• Miratohen ndryshimet kushtetuese në Maqedoni

    11 Janar, 2019

    Parlamenti i rmParlamenti i Maqedonisë, miratoi të premten ndryshimet kushtetuese që mundësojnë ndryshimin e emrit të saj në Maqedonia e Veriut, sipas marrëveshjes me Greqinë.

    Tetëdhjetë e një deputetë në parlamentin 120 vendesh votuan për ndryshimet kushtetuese, duke miratuar së pari veç e veç katër amendamentet që kanë të bëjnë me ndryshimin e emrit, me preambulën, me shtetësinë, kujdesin e ...

  • Zaev pranon disa nga kërkesat e opozitës shqiptare

    8 Janar, 2019

    ZaevKryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev ka pranuar disa nga kërkesat e opozitës shqiptare, e cila mbështetjen e ndryshimeve kushtetuese e ka kushtëzuar me pranimin e amendamenteve të tyre për forcimin e statusit juridik të shqiptarëve në Kushtetutë.

    Pas takimit me kryetarin e Aleancës për Shqiptarët, Zijadin Sela, kreu i Qeverisë tha se është pranuar ndryshimi i ...

  • Standarded evropriane për të drejtat kolektive, vetëvendosjen dhe shtet-ndërtimin – vlejnë për shqiptarët!?

    2 Janar, 2019

    Shqiptarëve në IRJM u premtohet integrimi në BE në shkëmbim të lëshimeve që do të bënin për mbajtjen gjallë të shtetit dhe identitetit të vjedhur nga ana e sllavëve të IRJM, duke hequr dorë nga identiteti i tyre dhe të qenit të barabartë në shtetin ku jetojnë. Atë qe kushtetuta e Belgjikes arriti te bente ne vitin 1962 per 1% gjermanë, përmes sistemit qeverisës federal të kombinuar me Komunitetet ...

  • Moti sot në Maqedoni

    31 Dhjetor, 2018

    moti-dimër-pa-borëMoti sot do të jetë me vranësira dhe reshje lokale të borës. Nga pjesa veriore e vendit do të fryjë një erë e lehtë.

    Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej -6 gradë celsius deri në -2 gardë celsius, ndërsa temperaturat ditore do lëvizin nga 2 deri në 8 gradë celsius.

    Të martën moti do të jetë i ftohtë dhe me ...

  • Maqedoni – Amnistohen pesë deputetë për ngjarjet e 27 prillit. “Kumanovasit” në burgje të rënda

    28 Dhjetor, 2018

    dhuna-ne-maqedoni-kuvendKryetari i Gjykatës Penale Ivan Xholev, mbrëmë për TV24 tha se janë amnistuar 12 persona të akuzuar për dhunën e 27 prillit në Kuvend, midis tyre dhe 5 deputetë.

    Deputetët e liruar nga akuza janë Kërsto Mukoski, Sasho Vasilevski, Ljupço Dimovski dhe Ljuben Arnaudov.

    Të punësuarit në kabinetin e ish-kryetarit të Kuvendit, Elena Bozhinovska dhe Ivan Cvetanovski, i akuzuari Zaharije Simovski, ...

  • Loja e rrezikshme e integrimit te shqiptarëve në pushtet në vend të një marreveshjeje për të ardhmen e IRJM

    28 Dhjetor, 2018

    Integrimi i shqiptarëve në pushtet është lojë që ndiqet nga pushteti që nga koha e ish Jugosllavisë, kur një pjesë e shqiptarëve, të cilët në atë kohë opinioni sllav i quante “poshteni albanci” (“shqiptarë të ndershëm”) u inkuadruan në nivele të ndryshme të pushtetit dhe arritën deri në nivelet më të larta të saj.

    Për këta “shqiptarë të ndershëm” pushteti i atëhershëm siguronte një jetë të mirë në elitën e asaj ...

  • Maqedoni, mbyllet afati për kërkesat e amnistisë

    26 Dhjetor, 2018

    makMbrëmë në mesnatë është mbyllur afati i dorëzimit të kërkesave për amnisti lidhur me ngjarjet e dhunshme në parlamentin e Maqedonisë, në prillin e vitit të kaluar. Ligji për amnistinë ka shkaktuar mjaft debate edhe në radhët e ekspertëve dhe vetë gjykatësve e prokurorëve, por pusheti synon që përmes tij të arrijë votat e nevojshme prej dy të ...

  • Vazhdojnë protestat e studentëve shqiptarë në Tetovë

    20 Dhjetor, 2018

    protesta tePër tri ditë me radhë në Tetovë janë duke protestuar studentët e universiteteve me mësim në gjuhën shqipe.

    Të enjten ka dështuar takimi ndërmjet studentëve dhe prorektorit të Universitetit të Tetovës, siç ishte paralajmëruar për shkak se studentët kanë refuzuar kërkesën e prorektorit të UT-së, Arbër Çeliku, të takohet vetëm me nga një përfaqësues të fakulteteve.

    Studentët kanë këmbëngulë të ...

  • Protesta e nesërme përsëri tek sheshi ILIRIA në ora 13:00.”

    18 Dhjetor, 2018

    protesta-studentet-maqedoniNesër vendosim bashkarisht ULTIMATUMIN për Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës, si dhe UNIVERSITETEVE!
    Të dashur STUDENTË dhe NXËNËS ju informojmë se protesta e nesërme do të mbahet përsëri tek sheshi ILIRIA në ora 13:00.

    studentet- erevoltuarStudentët e revoltuar

  • Kuvendi i Maqedonisë miratoi amnistinë për 27 prillin

    18 Dhjetor, 2018

    qendra aleksandri i madhKuvendi i Maqedonisë me 95 vota për, ka miratuar Ligjin për amnistinë e personave të akuzuar për dhunën në Kuvend, më 27 prill 2017.

    Për këtë ligj kanë votuar edhe deputetët e VMRO-DPMNE-së opozitare, edhe pse paraprakisht shumica parlamentare hodhi poshtë një amendament të saj për amnisti të përgjithshme.

    Ligji i miratuar, apo siç njihet ndryshe Ligji për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"