• Pas festave, qytetarët përballem e borxhe, fatura dhe gjoba të larta

  13 Janar, 2015

  Qytetarët në Maqedoni theksojnë se pas festave tanimë po vjen në periudhë e rëndë për ta.Borxhet, faturat e reja të stërngarkuara, gjobat e larta dhe problemet e tjera janë tashmë problem i madh për çdo qytetarë që po mundohet të sigurojë mbijetesën në këtë periudhë të krizës.

  “Në këtë muaj, pas ditëve të kaluara duke festuar dhe duke pushuar në atmosferë shtëpiake, disponimi shuhet, sepse qytetarët fillojnë të mendojnë për premtimet ...

 • Në Maqedoni sërish bie çmimi i derivateve të naftës

  12 Janar, 2015

  Maqedoni_nafta_cmimiNë Maqedoni sërish nga mesnata do të ulen çmimet e derivateve të naftës.

  Komisioni Rregullator për Energjetikë (KRE) vendosi që nga mesnata të ulen çmimet e derivateve të naftës, edhe ate për 1 denarë për benzinën, dhe 1,5 denarë për dizelin.

  Çmimi i Eurosuper BS-98 do të jetë 62,5 denarë për litër. Ndërsa Eurosuper BS-95 do ...

 • Zona Ekonomike e Tetovës assesi të funksionojë

  12 Janar, 2015

  Projekti më i madh ekonomik i BDI-së, Zona e lirë ekonomike e Tetovës, assesi të funksionojë.

  Edhe pas paralajmërimeve dhe përgatitjeve të shumta që nga viti 2007, në këtë fushë mbeten vetëm themelet e kompanisë ‘Itek Venezia Group’ punimet për të cilën kishin filluar në gusht të vitit të kaluar. Por nuk dihen arsyet pse kjo kompani nuk ka vazhduar punimet e mëtejme. Madje edhe ministrat e BDI-së kishin paralajmëruar se ...

 • Zona Ekonomike e Tetovës assesi të funksionojë

  12 Janar, 2015

  Projekti më i madh ekonomik i BDI-së, Zona e lirë ekonomike e Tetovës, assesi të funksionojë.Edhe pas paralajmërimeve dhe përgatitjeve të shumta që nga viti 2007, në këtë fushë mbeten vetëm themelet e kompanisë ‘Itek Venezia Group’ punimet për të cilën kishin filluar në gusht të vitit të kaluar. Por nuk dihen arsyet pse kjo kompani nuk ka vazhduar punimet e mëtejme. Madje edhe ministrat e BDI-së kishin paralajmëruar ...

 • Në Maqedoni sërish bie çmimi i derivateve të naftës

  12 Janar, 2015

  Në Maqedoni sërish nga mesnata do të ulen çmimet e derivateve të naftës.Komisioni Rregullator për Energjetikë (KRE) vendosi që nga mesnata të ulen çmimet e derivateve të naftës, edhe ate për 1 denarë për benzinën, dhe 1,5 denarë për dizelin.

  Çmimi i Eurosuper BS-98 do të jetë 62,5 denarë për litër. Ndërsa Eurosuper BS-95 do të jetë më lirë për 1,5 denarë për litër, edhe ate do të jetë 60,5 denarë.

  Dizeli ...

 • SASHK-u paralajmëron grevë më 20 janar, kërkon rritje të pagave deri më 25 për qind

  10 Janar, 2015

  Sindikata e Arsimit dhe Shkencës (SASHK) paralajmëron riaktivizimin e grevës gjenerale më 20 janar të këtij viti, për shkak të mospasjes së rezultateve nga bisedimet me Ministrinë e Arsimit. SASHKU mbetet konsekuent në qëndrimet e saja, që të anulohen dënimet për mësimdhënësit që iu janë shqiptuar për shkak të mospërputhjes së notës me atë të testimit ekstern. SASHK-u gjithashtu kërkon edhe rritjen e pagave për ...

 • Banorët e Mavrovës dhe Rostushës protestuan kundër EVN

  6 Janar, 2015

  Banorë të rajonit të Rekës së Epërme dhe Mavrovës e Rostushes kanë protestuar sot kundër EVN Maqedoni. (FOTO)Banorët mbajtën protestën para qendrës administrative të komunës Mavrovë – Rostushë, me thirrjet dhe akuzat kundër korporatës EVN Maqedoni, për të cilën kanë theksuar se është fajtore për mungesën e dritave në vendbanimet e tyre për rreth nëntë ditë.

  Ata kanë kërkuar urgjentisht sanimin e gjendjes dhe furnizimin me energji elektrike, ndërsa janë paralajmëruar ...

 • Hiqet ndalesa për qarkullimin e automjeteve të rënda në Strazhë

  6 Janar, 2015

  Në orën 10:15 minuta sot është hequr ndalesa për qarkullimin e automjeteve të rënda në qafën malore të Strazhës.Ndalesa për qarkullim për automjetet e rënda transportuese është ende në fuqi në akset rrugore Mavrovë – Dibër – Strugë. (alsat)

 • Bombat do të publikohen, pritet moment i duhur

  6 Janar, 2015

  Ish kandidati për kryetar shteti dhe profesori universitar Stevo Pendarovski në intervistën e tij për “Fokus” ka paralajmëruar se posedojnë argument për 150 mijë vota të vjedhura pa i llogaritur votat me anë të kërcënimeve.Zvarritja e publikimit të “bombave” të prijësit të opozitës Zoran Zaev në opinion ka krijuar dyshime se nuk ka asgjë të vërtetë në paralajmërimet për “bombat”, njofton gazeta “Lajm”.

  Zëdhënësi i LSDM-së Petre Shilegov, për “Lajm” ka ...

 • Mërgimtarët ikën parakohe për shkak të kaosit me motin në Maqedoni

  5 Janar, 2015

  Nga Struga, Dibra dhe zona e Mavrovës, qindra familje mërgimtarësh kanë mbyllur pushimet dimërore para kohe.Mërgimtarët po braktisin vendlindjen të dëshpëruar nga gjendja e krijuar si pasojë e mungesës së energjisë dhe kaosit nëpër rrugët e papastruara nga bora dhe akulli.

  Një atmosferë e tillë është në Strugë, Dibër, Mavrovë dhe zonat e tjera ku ditëve të fundit dhe para afatit të mbylles së pushimit dimëror, qindra familje mërgimtarësh janë larguar ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"