• Modeli norvegjez – trumcaku në dorën e Ballkanit Perëndimor apo pëllumbi në degë?

  6 Nentor, 2019

  Ballkani NorvegjezZgjerimi i BE ka vdekur me kohë, Macron vetëm e ka varrosur, thotë njëra palë. Politikë shkatërrimtare, thonë të tjerët. Tani po ravijëzohet ideja e një „modeli norvegjez“ për BP. Çfarë është kjo e a mund të ketë sukses?

  Gerald Knaus duhet ta dijë se ç’ po ndodh. Ai është drejtor i Iniciativës Evropiane për Stabilitet, një “think tank” me ...

 • Shqiptarët nuk kanë nevojë për liderë e opozitë të bashkuar për pushtet, por për të ripërcaktuar statusin e tyre në Maqedoni

  1 Nentor, 2019

  SHQIPTARËT NË ISH IRJM NUK KANË NEVOJË PËR NJË LIDER APO OPOZITË TË BASHKUAR PËR TË ZËVENDËSUAR BDI-në E KONSUMUAR, DHE PËR TË SHËRBYER MË MIRË PUSHTETIT NË DUART E LSDM APO VMRO, POR PËR RIPËRCAKTIMIN E STATUSIT TË TYRE POLITIK DHE JURIDIK BRENDA ISH IRJM, QË DO T’U MUNDËSONTE ATYRE TË USHTROJNË TË DREJTAT E TYRE KOLEKTIVE DHE TË VETËVENDOSIN PER TË ARDHMEN E TYRE!

  Nga Doli zbuluar edhe mashtrimit ...

 • Pendarovski: Marrëveshja e Prespës së pari është për Evropën, ndërsa BE-në nuk e shohim askund

  25 Tetor, 2019

  PendarovskiPresidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski tha në një intervistë për televizionin grek “Alfa” se vendimi në Bruksel ishte një shok për të gjithë, jo vetëm për të dhe njerëzit, por për tërë elitën politike.

  Ai tha se në mbledhjen e liderëve të gjitha partitë, qofshin ato nga qeveria apo opozita, kishin të njëjtin ndjenjë dhe qëndrim, se kanë ...

 • Cili profesion është më fitimprurës në Maqedoni?

  23 Tetor, 2019

  denarSipas Entit Shtetëror për Statistika, për muajin gusht të këtij viti paga mesatare është 25.157 denarë.

  Sipas të dhënave të ESHS-së, paga mesatare e sektorit të programimit në gusht ka qenë 63.870 denarë që e bën sektorin më fitimprurës në Maqedoni. Më pas vjen sektori i transportit ajror që është 41.337 denarë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Pas këtyre dy sektorëve me pagë ...

 • Themelohet Task-Forca e përbashkët Kosovë-Maqedoni e Veriut

  22 Tetor, 2019

  MPBMinistria e Punëve të Brendshme e Kosovës dhe Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë së Veriut, me qëllim të eliminimit të kërcënimeve të sigurisë, kanë nënshkruar protokollin mbi themelimin e Task-Forcës së Përbashkët.

  Nënshkrimi i këtij protokolli u bë nga drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj dhe drejtori i Policisë së Maqedonisë së Veriut, Sasho Tasevki. ...

 • Zgjedhje të parakohshme në Maqedoninë e Veriut – Athina hesht

  22 Tetor, 2019

  flamurjtQeveria greke qendron e tërhequr lidhur me zgjedhjet e parakohshme në Maqedoninë Veriut – edhe sepse emri i këtij vendi për shumë njerëz në Greqi është një temë delikate.

  „Ata s’kanë çfarë kërkojnë në BE,” gjëmonte të shtunën në mbrëmje zëri i një gruaje nga Veriu i Greqisë në një radio lokale. Me këtë ajo mbështeste parafolësin, që lidhur me ...

 • Zaev: Maqedonia nuk ka alternativë tjetër përpos BE-së

  21 Tetor, 2019

  ZaevZgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoninë e Veriut do të zhvillohen më 12 prill 2020. Kjo është vendosur në takimin e liderëve të partive parlamentare me presidentin Stevo Pendarovski.

  Presidenti Pendarovski ka thënë se nga të gjithë liderët ka marrë garanci se pa marrë parasysh vendimin e BE-së në lidhje me datën e bisedimeve, vendi do të vazhdojë rrugën e ...

 • Shkup: Pas Jo-sё sё BE Zgjedhje tё parakohshme

  21 Tetor, 2019

  Te PresidentiDrejtuesit e partive kryesore politike nё Maqedoninё e Veriut, pёrfshirё edhe ato nё koalicionin qeverisёs, bien dakord pёr zgjedhje të parakohshme parlamentare në prill.

  Ky vendim erdhi si pasojё e dёshtimit tё unanimitetit nё Bashkimin Evropian për t’i dhёnё Shkupit një datë pёr fillimin e bisedimeve të antarёsimit nё BE.

  Presidenti francez Emmanuel Macron të premten kryesoi grupin ...

 • Reagime pas refuzimit për hapjen e bisedimeve me Tiranën dhe Shkupin

  18 Tetor, 2019

  EUDështimi i Bashkimit Evropian për të hapur negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, nxiti reagime dhe shqetësime për pasojat e një vendimi të tillë. Bashkimi Evropian ishte zotuar që kjo të ndodhë këtë muaj.

  Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Nikolla Dimitrov shkroi në rrjetet sociale se “më e pakta që Bashkimi Evropian i ka borxh rajonit është ...

 • BE, nuk ka hapje bisedimesh për Tiranën dhe Shkupin

  18 Tetor, 2019

  MacronKëmbëngulja e Francës, përkundrejt shumicës dërrmuese të vendeve anëtare të Bashkimit europian, bëri që sot Këshilli Europian të mos dalë me një vendim për hapjen e bisedimeve për anëtarësim me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Në konferencën për shtyp pas përfundimit të Këshillit presidenti francez Emmanuel Macron tha se njeh përparimin e bërë nga të dy vendet, por se ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"