• Çka përmban marrëveshja për zgjidhjen e krizës në Maqedoni?

  15 Korrik, 2015

  Zoran-Zaev_Nikola-GruevskiLiderët e dy partive më të mëdha politike në maqedoni, VMRO-DPMNE-së dhe të LSDM-së, Nikolla Gruevski dhe Zoran Zaev, kanë shprehur qëndrimet e tyre lidhur me marrëveshjen për zgjidhjen e krizës politike në Maqedoni.

  Njëkohësisht, kanë publikuar pikat më të rëndësishme të marrëveshjes.

  Zgjedhjet e parakohshme parlamentare do të mbahen më 24 prill të vitit të ardhshëm. Qeveria kalimtare do të ...

 • Marrëveshja e Shkupit për zgjedhjet e parakohshme

  15 Korrik, 2015
  han-gruevski-zaevDrejtuesit e partive kryesore në Maqedoni arritën marrëveshje me ndërmjetësimin e komisionerit Johannes Hahn për dhënien fund të krizës politike në vend.
  Zgjedhjet e parakohshme parlamentare do të mbahen më 24 prill të vitit 2016.
  Në orët e para të mëngjesit të së mërkures, komisioneri Hahn nuk e fshehu kënaqësinë për arritjen ...
 • Han sot në Shkup, edhe një tentim për zgjidhjen e krizës

  14 Korrik, 2015

  hahnKomisari për negociata dhe zgjerim i Bashkimit Evropian Johannes Hahn, po qëndron sot në Shkup, për t’u takuar me liderët e katër partive më të mëdha politike.

  Sipas paralajmërimeve, kjo do të jetë përpjekja e fundit për arritjen e një marrëveshjeje mes liderëve politikë në Maqedoni, gjegjësisht mes kryeministrit dhe lider i VMRO-DPMNE-së Nikolla Gruevski dhe liderit të LSDM-së dhe ...

 • Zaev: Nëse nuk ka marrëveshje, do ketë ‘bomba’

  14 Korrik, 2015

  zaevNëse me ndihmën e miqve nga BE-ja dhe SHBA-ja nuk arrihet marrëveshje për formimin e qeverisë dhe mekanizmave që do të duhet të mundësojnë institucione demokratike dhe zgjedhje të lira “LSDM do të kërkoj alternativa tjera për të realizuar këto qëllime. Kështu ka deklaruar Lideri I LSDM-së Zoran Zaev në takimin me deputetin në parlamentin e Francës, Filip Diran ...

 • Tejkaloni krizën dhe ecni para – porosit Uashingtoni Shkupin

  13 Korrik, 2015

  Viktorija Nuland, porosit autoritetet e Shkupit për zgjedhjen e menjëhershme të krizës së thellë politike, e cila po mbretëron prej disa muajsh në Maqedoni.

  Viktoria Nuland

  “Kriza politike e rëndoi punën e liderëve politikö këtu dhe ajo menjëherë duhet që të zgjidhet. SHBA është e kënaqur nga bashkëpunimi me BE-në, konkretisht me bashkëpunimin që kanë ambasadori Bejli dhe eurokomisari Han për ...

 • Hahn alarmon: Maqedonia edhe me krizë ekonomike

  8 Korrik, 2015

  hahnEurokomisioneri për zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn ka shprehur shqetësime lidhur me rrezikimin e negociatave në Maqedoni.

  “Unë jam i shqetësuar, po humbisni kohën. Interesat e shtetit janë mbi ato personale. Në demokraci patjetër duhet të keni kompromis”, deklaroi eurokomisioneri Hahn në intervistën për Evropën e Lirë.

  Ai tha se liderët politik duhet të marrin përgjegjësinë për të ardhmen dhe ...

 • Zaev do të publikoj qëndrimin për dialogun

  8 Korrik, 2015

  zaevKreu i opozitës Zoran Zaev në çdo moment pritet të kumtoj qëndrimin e tij të fundit për krizën politike.

  Zaev dje i kishte dhënë Gruevskit një ditë afat për të caktuar takimin e ri të liderëve të partive politike, por kryeministri Gruevski nuk i është përgjigjur ultimatumit të opozitës. Ai thotë se nuk do të kumtoj asgjë deri sa të ...

 • ‘Monstra’, avokati fajëson Gjykatën e Apelit për dështimin e seancës

  7 Korrik, 2015

  monstraInstitucionet ia hedhin njëra tjetrës përgjegjësinë, lidhur me shtyrjen e seancës së djeshme të Gjykatës së Apelit për rastin “Monstra”. Avokati Naser Raufi fajëson thjesht Gjykatën e Apelit. Ai thotë se burgu mund të sjellë në sallë të akuzuarit vetëm kur kjo i kërkohet nga gjykatat e vendit. Ai aludon se Gjykata nuk kishte dërguar fare kërkesë për sjelljen ...

 • AI: Refugjatët në Ballkan – të rrahur nga policia, të harruar nga Evropa

  7 Korrik, 2015

  Organizata ndërkombëtare për të drejtat e njeriut, Amnesty International, vë në pah keqtrajtimin e refugjatëve e migruesve në Ballkan dhe kritikon politikat e strehimit në BE

  AIMijëra refugjatë, strehimkërkues dhe migrues, përfshirë fëmijë, që po marrin rrugën e rrezikshme nëpër Ballkan, po pësojnë dhunë dhe zhvatje nga autoritetet dhe bandat kriminale dhe janë braktisur turpshëm nga ...

 • Nuk do të ketë marrëveshje mes Gruevskit dhe Zaevit, në pritje të Nuland-it

  6 Korrik, 2015

  nikola zaev

  Një pjesë e mediave maqedonase opozitare theksojnë sot se nuk do të ketë marrëveshje midis kryeministrit Nikola Gruevski dhe liderit të opozitës maqedonase, Zoran Zaev për kapërcimin e krizës politike.

  Gruevski nuk po pranon kërkesën kryesore të opozitës që të braktisë postin e kryeministrit 6 muaj para caktimit të zgjedhjeve të parakohshme. Shpresë për tejkalimin e krizës dhe arritjen ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"