• Moti në Maqedoni deri në fund të tetorit

  24 Tetor, 2017

  Moti-në-MaqedoniMoti në Maqedoni deri në fund të muajit do të jetë i ndryshueshëm dhe do të ketë të gjithë kushtet e mundshme atmosferike.

  Dita më e nxehtë deri në fund të muajit do të jetë dita e premte (26 tetor) me temperatura prej 7 deri në 21 gradë celsius.

  Ndërsa, dita më e ftohtë gjatë ditëve të mbetura të muajit tetor ...

 • Maqedoni, edhe gjashtë ditë jo pune deri në fund të vitit

  23 Tetor, 2017

  festatQytetarët e Maqedonisë sot shënojnë 23 tetorin Ditën e luftës Revolucionare të Maqedonisë. Për këtë arsye, sot është ditë pushimi për gjithë qytetarët e Maqedonisë, ndërkaq deri në fund të vitit ka edhe disa ditë tjera jo pune.

  Për të gjithë qytetarët e Maqedonisë: 8 Dhjetori – Dita e Shën Klimentit të Ohrit; Për qytetarët e besimit katolik në Maqedoni: ...

 • Grujevski dhe Boshkovski për katër deri gjashtë javë do të ekstradohen në Maqedoni

  20 Tetor, 2017

  grujevski-boshkovskiArrestimi i ish-shefave të Drejtorisë për Siguri dhe Kundërzbulim (DSK) të Maqedonisë, Goran Grujovski dhe Nikolla Boshkovski në Greqi pas arratisjes 4-mujore mund të ekstradohen deri në fund të nëntorit kurse deri atëherë do të jenë në paraburgim në Greqi.

  Këto të dhëna për “Deutche Welle” në gjuhën maqedonase i ka bërë të ditur një zyrtar i lartë i Ministrisë ...

 • Maqedoni, paga mesatare neto për muajin gusht ka qenë 22.912 denarë

  20 Tetor, 2017

  paraPaga mesatare mujore neto e paguar për punëtorët në gusht ka qenë 22.912 denarë dhe shënon rritje pre 2.8 për qind në krahasim me muajin e njejtë të vitit të kaluar.

  Sipas të dhënave të publikuara nga Enti shtetëror për statistika, rritja ka të bëjë me rritjen e pagës neto në sektorët e Minierave dhe guroreve me 32.7 për qind, ...

 • Grujevski dhe Boshkovski për katër deri gjashtë javë do të ekstradohen në Maqedoni

  20 Tetor, 2017

  grujevski-boshkovskiArrestimi i ish-shefave të Drejtorisë për Siguri dhe Kundërzbulim (DSK) të Maqedonisë, Goran Grujovski dhe Nikolla Boshkovski në Greqi pas arratisjes 4-mujore mund të ekstradohen deri në fund të nëntorit kurse deri atëherë do të jenë në paraburgim në Greqi.

  Këto të dhëna për “Deutche Welle” në gjuhën maqedonase i ka bërë të ditur një zyrtar i lartë i Ministrisë ...

 • Spasovski: Grujevski dhe Boshkovski kanë pranuar logjistikë nga Maqedonia

  20 Tetor, 2017

  Oliver-SpasovskiMinistri për punë të brendshme, Oliver Spasovski deklaroi se ish drejtori i Drejtorisë së pestë në MPB, Goran Grujevski dhe i punësuari në DSK, Nikolla Boshkoski, për të cilët kishte fletë arrest ndërkombëtar dhe u kapën në aeroportin e Selanikut, kanë pasur logjistikë nga Maqedonia derisa kanë qenv në arrati, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Spasovski në një intervistë për emisonin ‘360 ...

 • Arrestohen në Greqi dy agjentë maqedonas rreth aferës së përgjimit

  20 Tetor, 2017

  Aleksandri i madh shkupDy agjentë të lartë të policisë sekrete maqedonase janë arrestuar në Selanik të Greqisë, në bazë të një fletarrestimi të lëshuar nga Ministria e Punëve të Brendshme lidhur akuzat për përfshirje në aferën e përgjimeve. Lajmi është bërë i ditur nga zyrtarë të Lidhjes Social-Demokrate në pushtet ndërsa pritet konfirmim edhe nga ...

 • Zyrtare: Lëvizja Besa në koalicion me Aleancën për Shqiptarët në rrethin e dytë

  18 Tetor, 2017

  taravari-1Lëvizja Besa dhe Aleanca për Shqiptarët në Shkup kanë nënshkruar marrëveshje për koalicion zgjedhor për rrethin e dytë të zgjedhjeve lokale njofton Telegrafi.

  Marrëveshja është nënshkruar nga shefat e shtabeve të partive, ndërsa nënshkrimit i parapriu një takim mes dy kryetarëve të partive, Bilall Kasami dhe Ziadin Sela, të shoqëruar nga kandidatët për Komunën e Çairit dhe të Gostivarit, Zeqirja ...

 • Gruevizmi u mposht, çfarë do të bëjmë me “gruevizmin”?

  18 Tetor, 2017

  GruevskiGruevski nuk do ta përcaktojë më fatin e Maqedonisë, ajo që do të ndodhë në Maqedoni mund ta përcaktojë fatin e Gruevskit. Detyra tani është të ndërtohet një sistem, në të cilin Gruevski nuk do të përsëritet më.

  Me kokë të ulur, të dielën, me 15 tetor Nikolla Gruevski paralajmëroi dorëheqjen e tij nga skena politike në Maqedoni. Gruevski nuk ...

 • ODIHR: Zgjedhjet në Maqedoni i kontribuan përforcimit të procesit demokratik

  17 Tetor, 2017

  OSCEMisioni i vëzhguesve të ODIHR-it pranë OSBE-së i bëri të hënën vlerësimet e para për zgjedhjet e së dielës, duke i cilësuar ato pëgjithësisht si të qeta që i kontribuan përforcimit të procesit demokratik. Liritë themelore në fushatë në përgjithësi u respektuan, nënvizon ODIHR.

  Megjithatë, Ambasadorja Audry Glover, shefe e misionit të IDIHR-it tha në një konferencë për mjetet e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"