• Bomba XVI: Vjedhjet e zgjedhjeve në Kumanovë

  2 Prill, 2015

  LSDM-ja opozitare ka zhvendosur sërish bombat në nivel lokal. Pas Strumicës dhe Komunës Qendër, social-demokratët publikuan sot telefonata që sipas tyre dëshmojnë parregullsitë në proceset zgjedhore në Kumanovë.

  Kryetari i komitetit komunal të LSDM-së në Kumanovë, Martin Kostovski, publikoi biseda telefonike ku ministrja e Brendshme Gordana Jankullovska kërkon nga ministri i Shëndetësisë Nikolla Todorov t’i paguajë 75 mijë eurot e premtuara për partinë e ish deputetit serb Dragisha Miletiqit. Sekretari i ...

 • Bomba e djeshme e opozitës, temë mediash botërore

  2 Prill, 2015

  Akuzat e LSDM-së se drejtori i DSK-së Sasho Mijalkov ka marrë provizion për furnizimin me pajisje përgjuese, kanë jehuar edhe në mediat botërore. New York Times dhe ABC News, mes të tjerash i kushtoheshin artikullit të Asociated Press me titull “Shefi i policisë sekrete maqedonase akuzohet për ryshfet në biznesin me Izraelin”.

  “Zoran Zaev…publikoi biseda të regjistruara në mënyrë të paligjshme, për të cilat thotë se tregojnë që shefi i policisë sekrete ...

 • VMRO insiston për ligjet për letërnjoftime dhe pasaporta

  2 Prill, 2015

  VMRO-DPMNE po insiston që partneri i saj i koalicionit BDI të pranojë miratimin e projekt-ligjit për letërnjoftime dhe ate për pasaportat.

  Në kuadër të këtyre përpjekjeve ka pasur një takim midis dy koordinatorëve të grupeve parlamentare të VMRO-DPMNE, Ilija Dimovski dhe atij të BDI-së, Talat Xhaferri, ku është diskutuar për pjesët kontestuese të ligjit që refuzohen nga partia e Ali Ahmetit.

  Miratimi i këtyre ligjeve po mbahet i bllokuar, për shkak se ...

 • Projekt-ligji për pasaportat e Maqedonisë, a rrezikohen mërgimtarët shqiptarë

  1 Prill, 2015

  Parlamenti i Maqedonisë i dha dritë jeshile propozimit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për dokumentet e udhëtimit të qytetarëve të vendit.

  Me këtë, ky projekt – ligj shkon në fazën e dytë, kur pritet edhe miratimi dhe fuqizimi i tij. Deputetët e BDI-së votuan të përmbajtur dhe nuk kundërshtuan këtë projekt – ligj, edhe pse ai ka hapur shume debate dhe dilema se mund të jetë i dëmshëm për mërgatën ...

 • MASH tërheq matematikën nga matura shtetërore

  1 Prill, 2015

  Ministria për Arsim dhe Shkencë ka ndryshuar vendimin e mëparshëm për maturën shtetërore.

  M.A.SH-i sot ka dal me një zgjidhje të re, që lënda e matematikës të mos jetë e detyrueshme për të gjithë nxënësit në shkollat e mesme, por vetëm për nxënësit të cilët janë të regjistruar në gjimnaz dhe të cilët kanë zgjedhur drejtimin matematiko-natyror.

  Lajmin e bëri të ditur vetë ministri Abdilaqim Ademi, i cili më tej ka njoftuar ...

 • Asnjë rezultat në raundin e parë të bisedimeve VMRO-LSDM në Bruksel

  31 Mars, 2015

  bruxelles

  Asnjë afrim të qëndrimeve në ditën e parë të bisedimeve mes VMRO DPMNE-së dhe LSDM-së. Pas takimeve të ndara dhe drekës së përbashkët të punës me euro-deputetëve Eduard Kukan, Riçard Houit dhe Ivo Uajgëll, delegacionet e dy partive nga Shkupi kanë mbetur në qëndrimet e tyre fillestare për zgjidhjen e krizës.

  LSDM-ja nuk ka lëvizur nga qëndrimi se dalje e ...

 • Negociatat në Bruksel përfundojnë pa sukses

  31 Mars, 2015

  1_100730040

  Në Bruksel ka përfunduar pa asnjë rezultat pozitiv dialogu i nisur politik midis pozitës dhe opozitës maqedonase.

  Përfaqësuesit e VMRO-DPMNE dhe të LSDM-së në këto bisedime të ndërmjetësuara nga treshja e eurodeputetëve Ivo Vajgl, Eduard Kukan dhe Riçard Hovit kanë shprehur qëndrime kontradiktore duke mos gjetur asnjë pikë të përbashkët. Bisedimet janë ndjekur edhe nga zyrtarët e lartë të Komisionit ...

 • Negociata me dyer të mbyllura në Bruksel

  27 Mars, 2015

  1_100730040

  Treshja e deputetëve të Parlamentit Evropian konfirmoi sot përmes një komunikate fillimin e negociatave për tejkalimin e krizës politike në Maqedoni.

  Eurodeputetët Ivo Vajgl, Eduard Kukan dhe Richard Howitt përmes një deklarate për mediat kanë informuar se të hënën më 30 mars në selinë e Parlamentit Evropian në Bruksel do të nisin negociatat midis dy partive politike VMRO-DPMNE dhe LSDM, ...

 • Zaev: Qeverisja e Gruevskit, kapitull i mbaruar!

  26 Mars, 2015

  Zaev

  Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev ka porositur sërish kryeministrin Gruevski që të jep dorëheqje dhe mos të mbajë peng qytetarët dhe opinionin. Zaev tani është koha që ai të tërhiqet i qetë pasi qeverisja e tij është kapitull i mbaruar.

  “Me zërin e tij, me bisedat e tij telefonike, Gruevski u tregoi të gjithëve se cila është fytyra e tij ...

 • Gruevski nuk e përjashton mundësinë e destablizimit të vendit!

  26 Mars, 2015

  Nikolla Gruevski ka alarmuar se gjendja e sigurisë në vend është vënë në rrezik nga shërbimet e huaja të cilat i akuzoi se i ka dhënë liderit të opozitës, Zoran Zaev materialet që po i publikon në konferencat për shtyp. Bisedat e përgjuara sipas Gruevskit janë të  montuara, manipuluara dhe jo autentike. Rreziku më i madh që paralajmëroi Gruevski vjen pas publikimit të bombave që prekin marrëdhëniet ndëretnike.

  “Ka tentim për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"