• “Ilindenska” refuzohet nga Greqia

  20 Maj, 2018

  zaev1Edhe pse u mendua se zgjidhja përfundimtare e emrit të Maqedonisë ishte më pranë se kurrë, qeveria greke e përmbysi situatën. Një ditë pas konsultimeve me presidentin e vendit dhe aktorët politikë të shtetit helen, kryeministri Aleksis Tsipras është tërhequr nga propozimi «Republika Ilindenska Makedonija».

  Nga kabineti i shefit të ekzekutivit grek mbërriti reagimi se është për t’u përshëndetur fakti ...

 • “Republika Ilindenska Maqedonija” opsion për emrin e ri të Maqedonisë

  20 Maj, 2018

  Zaev CiprasKryeministri i Maqedonisë Zaev ka njoftuar se “Republika Ilindenase e Maqedonisë” është opsioni për të cilin janë marrë vesh me kryeministrin e Greqisë, Cipras, si zgjidhje e mundshme e kontestit për emrin.

  Sipas kryeministrit Zaev, të dyja qeveritë kanë ndarë mendimin se ky opsion është vendimi për zgjidhjen, që ruan dinjitetin maqedonas dhe raportet ndëretnike.

  “Informova se qeveritë e Maqedonisë ...

 • Iniciativa “Jean Monne” ndihmon dialogun parlamentar në Maqedoni

  20 Maj, 2018

  ParlamentiPërfaqësuesit e partive politike parlamentare në Kuvendin e Maqedonisë në Ohër kanë filluar bisedimet në kuadër të dialogut “Jean Monne”.

  Dialogu “Jean Monne” është ideuar nga tre eurodeputetët Ivo Wiegel, Knut Fleckenstein dhe Eduard Kukan. Deputetët e të gjitha grupeve parlamentare, të udhëhequr nga kryetari i parlamentit, Talat Xhaferi, dhe tre nënkryetarët, diskutojnë kryesisht çështjet që lidhen me ...

 • Zaev do të nisë konsultimet rreth propozimit për emrin e Maqedonisë

  18 Maj, 2018

  MakedonijaKryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev ka paralajmëruar se do t’i mbledhë krerët e partive politike, si dhe presidentin Gjorgje Ivanov për t`iu kumtuar propozimin rreth emrit të Maqedonisë, i cili ka dalë si rezultat i bisedimeve me autoritetet e Greqisë.

  Qeveria e Republikës së Maqedonisë nuk ka dashur të jap më shumë detaje rreth propozimit i cili, sipas deklaratave të ...

 • Athina: Kushtet tona janë të qarta për emrin e vendit fqinj

  17 Maj, 2018

  hellas-fyrom-flagsQeveria greke tre ditë para takimit të kryeministrave të Greqisë dhe Ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë, Aleksis Tsipras dhe Zoran Zaev në Sofje, për shkak të disa botimeve në shtyp, thekson se kushtet që ka vendosur janë të pandryshueshëm.

  Konkretisht, qeveria përsërit kushtet që ekzistojnë për arritjen e marrëveshjes: një emër i përbërë «për të gjithë përdorimet», që të jetë ...

 • Në Sofje takohen Tsipras – Zaev

  17 Maj, 2018

  Tsipras-ZaevI dërguari i posaçëm i Sekretarit të Përgjithdhëm të OKB-së, Matthew Nimetz deklaroi për përfaqësuesit e shtypit, se takimi midis kryeministrit grek Aleksis Tsipras dhe kryeministrit të Ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë Zoran Zaev do të mbahet më 17 Maj në Sofje të Bullgarisë.

  Takimi i dy kryeministrave do të mbahet në kuadrin e takimit të BE-së me vendet e ...

 • Maqedoni: Zgjerimi i Qeverisë nuk i siguron asaj dy të tretat në Kuvend

  17 Maj, 2018

  ZaevNjohësit e çështjeve politike në Maqedoni konsiderojnë se zgjerimi i koalicionit qevrisës mundëson komoditet për shumicën palamentare, e cila ishte e brishtë pas largimit të Aleancës për Shqiptarët. Megjithatë, nënvizojnë se numrat janë larg përpjekjeve e të kryeministrit Zoran Zaev për të siguruar një përkrahje më të gjerë parlamentare, për t’i dhënë vizë ndonjë ...

 • Roth: Çështja e emrit të Maqedonisë duhet të zgjidhet këtë vit

  10 Maj, 2018

  Mihael RothMinistri i shtetit për Çështje Evropiane në ministrinë e Jashtme gjermane Mihael Roth, vizitoi Maqedoninë. Në konferencën e përbashkët me kryeministrin Zaev, ai tha se kontesti me Greqin duhet të zgjidhet këtë vit.

  “Gjermania e përkrah gjetjen e zgjidhjes në një perudhë të afërt, dhe njëherit vlerëson rolin e ndërmjetësit Metju Nimic. Është bërë shumë, por ka mbetur pak ...

 • Zgjerim koalicioni, Zaev paralajmëron ndryshime në Qeveri

  9 Maj, 2018

  zaevNën argumentin se i duhet më shumë mbështetje në Parlament për të çuar përpara reformat në vend, Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev ka paralajmëruar ndryshime në Qeveri.

  Ai thotë se koalicioni qeverisës do të zgjerohet me disa parti të vogla, por pa përcaktuar se cilat janë këto parti.

  Mediat në Maqedoni, si ato shqiptare, ashtu edhe ato maqedonase flasin për disa ...

 • Në Tetovë kërkohet mbyllja e kazinove

  7 Maj, 2018

  Proteste-kazinoNjë numër i madh qytetarësh kanë bllokuar rrugën “Ilindenska” që çon në drejtim të Gostivarit, duke mbajtur parulla në dorë dhe fërshëllyese.

  Vërehet edhe prani jo shumë e madhe e policisë, njofton Telegrafi Maqedoni.

  Kryetarja e komunës Teuta Arifi tha se ka patur komunikime me qytetarët që e kanë filluar këtë aktivitet. Sipas saj, insepktoratet komunale nuk janë kompetente për të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"