• Anëtari i UÇK’së: Nuk jemi dorëzuar dhe nuk do të dorëzohemi

  9 Maj, 2015

  u c kNjë anëtar i UÇK-së në Maqedoni ka mohuar lajmin e përcjellë nga mediat maqedonase për dorëzimin e 20 personave të armatosur, të cilët kanë shkëmbyer zjarr me policinë.

  Në një lidhje telefonike për “News 24”, anëtari i UÇK thotë se nuk është dorëzuar asnjë pjesëtar nga radhët e tyre.

  Sipas tij, situata në Kumanovë vijon të jetë e tensionuar, ...

 • Jankullovska: 5 policë të vrarë, mbi 30 të plagosur

  9 Maj, 2015

  jankuloskaMinistrja e Punëve të Brendshme Gordana Jankullovska në një konferencë për shtyp shpalosi të dhëna zyrtare lidhur me përleshjen e sotme të armatosur në qytetin e Kumanovës.

  Ajo tha se, personat të cilët janë përleshur me policinë e Maqedonisë kanë qenë të përgatitur dhe të armatosur fortë.

  Sipas saj nga ky incident i armatosur janë vrarë pesë policë ndërsa 30 janë plagosur.

  Jankullovska pohoi ...

 • Flet një ushtar i UÇK-së, për atë që ndodhi në Kumanovë

  9 Maj, 2015

  uckNjë pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, grupit të armatosur në Kumanovë ka rrëfyer për Gazetën Fjala atë që ndodhi mëngjesin e së shtunës në “Lagjen e Trimave” në qytetin e Kumanovës.

  “Në mesin e djemve që ishin aty isha edhe unë”, rrëfen një pjesëtarë i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare për Gazetën Fjala.

  “Ka qenë diçka e paplanifikuar. Aty ishim vetëm 10 veta. ...

 • Ushtria Çlirimtare Kombëtare merr përsipër përleshjen në Kumanovë

  9 Maj, 2015

  policia mk“Veprimi ushtarak është në rrugën e zhvillimit të veprimeve të tjera më të forta e më të ashpra në të ardhmen, edhe më të fuqishme, deri në gjunjëzimin pa kushte të pushtetit kriminal të Nikolla Gruevskit dhe Ali Ahmetit”-thuhet në deklaratën e publikuar

  Ushtria Çlirimtare Kombëtare e ka marrë përsipër autorësinë e përleshjes së armatosur me forcat policore maqedone ...

 • Tre civilë të vrarë, një vajzë dhe prindërit e saj?

  9 Maj, 2015

  tymi kumanoveNjë vajzë tetëvjecare dhe prindët e saj kanë mbetur të vrarë gjatë aksionit policor në Lagjen e Trumave në Kumanovë, njoftojnë për “Lajm” banorë të kësaj lagjeje.

  Sipas tyre bëhet fjalë për anëtarë të një familje që jeton afër ambulancës shtetërore në këtë lagje. Nuk dihet nëse ata kanë humbur jetën gjatë granatimeve, ose gjatë shkëmbimit të zjarrit mes ...

 • Tmerri i vërtetë dhe rrëfimi trishtues i familjes Ajdini

  9 Maj, 2015

  fam ajdiniFamilja Ajdini nga Kumanova që jeton në rrugën “Tode Mendol” thekson se ka përjetuar tmerrin nga përleshja e mëngjesit të sotëm në Kumanovë.

  Familjarët rrëfejnë për INA gjithë tmerrin e përjetuar, por edhe arrestimin e pafajshëm të familjarit të tyre Besnik Ajdini, derisa ishte duke fjetur bashkë me bashkëshorten dhe fëmijët.

  Ajo thekson se për disa sekonda i kanë shpëtuar ...

 • Ekskluzive: MPB konfirmon që ka policë të lënduar (FOTO+VIDEO)

  9 Maj, 2015

  spitaliBurime të larta në Ministrinë e Punëve të Brendshme kanë konfirmuar për Lajm se disa policë janë lënduar gjatë përleshjeve të armatosura mes policisë dhe një grupi të armatosur, qe ka ndodhur sot në orët e hershme të mëngjesit në Kumanovë.

  “Mund të konfirmoj me siguri se disa policë janë të lënduar, por tani për tani nuk posedoj informata tjera”, ...

 • Vazhdon aksioni policorë në Kumanovë, MPB-ja nuk jep detaje

  9 Maj, 2015

  policia mkVazhdon aksioni policor në Kumanovë. Nga të dhëna jo zyrtare ALSAT mëson se numri i të plagosurve është në rritje, 13.

  Ministria e Punëve të Brendshme, deri në këto momente nuk ofron asnjë informacion zyrtar për ngjarjen në Kumanovë. Në pyetjet e televizionit ALSAT për informacione mbi atë që po ndodh realisht në Kumanovë, numrin e të plagosurve apo ...

 • Forca të mëdha policore në Kumanovë, rrugë të bllokuara

  9 Maj, 2015

  forca policore kumanoveNë qytetin e Kumanovës po vazhdon një prani e shtuar policore dhe se rrugët janë bllokuar në disa pjesë të qytetit.

  Forca të mëdha policore janë të pranishme sidomos në pjesën në afërsi të tregut të Kumanovës, ku nuk po lejohet udhëtimi drejt Lagjes së Trimave, atje ku kryesisht po mbizotëron aksioni policor dhe të shtënat e armëve.

  Pranë ...

 • Policia bastisje në një shtëpi në Hotel dhe tërhiqet

  9 Maj, 2015

  autoblindatNjësitet speciale sot në mëngjes kanë kryer bastisje në një shtëpi në fshatin Hotël të komunës së Likovës.

  Sipas informacioneve të fundit, është kryer një bastisje në shtëpinë e Qenan Isenit dhe se më pas policia është larguar.
  “Janë maltretuar të gjithë anëtarët e familjes së Qenan Isenit, kurse djali i tij Sadam Iseni është rrahur brutalisht nga policia dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"