhe Alsat-M kanë marrë gjithsej 360 mijë euro, apo 35 herë më pak se televionet e afërta me pushtetin. Me këtë informacion sot doli Aleksandar Kiracovski, zëvendës ministri plotësues në Ministrinë e Shoqërisë Informatike. Më shumë ...

 • Itinerari i Ballkanit: Pas baballarëve po vijnë nënat me fëmijë

  29 Janar, 2016

  Përgjatë itinerarit të Ballkanit po mbyllen gjithnjë e më shpesh kufijtë. Pikërisht Maqedonisë në krizë mund t’i drejtohet lutja për mbrojtjen e kufijve të jashtëm të Bashkimit Europian. Cili do të jetë çmimi për këtë?

  refugjatetMaqedonia i mbylli së fundmi sërish kufijtë me Greqinë. Vendet përgjatë itinerarit ballkanik qëndrojnë gjithmonë në kontakt me njëri-tjetrin. Nga Maqedonia përmes Serbisë, Kroacisë e ...

 • OJQ-të thirrje KE-së: Jo zgjedhje, pa kushte

  28 Janar, 2016

  KE78 organizata joqeveritare nëpërmjet një letre drejtuar Kryetarit të Komisionit Europian (KE) Zhan-Kllod Junker dhe institucioneve të tjera europiane, kërkojnë që BE-ja të insistojë për përmbushjen e parakushteve për zgjedhje të lira dhe demokratike dhe jo datën e zgjedhjeve. Sipas tyre madje vendimi për organizimin e zgjedhjeve më 24 prill është jo-kushtetues dhe i njëanshëm.

  “Në kushte kur nuk janë ...

 • Raporti i “Freedom Hause”: Maqedonia shënon rënie në lirinë e medias

  28 Janar, 2016

  Freedom HouseNë raportin më të fundit të “Freedom House” për liritë në botë, Maqedonia ka shënuar rënie të lirive si pasojë e parregullsive zgjedhore të 2014-ës, që nxitën bojkotin e punës së kuvendit nga opozita. Sipas këtij raporti, Maqedonia nuk bën më pjesë në kategorinë e vendeve që organizojnë zgjedhje të lira dhe demokratike.

  “Maqedonia ka shënuar rënie të ...

 • Skandaloze/Maqedoni, me vota fiktive do të zgjidhen 20 deputet

  27 Janar, 2016

  zgjedhjeTë dhënat e fundit nga Fondi i Shëndetësisë kanë ngjallur edhe një herë dyshimet se në Maqedoni ekzistojnë 200 deri 300 mijë vota fiktive, që mund të manipulohen nga pushteti gjatë zgjedhjeve, njofton agjencia e lajmeve INA.


  Të dhënat tregojnë se në Maqedoni ka gjithsej 1 milion e 800 mijë persona të siguruar, Kjo shifër është për mbi 200 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"