• Maqedonia e Veriut, Pendarovski zyrtarizohet si kandidat për president

  4 Mars, 2019

  PendarovskiNë Kongresin e Lidhjes Social Demokrate (LSDM), është zyrtarizuar kandidatura e Stevo Pendarovskit për president të Maqedonisë së Veriut, për zgjedhjet presidenciale, që do të mbahen më 21 prill.

  Kryeministri Zoran Zaev, njëherësh kryetar i LSDM-së, tha para delegatëve se Stevo Pendarovski do të jetë presidenti i ardhshëm i Maqedonisë së Veriut, pas të cilit qëndrojnë të gjitha bashkësitë etnike ...

 • Deri ditën e premte do të bëhet i ditur emri i kandidatit të përbashkët mes LSDM dhe BDI

  27 Shkurt, 2019

  lsdm-bdiKryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim sot pasdite pas takimit me kryeministrin e kryetarin e LSDM Zoran Zaev në Kuvend tha se është arritur marrëveshje që në zgjedhjet presidenciale të shkohet me kandidat të përbashkët ndërsa emri do të bëhet i ditur deri ditën e premte.

  “Biseduam për emrat dhe gjatë ditëve të ardhshme do të vendosim për njërin. Do ...

 • Ministrja Xhaçka pritet në Maqedoni me flamur “Made in China”

  25 Shkurt, 2019

  olta-flamuri kinezMinistrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, është pritur me një flamur shqiptar në variantin “Made in China”, gjatë vizitës së saj zyrtare në Maqedoninë e Veriut.

  Ministrja shqiptare ka zhvilluar së fundmi një vizitë zyrtare në shtetin fqinj të Maqedonisë së Veriut ku është takuar me kryeministrin Zaev dhe me homologen e saj Radmila Šekerinska.

  Në postimin e saj në rrjetet sociale ...

 • Maqedoni: Në kërkim të kandidatit konsensual për president

  21 Shkurt, 2019

  Zaev TalatKryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev është shprehur optimist për arritjen e një marrëveshjeje me partitë e koalicionit për një kandidat të përbashkët për president në zgjedhjet e 21 prillit.

  Pas takimit me kryetarët e dy partive shqiptare që janë pjesë e qeverisë, asaj të Alternativës dhe Partisë Demokratike Shqiptare, kryeministri Zaev ka thënë se këto dy parti kanë ...

 • Gruevski, Veljanovski nën akuza për trazirat e 2017

  21 Shkurt, 2019

  Veljanovski trazirat 2017Prokuroria publike në Shkup ka ngritur akuza ndaj ish-Kryeministrit Nikolla Gruevski dhe ish-Kryetarit të Parlamentit Trajko Veljanovski si dhe kundër tre ish-zyrtrëve të lartë të pushtetit të kaluar, të dyshuar si organizatorë të ngjarjeve të dhunshme në pranverën e vitit 2017 në parlament. Gjykata themelore i ka kërkuar parlamentit heqjen e imunitetit të deputetit Veljanovski, ndërsa partia ...

 • Shkup: Ndalohet ish-kryetari i parlamentit Veljanovski dhe dy ish-ministra

  20 Shkurt, 2019

  VeljanovskiPolicia e Maqedonisë së Veriut ndaloi në orët e vona të pasditës të së mërkurës ish-Kryetarin e Parlamentit të Maqedonisë, Trajko Veljanovski dhe dy ish-anëtarë të qeverisë së Nikolla Gruevskit, nën dyshimet për përfshirjen e tyre në organizimin e ngjarjeve të dhunshme në parlament, në prill të vitit 2017.

  Ata janë dërguar në Gjykatën Themelore në Shkup, me urdhër të ...

 • Zaev, Ahmeti diskutojnë daljen me kandidat të përbashkët në zgjedhjet presidenciale

  19 Shkurt, 2019

  ali ahmeti zaevNë Shkup u takuan kryeministri Zoran Zaev dhe kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti për të biseduar në lidhje me mundësinë e daljes në zgjedhjet presidenciale të 21 prillit, me një kandidat të përbashkët. Një emër i pranueshëm për të dyja partitë do të kërkohet deri para fundit të javës që vjen.

  Partnerët e koalicionit ...

 • Përpjekje për sulme të mundshme terroriste në Maqedoninë e Veriut

  16 Shkurt, 2019

  isisMinistria e Rendit në Maqedoninë e Veriut, njofton se ka kryer bastisje në disa vende, për të parandaluar një sulm të mundshëm terrorist nga mbështetës të Shtetit Islamik.

  Sipas autoriteteve operacionet u kryen pas marrjes së informacionit nga një vend partner, por pa dhënë hollësi se cili është ky vend.

  Ministria e Rendit njofton se ka konfiskuar një sërë mjetesh ...

 • Zoran Zaev: Nuk ka ndryshim kufijsh të Maqedonisë së Veriut

  16 Shkurt, 2019

  ZaevNë Konferencën e Sigurisë që zhvillohet në Mynih (15-17.02) merr pjesë edhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Deutsche Welle e pyeti kryeministrin Zaev për debatin aktual të kufijve mes Kosovës e Serbisë.

  Në bisedë me Deutsche Wellen, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev lidhur me debatin për ndryshim kufijsh mes Kosovës e Serbisë theksoi, se pas zgjidhjes së problemit të ...

 • OKB afër zbatimit të plotë të Marrëveshjes së Prespës

  14 Shkurt, 2019

  OKBNjoftimi zyrtar për ndryshimin e emrit të Maqedoonisë ka mbërritur ndërkohë në OKB, e cila po punon për përfundimin e procedurave administrative.

  Sekretari i Përgjithshëm i OKB, përshëndet zbatimin e Marrëveshjes së Prespës, e cila mes të tjerave parashikon dakordimin e palëve për emrin “Republika e Maqedonisë së Veriut”. Zyra e Sekretarit të Përgjithshëm njoftoi se “ka marrë më 12 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"