• Hahn: Tani liderët e Ballkanit Perëndimor duhet ta marrin topin

  23 Prill, 2018

  hahnKomisioneri Evropian për Zgjerimin dhe Politikën e Fqinjësisë, Johannes Hahn theksoi sot se Komisioni Evropian me Strategjinë e Zgjerimit ka tërhequr një rrugë të qartë për një Bashkim më të fortë dhe më të gjerë, shkruan Telegrafi Maqedoni.

  “Tani radha është e udhëheqësve të vendeve të rajonit të marrin topin”, tha Hahn, duke prezantuar Paketën e Zgjerimit përpara deputetëve të PE-së.

  Ai ...

 • Rruga Përshevcë-Jegunovcë nesër do të jetë e mbyllur për komunikacion

  23 Prill, 2018

  rrugë-mkNjë pjesë e rrugës Përshevc-Jegunovcë nesër dhe pasnesër do të jetë e mbyllur për komunikacion për shkak asfaltimit, theksojnë nga Lidhja Auto Moto e Maqedonisë, shkruan Telegrafi Maqedoni.

  Asfaltimi do të kryhet nga firma Eskavatori MK DOOEL Shkup. /Telegrafi/

 • Kryeministri Zaev zhvilloj takim pune me udhëheqësit e BFI-së

  21 Prill, 2018

  ZaevKryeministri i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, Zoran Zaev, i shoqëruar nga drejtori i Komisionit për lidhje fetare, Darjan Sotirovski, sot zhvilloi takim me udhëheqësit e Bashkësisë Fetare Islame (BFI) në republikën e Maqedonisë, të udhëhequr nga Reis Ulema Haxhi Sulejman Efendi Rexhepi, shkruan Telegarfi Maqedoni.

  Në takim u bisedua për çështjet aktuale në interes të BFI-së, si dhe për ...

 • Mançevski: Regjistrimi elektronik nuk është zëvendësim i regjistrimit të popullsisë

  20 Prill, 2018

  MancevskiSot po mbahet debati i parë publik për Projektligjin për regjistrin qendror të popullsisë dhe Projektligji për udhëheqje dhe shërbime elektronike. Ministri theksoi se me këtë debat fillon digjitalizimi i gjerë dhe po përgatitet bazë teknike dhe softuer për këtë regjistër.

  Nga Ministria informojnë shoqërinë dhe administratën publike se po përgatitet regjistri elektronik i popullsisë. Kjo nuk është zëvendësim i ...

 • Shtypi gjerman për negociatat: Përmbajtja para shpejtësisë

  19 Prill, 2018

  shtypi gjermanMarrja e rekomandimit nga Komisioni Europian për çeljen e negociatave të anëtarësimit me Bashkimin Europian për Shqipërinë dhe Maqedoninë është reflektuar edhe në mediat gjermane.

  Në një analizë të saj me titullin “Ballkani Perëndimor si zëvendësim për Turqinë?”, gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” i kushtohet të enjten (19.04) rekomandimit të Komisioni Europian për fillimin e bisedimeve të anëtarësimit për ...

 • Kërkohet publikimi i bisedave të Nevzat Bejtës me të akuzuarin Fejzi Aziri, Bejta nuk komenton gjë

  17 Prill, 2018

  Smillkovc-MonstraPas seancës së rastit “Monstra”, Bejdi Ajdari ka kërkuar të publikohen inçizimet e bisedave në mes vëllait të tij, Fejzi Aziri dhe ish-kryetarit të komunës së Gostivarit, Nevzat Bejta.

  Ai tha se, nëse bisedat janë private, atëherë do të ishte qesharake që të publikohen.

  “Theksoj se vetura “Opel Omega” nuk është ajo çka është vendosur në internet, ndërsa tha se ajo ...

 • Zaev: Dimitrov dhe Kotzias nuk kanë kënduar në Ohër, por janë optimist

  13 Prill, 2018

  zoran-zaevKryemisnistri Zoran Zaev në emisioni “Analiza 24” ka qenë i pytur nëse ministrat për punë të jashtme, Nikolla Dimitrov dhe Nikos Kotzias në Ohri kanë kënduar ashtu siç Ivica Daçic i ka kënduar kolegut të tijë në Beograd.

  “Ashtu siç e di unë të dy ministrat nuk kanë kënduar në Ohri, Dimitrov nuk i shkon këndimi si Daçiçit, por takimi ...

 • Konsultime të reja për emrin e Ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë

  12 Prill, 2018

  Kotzias DimitrovMinistri i Jashtëm Níkos Kotziás, në kuadrin e turneut tre-ditor që bën në Ballkan, do të takohet me homologun e tij të Ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë, Nikola Dimitrov.

  Turneu i kreut të diplomacisë greke do të përfundojë me vizitën e tij të Premten, 13 Prill në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë.

  Siç tha z.Kotziás gjatë vizitës së tij në Serbi, ...

 • Dimitrov dhe Kotzias në takim joformal në Ohër

  11 Prill, 2018

  Dimitrov-KotziasShefi i diplomacisë së Greqisë, Nikos Kotzias, ka arritur sot në Ohër ku nesër do të realizojë takim zyrtare me homologun e tij maqedonas, Nikolla Dimitrov.

  Sot pasdite Kotzias dhe Dimitrov kanë darkuar së bashku në një nga restorantet e Ohrit dhe kanë realizuar një takim joformal, ndërsa pritet që pas negociatave të ecet një hap përpara në kontestin e ...

 • Freedom House: Evropa Qendrore dhe Lindore përballë “iliberalizmit”

  11 Prill, 2018

  stopSulmet ndaj partive opozitare, medias dhe organizatave të shoqërisë civile po bëhen normë në Evropën Qendrore dhe Lindore, ndërsa përhapja e polikës joliberale saboton themelet dhe perspektivën për demokraci, sipas raportit të përvitshëm të organizatës Freedom House, “Vendet në Tranzicion” që përqendrohet tek demokracia në Evropën Qendrore dhe Lindore, Ballkan dhe Euroazi.

  “Politika joliberale po bëhet normalja e re në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"