• Hungaria konfirmon shqyrtimin e kërkesës për azil, Shkupi kërkon ekstradimin e Gruevskit

  14 Nentor, 2018

  Gruevski HungariHungaria konfirmoi këtë të mërkurë marrjen e kërkesës për azil nga ish-kryeministri i arratisur maqedonas, Nikola Gruevski, një ditë pasi ai njoftoi përmes rrjetit social Facebook se kishte vendosur të largohej për shkak të dënimit me burgim për abuzim me pushtetin.

  Budapesti zyrtar njoftoi se do të marrë në konsideratë aplikimin e Gruevskit, i cili ka dominuar skenën politike ...

 • Regjistrimi i popullatës në Maqedoni në prill 2020, pa deklarim të përkatësisë kombëtare dhe fetare

  14 Nentor, 2018
  shkupiRegjistrimi i popullsisë në Maqedoni do të zbatohet në prill të vitit 2020 dhe nuk parashihet që për të ketë grafa për përkatësinë etnike dhe fetare të qytetarëve, njoftoi në takimin e sotëm me gazetarët drejtori i Entit Shtetëror të Statistikave Apostol Simovski.
  Simovski tha se për realizimin e kësaj ndërmarrjeje është planifikuar që të angazhohen rreth 5.000 regjistrues në ...
 • Konfirmohet: Gruevski në Hungari; kërkon strehim politik

  13 Nentor, 2018

  GruevskiAutoritetet hungareze kanë konfirmuar se ish-kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski ndodhet në Hungari, ku ka këruar strehim politik. Organe përkatëse hungareze e kanë njoftuar Ministrinë maqedonase të Punëve të Brendshsme për këtë.

  Zoti Gruevski, i cili kërkohet nga autoritetet e rendit, është paraqitur më herët të martën përmes Fejsbukut, duke bërë të ditur se ndodhej në Hungari ku po kërkon strehim ...

 • Pjesë e shkëputur nga Memorandumi i Dr. Vaso Çubriloviç “Dëbimi i shqiptarëve”

  7 Nentor, 2018
  A është aktualle memorandumi i Dr. Vaso Çubriloviçit?  A aplikohet tani, me ose pa vetëdije prej pushtetarëve shqiptar? Lexojeni dhe konkludoni vetë:

  Mënyra e shpërnguljes

  Sikundër e kemi theksuar tashmë, shpërngulja në masë e shqiptarëve nga trekëndëshi i tyre është i vetmi kurs për ne. Për të realizuar shpërnguljen e një popullsie të tërë kërkesa e parë është që të krijohet një mendësi e përshtatshme. Ajo mund të krijohet në mjaft ...

 • Kërkohet heqja e mandatit të deputitet Gruevski

  7 Nentor, 2018

  Komisioni ParlamentarNë Maqedoni, Komisioni Parlamentar për Mandatet dhe Imunitetin vendosi t’i rekomandojë parlamentit që deputetit Nikolla Gruevski, ish-kryeminister, t’i hiqet mandati i deputetit, pas shkresës së Gjykatës Penale në Shkup, e cila e dënoi atë me dy vjet burg.

  Pesë ligjvënës të partive qeveritare votuan pro heqjes së mandatit, ndërsa kolegët e zotit Gruevski në parlament nga partia VMRO-DPMNE u ...

 • Partitë shqiptare insistojnë që gjuha shqipe të figurojë në Kushtetutë

  6 Nentor, 2018
  Neni 7
  Neni 7 i Kushtetutës së Maqedonisë, ku flitet për gjuhën të cilën e flasin “20 për qind” e popullsisë së Maqedonisë.

  Refuzimi i shumicës parlamentare, që të diskutohet për amendamentet e propozuara nga opozita shqiptare, lidhur me ndryshimin e një përkufizimi në Kushtetutë që ka të bëjë me gjuhën ...

 • Ambasada gjermane në Maqedoni: Pa viza qytetarët nuk mund të punojnë në Gjermani

  5 Nentor, 2018

  pasaporta rmAmbasada e Gjermanisë në Maqedoni ka reaguar në lidhje me informacionet se prej 1 janarit 2019 do të ketë ligj të ri për punë pa viza për qytetarët e vendeve që nuk janë anëtare të Bashkimit Evropian. Ambasada gjermane këto informacione i vlerëson si të pasakta.

  Prej atje thonë se qytetarët e vendeve që nuk janë anëtare të BE-së ...

 • Maqedoni: Qeveria i dorëzon parlamentit projekt-amendamentet kushtetuese

  3 Nentor, 2018

  ZaevQeveria e Maqedonisë i dorëzoi të premten parlamentit projekt-amendamentet kushtetuese për ndryshimin e emrit të vendit, sipas Marrëveshjes së Prespës. Parlamenti pritet që t’i miratojë ato në janarin e vitit të ardhshëm. Shumica parlamentare ka siguruar numrin e nevojshëm prej dy të tretave të ligjvënësve për t’i miratuar ndryshimet e kushtetutës.

  Për përmbajtjen e këtyre amendamenteve dihej që më parë: ...

 • Maqedoni: Marrëveshja e Ohrit në preambulën e Kushtetutës

  3 Nentor, 2018

  qeveria e rmQeveria në Maqedoni miratoi projekt-amendamentet për ndryshimet kushtetuese, të cilat janë hartuar në konsensus me grupin e pavarur opozitar të VMRO-DPMNE-së dhe që i janë dorzuar në shqyrtim Kuvendit.

  “Amendamenti i parë ka të bëjë me ndryshimin emrit të Maqedonisë me emrin Republika e Maqedonisë së Veriut në tërë Kushtetutë. Amendamenti i dytë ka të bëjë me shtimin ...

 • Tetova në mesin e qyteteve më të ndotura në Evropë

  1 Nentor, 2018

  TetovaHulumtimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë për vitin 2018 kanë vendosur qytetin e Tetovës dhe Tuzllës, mes dhjetë qyteteve më të ndotura në Evropë.

  Sipas vlerësimeve të OBSh-së, në Maqedoni rreth 1350 persona humbin jetën për shkak të ajrit të ndotur, përderisa shpenzimet ekonomike tejkalojnë vlerën e 200 milionë eurove, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Tetova dhe Tuzlla fuqishëm mbështeten në thëngjill – ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"