• Bomba e 11 e opozitës shpërtheu në Strumicë

  18 Mars, 2015

  Pas Komunës Qendër, LSDM-ja opozitare ka publikuar sot biseda telefonike që kanë të bëjnë me parregullsitë në proceset zgjedhore në Komunën e Strumicës. Sipas LSDM-së, edhe në Strumicë, sikurse në vendbanimet e tjera, janë dhënë letërnjoftime të shumëfishta për aktivistët e VMRO-së, për të votuar disa herë në më tepër vendvotime. Deputeti i LSDM-së nga Strumica, Pançe Orcev publikoi një bisedë telefonike që sipas tyre dëshmon se në shpërndarjen e ...

 • Komisioni për liritë dhe të drejtat e njeriut pranë OKB-së kritikon ashpër Maqedoninë

  18 Mars, 2015

  Komisioni për liritë dhe të drejtat e njeriut pranë OKB-së kritika të ashpra Maqedonisë për zhvillimet politike. Komisionerja Sesil Polly ka theksuar se mos zgjidhja e krizës, ka dëmtuar liritë dhe të drejtat e njeriut. Polly bën thirrje për proces transparent në gjyqësor, duke kërkuar përgjegjësi nga cilido që është i përfshirë në keqpërdorimin e lirive dhe të drejtave të njeriut.“Jemi thellësisht të shqetësuar mbi prolongimin e krizës politike në ...

 • Angellov proteston para Prokurorisë Publike, kërkon dorëheqjen e Zvërlevskit

  18 Mars, 2015

  Protestuesit e tubuar para prokurorisë, të udhëhequr nga kryetari i ‘Dinjitet’-it Stojançe Angellov, kërkuan nga prokurori publik Marko Zvërlevski të tregojë se me çfarë baze i ka ndaluar RTVM-së që të publikojë ‘bombat’ e opozitës, në të cilat janë përfshirë bisedat e funksionarëve të lartë shtetërorë dhe vet kryeministrit Gruevski. Protestuesit insistojnë në dorëheqjen e kryeprokurorit Marko Zvërlevski. “Kërkojmë që të na njoftojnë në bazë të çfarë vendimi të ...

 • Dialogu për krizën në Maqedoni përjashton shqiptarët

  18 Mars, 2015

  Dialogu për tejkalimin e krizës politike në Maqedoni do të tejkalojë faktorin shqiptarë, i cili tani për tani nuk është planifikuar në tryezën e negociatave.Siç bëhet e ditur për INA nga burime diplomatike evroperëndimore në Shkup, Bashkimi Evropian po planifikon që të ulë në tryezën e bisedimeve dy liderët e partive politike maqedonase VMRO-DPMNE dhe LSDM.

  Në këto bisedime në formë të lehtësueses do të jetë edhe shefja e diplomacisë ...

 • Qorrsokaku politik në Maqedoni

  18 Mars, 2015

  Zyra e Komisarit për të drejtat e njeriut në OKB në Gjenevë ka shprehur shqetësime për krizën në Maqedoni.Në një deklaratë për mediat theksohet shqetësimi i madh siç thuhet për shkak të qorrsokakut politik në Maqedoni dhe implikimeve që mund të sjellë kjo situatë ndaj të drejtave të njeriut.

  “Ne sidomos jemi të shqetësuar për shkak të përmbajtjes së bisedave të përgjuara të publikuara kohë më parë, të cilët ...

 • Njohja e kontributeve për pension, përfitojnë 300 mijë persona në Shqipëri e Maqedoni

  18 Mars, 2015

  Mbi 300 mijë qytetarë të Shqipërisë dhe Maqedonisë do të përfitojnë nga “Marrëveshja për mbrojtjen shoqërore”, që u firmos të martën në Shkup nga ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Erion Veliaj dhe kolegu i tij maqedonas, Dime Spasov.Me këtë marrëveshje, autoritetet e Tiranës dhe Shkupit marrin përsipër të njohin kontributet e sigurimeve shoqërore për efekt të përfitimit të pensionit, për të gjithë shtetasit shqiptarë që punojnë në Maqedoni dhe ...

 • Përgjimet, Prokuroria Publike: Ekspertët e vetëm monitoruesve

  17 Mars, 2015

  Ekspertët ligjorë ndërkombëtarë që kërkoi Prokuroria publike nga Bashkimi Evropian për rastin e aferës së përgjimeve, nuk do të mund të japin udhëzime të veçanta për rrjedhën e hetimeve. Këtë e thonë nga zyra e kryeprokurorit Marko Zvrlevski, në pyetjen e Alsat M se cili do të jetë formati i kërkuar i misionit të huaj. “Ekspertët do të ishin në rrjedhë me punën, lidhur me rastet për ngjarjet aktuale, ...

 • Magyar Telecom do të hetojë përgjimet në Maqedoni

  17 Mars, 2015

  Magyar Telecom që është pronare e Telekomit të Maqedonisë si pjesë e Deutsche Telecom do të hetojë dyshimet në Maqedoni lidhur me aferën e përgjimeve.Elpida Trizi, zëdhënëse e Deutsche Telecom theksoi se do të zhvillohen hetime nga konsultant të jashtëm, pas dyshimeve për rolin e Telekomit të Maqedonisë në aferën e përgjimeve, e cila u hap nga lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, i cili theksoi se ka pasur përgjime masive ...

 • Mitingu i VMRO-së, analistët: Mbështetje e zbehtë për Gruevskin

  16 Mars, 2015

  Mitingu i djeshëm partiak i VMRO DPMNE-së në sallën Boris Trajkovski, sipas analistëve nuk e përmbushi qëllimin për të cilin ishte organizuar, të tregonte se Gruevski ende gëzon mbështetje të fuqishme nga anëtarësia, pavarësisht materialeve të publikuara nga opozita. Atmosfera në të cilën kaloi tubimi, sipas Jove Kekenovskit dhe Petar Arsovskit tregoi se që nga fillimi i publikimit të bombave, VMRO DPMNE-ja nuk do të jetë asnjëherë më ajo që ...

 • Vrasja në Gjorçe, avokati: Padrejtësi në procesin gjyqësorë

  16 Mars, 2015

  Avokati mbrojtës i të akuzuarit Naser Eshtrefi për vrasjen e të riut Angel Petkovski akuzon për padrejtësi në procesin e gjykimit. Sipas avokatit Angjel Gjorgjiev, Naser Eshtrefi nuk ka qenë në gjendje të mirë psikike gjatë kryerjes së aktit dhe se e ka kryer aktin në vetëmbrojtje.“Më çudit fakti se si mundet vetëm një neuropsikiatër për një rast të rënd si ky, të kryej ekspertizën për një person. Sipas ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"