• Nuk do të ketë marrëveshje mes Gruevskit dhe Zaevit, në pritje të Nuland-it

  6 Korrik, 2015

  nikola zaev

  Një pjesë e mediave maqedonase opozitare theksojnë sot se nuk do të ketë marrëveshje midis kryeministrit Nikola Gruevski dhe liderit të opozitës maqedonase, Zoran Zaev për kapërcimin e krizës politike.

  Gruevski nuk po pranon kërkesën kryesore të opozitës që të braktisë postin e kryeministrit 6 muaj para caktimit të zgjedhjeve të parakohshme. Shpresë për tejkalimin e krizës dhe arritjen ...

 • Gruevski ja ofron Zaevit ministrinë e brendshme dhe socialen

  4 Korrik, 2015

  gruevski_zaevBurime diplomatike thonë se partia në pushtet ia ka ofruar LSDM-së dy poste ministrore- MPB-në dhe sipas të gjitha gjasave ministrinë për punë dhe politikë sociale. Mundet që Gruevski të pajtohet t’i japë opozitës edhe një post ministror në qeverinë kalimtare, por nuk ka dashur të dëgjojë të tërhiqet nga posti i kryeministrit në shtator, siç insiston opozita.

  Libertas shkruan se BDI ...

 • Eliot Engel takime në Maqedoni, kërkon nga palët që të tejkalojnë krizën e të gjejnë zgjidhje

  3 Korrik, 2015

  E EngelKongresmeni amerikan Eliot Engel, është optimist se kriza politike në Maqedoni të tejkalohet së shpejti.

  Pas takimit me kryeministrin Nikola Gruevski dhe krerët e partive kryesore në Shkup, ai tha se thellimi i mëtejmë i krizës do ta të vështirësonte zgjidhjen e problemeve me të cilat ballafaqohet vendi.

  “Unë jam gjithnjë optimist. Gjithmonë kam qenë ...

 • Policia në Maqedoni ende në gatishmëri të lartë

  3 Korrik, 2015

  autoblind mkMinistria e Punëve të Brendshme në Maqedoni ende mban në fuqi masat e nivelit të lartë të gatishmërisë, pas ngjarjes së Kumanovës.

  MPB ka theksuar se masat e sigurisë vlejnë në gjithë vendin, ku policia është në gatishmëri të përballet me çdo sfidë të sigurisë.

  “Udhëzime dhe paralajmërime për aksione të mundshme hakmarrëse lidhur me aksionin policor në Kumanovë më ...

 • Engel takon liderët shqiptarë Ahmeti dhe Thaçi

  3 Korrik, 2015

  E EngelLideri i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti sot do të takohet me kongresmenin Eliot Engel dhe ambasadorin e SHBA-së në Shkup, Xhes Bejli.

  Kongresmeni amerikan, Elliot Engel dhe ambasadori i SHBA-së në Shkup, Xhes Bejli, pritet gjithashtu të realizojë një takim të veçantë edhe me kryetarin e Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi.

  Pritet që në këto takime me delegacionin ...

 • Nesër takim i ri liderësh, tentativa përfundimtare për marrëveshje

  2 Korrik, 2015

  gruevski zaevLiderët e 4 partive politike, Nikolla Gruevski, Zoran Zaev, Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi mund të ulen nesër sërish në tryezën e bisedimeve, në tentimin e ri për arritjen e marrëveshjes përfundimtare. Takimi ende nuk është konfirmuar dhe pritet akordimi i të gjitha partive për mbajtjen e tij.

  Konfirmimet mund të arrijnë sonte, ose më së voni nesër në mëngjes. ...

 • Zaev: Nuk i njoh gjykatat, janë në shërbim të Gruevskit

  1 Korrik, 2015

  zaevPas vendimit të djeshëm të Gjykatës Themelore Shkupi 1 për refuzimin e ankesave të mbrojtjes lidhur me propozim aktakuzën kundër liderit të LSDM-së, Zoran Zaev publikoi ndërprerjen e bashkëpunimit me gjykatat lidhur me rastin “Puçi”, të cilin e quan të montuar politikisht.

  Ai theksoi se nuk do të merr pjesë në seancat gjyqësore lidhur me këtë rast dhe u bëri ...

 • Zaev të hënën vazhdon me publikimin e “bombave” të tjera

  1 Korrik, 2015

  zaevNëse nuk zgjidhet kriza politike në Maqedoni deri të hënën, atëherë Zaev paralajmëron se do të vazhdojë me publikimin e “bombave”.

  “Pozicionet tona janë të qarta dhe nuk mund të lëvizim nga kërkesa për largimin e Gruevskit. Nëse nuk ndodh kjo atëherë nuk mund të krijohen kushte minimale për organizimin e zgjedhjeve fer dhe demokratike. Derisa të mos zgjidhet pika ...

 • Mali Sharr sot shpallet zonë e mbrojtur

  30 Qershor, 2015

  mali sharrNë Institutin për mjedis jetësor dhe shëndet pranë Universitetit të Evropës Juglindore në Tetovë sot do të mbahet prezantim i aktiviteteve për shpalljen e Malit Sharr zonë të mbrojtur.

  Do të prezantohet edhe GEF projekti “Arritje e mbrojtjes së biodiversitetit përmes krijimit dhe menaxhimit efikas me zonat e mbrojtura dhe integrimin e mbrojtjes së biodiversitetit në planifikimin e qëllimit ...

 • Maqedoni, sërish pa marrëveshje takimi i krerëve politikë

  29 Qershor, 2015

  besa ali thaci tradhetarNjë tjetër përpjekje e udhëheqësve politikë në Shkup, për t’i dhënë fund krizës së thellë në të cilën është zhytur vendi, ka dështuar. E vetmja gjë, për të cilën kanë rëndë dakord drejtuesit e 4 partive kryesore, në takimin e së hënës, është që bisedimet të vazhdojnë në ditët në vijim.

  Pas takimit, në emër të VMRO-DPMNE-së, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"