• Van Hojt: Patëm diskutim solid dhe interesant

  19 Gusht, 2015

  Van HojtPas mbledhjes me grupin punues, të gjithë pjesëmarrësit dolën pa përmendur asnjë detaj nga takimi. Van Hojt e ka quajtur diskutimin solid dhe interesant.

  ‘Sot nuk mund të jap asnjë prononcim, edhe pse diskutimi ishte shumë interesant dhe solid por, nuk mund të jap asnjë koment. Duhet të presim pak, jini të durueshëm’, tha Piter Van Hojt në deklaratën e dhënë ...

 • Prokurori special nga radhët e ekspertëve ndërkombëtarë

  18 Gusht, 2015

  Prokuroria RMNë Maqedoni nuk përjashtohet mundësia që Prokurori Special të jetë nga radhët e ekspertëve ndërkombëtarë.

  Gjasat janë të mëdha që në këtë detyrë të vjen një ekspertë ndërkombëtar i propozuar nga BE dhe i përkrahur edhe nga SHBA, mëson INA.

  Burime partiake pranë partive negociatore në Shkup deklaruan për INA se në rast se katër partitë VMRO-DPMNE, LSDM, BDI dhe ...

 • Maqedoni, nis puna për zbatimin e marrëveshjes për zgjidhjen e krizës

  18 Gusht, 2015

  vanhoutten-gruevski

  Ekspertët e 4 partive kryesore në Shkup kanë rinisur këtë të hënë punën për zbatimin e marrëveshjes politike për zgjidhjen e krizës në Maqedoni.

  Në takimin e së hënës, që zgjati më tepër se 4 orë, përfaqësuesit e VMRO-DPMNE-së, LSDM-së, BDI-së dhe PDSH-së kanë diskutuar për krijimin e listës së re zgjedhore dhe për kompetencat ...

 • Analistët: MO-ja duhet zëvendësuar me marrëveshje të re

  14 Gusht, 2015

  BDI është fatkeqësia më e madhe politike në historinë e shqiptarëve të Maqedonisë të cilët dështimin e tyre mundohen ta nxjerrin në nivel të dështimit të popullit. Kështu vlerësojnë njohësit e çështjeve politike duke komentuar deklaratat e liderit të BDI-së Ali Ahmeti dhe zv/kryeministrit Musa Xhaferi se Marrëveshja e Ohrit është pika e fundit e zgjidhjes së çështjes shqiptare në Maqedoni. Ramadan Ramadani thotë se statusi i shqiptarëve në vend ...

 • Zaev: Gruevski do të përballet me drejtësinë

  14 Gusht, 2015

  zaevDeri në Vitin e Ri, Nikolla Gruevski do të përgjigjet për keqpërdorimet dhe krimet e tij. Kështu është shprehur lideri i opozitës, Zoran Zaev, në një intervistë për të përjavshmen Fokus. Ai është i bindur se Prokurori Special do ta nxjerrë përpara drejtësisë kryeministrin aktual. Zaev gjithashtu ka paralajmëruar se ‘bombat’ e pa publikuara, përfshirë edhe atë për rastin ...

 • Statistikat 1908-09: Shkupi me shumicë shqiptare

  14 Gusht, 2015

  statistika shkupiSipas një dokumenti me të dhëna statistikore të Perandorisë Osmane, në vitin 1908 – 1909 në Shkup ka pasur më shumë shqiptarë se sa etnitete tjera.

  Sipas kësaj kopje të dokumentit, Shkupi ka pasur 50.258 shqiptarë, 29.080 bullgarë (që aludohet në maqedonasit e sotëm) dhe 9264 serb. Kjo statistikë tregon se Shkupi ka qenë kryeqendër shqiptare në Ballkan, me ...

 • Embargoja ruse, Panariti: Vendim politik; ndikimi në ekonomi, i papërfillshëm

  14 Gusht, 2015

  panariti ministerMinistri i Bujqësisë, Edmond Panariti, në një intervistë telefonike për Top Channel thotë se embargoja ruse ndaj produkteve shqiptare ka sfond të qartë politik, por se ndikimi i saj në ekonomi është i papërfillshëm.

  “Kësaj here është e qartë që bllokimi është politik, megjithatë më e rëndësishme është që kjo nuk e pengoi Shqipërinë ...

 • Dimitrov: “Maqedonasit janë bullgarë”

  14 Gusht, 2015

  Drejtori i Muzeut Historik Kombëtar në Sofje Bozhidar Dimitrov, ka nisur fushatën për shndërrimin e maqedonasve në bullgarë. Teza e tij: gati të gjithë maqedonasit janë bullgarë.

  Aleksandri i madh shkupBozhidar Dimitrovi është drejtor i Muzeut Historik Kombëtar në Sofje dhe çdo të shtunë mban ligjërata në një emision televiziv në Bullgari. Gati 70-vjeçari trajtohet si kujdestar i vlerave historike ...

 • Qytetarët: Marrëveshja e Ohrit nuk është zbatuar si duhet

  13 Gusht, 2015

  qytetaret shkupQytetarët janë unik në vlerësimin se Marrëveshja e Ohrit nuk është zbatuar si duhet, 14 vjet nga nënshkrimi i saj. Megjithatë, qytetarët shprehen të ndarë rreth idesë nëse duhet ose jo një marrëveshje të re. Disa thonë që të vazhdohet zbatimi i marrëveshjes aktuale, disa thonë se duhet rishikuar ideja për marrëveshje të re.

  “Aspak nuk zbatohet Marrëveshja e ...

 • Maqedonia ka nevojë për Marrëveshjen e Ohrit

  13 Gusht, 2015

  Në përvjetorin e 14-të të marrëveshjes së Ohrit gjithnjë e më tepër del nevoja për implementimin e plotë të këtij dokumenti, i cili ndaloi konfliktin luftarak të vitit 2001 në Maqedoni.

  shkupiNga Sekretariati për Implementimin e Marrëveshjes së Ohrit thonë se marrëveshja kornizë e Ohrit mbetet dokumenti i paqes që mban gjallë procesin e demokratizimit, mirëkuptimit dhe tolerancës në Maqedoni. ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"