• Uashingtoni mbështet përpjekjet e Komisionerit Hahn për Maqedoninë

  5 Qershor, 2015

  state departmentShtetet e Bashkuara shprehën sot mbështetje për përpjekjet e Komisionerit të Bashkimit Evropian Johannes Hahn për të ndërmjetësuar për zgjidhjen e krizës politike në Maqedoni.

  Nën-sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken përshëndeti udhëheqësit politikë të Maqedonisë që më 2 qershor ranë dakort që vendi të zhvillojë zgjedhje të reja deri në prill të vitit të ardhshëm për të dalë ...

 • ‘Shqiptarët në Maqedoni po vriten, alternative e vetme drejtimi nga armët’

  5 Qershor, 2015

  Dritan DemirajIsh-drejtuesi i Forcave Speciale të Ushtrisë Shqiptare, koloneli Dritan Demiraj, komandat i 5 misioneve në Afganistan dhe i dekoruar nga presidenti Bujar Nishani dhe nga presidenti i SHBA-ve Barack Obama me “Medaljen e mirënjohjes”, ka folur për Gazetën New Born rreth ngjarjeve në Kumanovë, ku njëri nga të njohurit e tij mbeti i vdekur dhe një tjetër është ...

 • KE me deklaratë, asgjë për shqiptarët

  3 Qershor, 2015

  Komisioni Evropian ka dal me një deklaratë për marrëveshjen e arritur mbrëmë në Shkup.

  flamujt EUPor ajo që shihet nga kjo marrëveshje në pika të përgjithshme nënvizohen prioritetet që duhet plotësuar nga ana e katër partive politike, ndërsa është evidente se nuk ka asnjë detaj apo fjali për Marrëveshjen e Ohrit, apo çështjet që kanë të bëjnë me avancimin e ...

 • Maqedonia do të zhvillojë zgjedhje të përgjithshme në prill të vitit 2016

  3 Qershor, 2015

  Maqedonia do të zhvillojë zgjedhje të përgjithshme në prill të vitit 2016. Njoftimi u bë sot i ditur nga  Komisioneri për Politikat e Fqinjësisë dhe Zgjerim të Bashkimit Evropian Johanes Hahn i cili u takua në Shkup me drejtuesit e katër partive kryesore.

  Duke njoftuar marrëveshjen mes partive komisioneri evropian tha se vendi do të ketë një periudhë tranzicioni  prej 10 muajsh. Javën e ardhshme pritet të ketë një takim të ...

 • Në rrjedh e sipër takimi i Han-it me Gruevskin dhe Zaevin

  2 Qershor, 2015

  takimi zaev gruevskiNë rrjedhë e sipër është takimi i eurokomesarit Johanes Han me Gruevskin dhe Zaevin. Gruevski në takim është i shoqëruar nga Martin Protugjer, Nikolla Todorov dhe Nikolla Poposki. Derisa kreu i LSDM-së Zoran Zaev në takim shoqërohet nga Radmilla Sheqerinska dhe Petre Shilegov.

  Paraprakisht Han realizoi takime të ndara me kreun e LSDM-së Zoran Zaev dhe atë të ...

 • Sot fillon testimi ekstern për nxënësit

  2 Qershor, 2015

  testi eksternPrej sot deri më 10 qershor do të zbatohet testimi ekstern për vitin shkollor 2014/2015, i cili, siç kumtoi Ministria e Arsimit dhe Shkencës, do të përfshijë gjithsej 183.280 nxënës dhe 17.803 mësimdhënës.

  Në faqen e internetit prasanjaeksterno.dic.edu.mk është publikuar një listë me 445.700 pyetje në gjuhën shqipe, maqedonase, turke dhe serbe nga gjithsej 7.560 lëndë. Për çdo lëndë ...

 • Surroi: Shqiptarët e Maqedonisë kanë nevojë për liderë të rinj

  2 Qershor, 2015

  Publicisti i njohur Veton Surroi ka rikujtuar figurën e njohur të Arben Xhaferrit, duke theksuar se një njeri si ai është i papërsëritshëm.

  Surroi gjithashtu ka thënë se shqiptarët e Maqedonisë kanë nevojë për liderë të rinj, që do e çojnë vendin drejt integrimit në BE dhe NATO.

  “Arben Xhaferri ka qenë rilindës në kuptimin mendor e shpirtëror, me një sens të thelluar politik dhe përgjegjësi të madhe kombëtare. Dhe në dallim ...

 • Maqedoni, akuzat ndaj drejtuesit opozitar Zaev

  2 Qershor, 2015

  Gjykata Penale në Shkup për disa orë ka diskutuar të hënën në lidhje me kërkesën e drejtuesit opozitar Zoran Zaev për hedhjen poshtë të akuzave kundër tij. Prokuroria maqedonase e akuzon zotin Zaev për përdorim të dhunës kundër përfaqësuesve të organeve më të larta të shtetit ndërsa bashkëpunëtorët e tij – për spiunazh. Pala mbrojtëse e zotit Zaev thotë se veprimet e tij nuk përbëjnë vepër penale kundër shtetit. Gjykata ...

 • Verushevski: Përgjimet janë vepër e sektorit të 5-të të Ministrisë së Punëve të Brendshme

  1 Qershor, 2015

  Përgjimet janë vepër e sektorit të 5-të të Ministrisë së Brendshme, tha sot para këshillit gjyqësor në Gjykatën Themelore Shkup 1, Zoran Verushevski, i dyshuari kryesor në rastin Puç.

  Ky projekt, sipas tij, filloi në vitin 2007.

  Ish shefi i DSK-së, Verushevski vuri në dukje se ai kishte disa takime me të punësuarit në sektorin dhe shpreson se ata do të jenë dëshmitarë në gjyq vijues. /TetovaSot/

 • Kim Mehmeti: Presim ndihmë nga Zaevi për atje ku na çoi BDI

  1 Qershor, 2015

  Postimi i plotë i shkrimtarit dhe publicistit Kim Mehmeti:

  “Ne shqiptarët e Maqedonisë vazhdojmë të presim nga kryetari i opozitës maqedonase që ai t’i shpalosë bisedat e përgjuara telefonike që kanë të bëjnë me të vërtetat për ‘Sopotin’, ‘Brodecin’, ‘Monstrën, likuidimin e Harun Aliut, ‘Shkupin 2014… Kjo pritje më së miri e shpalosë paturpësinë tonë që të shtiremi se nuk e dimë që kryesuesit e BDI-së janë ata që na çuan ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"