• Maqedoni: Mitchel, thirrje votuesve të dalin në referendum

  14 Shtator, 2018

  MitchelNdihmës-Sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Wess Mithchell gjatë qëndrimit të tij në Shup u bëri thirrje votuesve në Maqedoni që të dalin në referendum, për siç tha, që të dëgjohet zëri i tyre për të ardhmen e vendit të tyre. Ndërkohë, Kryeministri Zoran Zaev shprehu mirënjohe të thella për mbështetjen e vazhdueshme amerikane. Ata të dy ...

 • Juncker: Të bashkohemi rreth Ballkanit Perëndimor

  12 Shtator, 2018

  JunckerPresidenti i Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker, i bëri thirrje të mërkurën Bashkimit Evropian që të jetë i bashkuar kundrejt Ballkanit Perëndimor, për te penguar ndërhyrjet e faktorëve të tjerë në rajon.

  Ai i bëri këto komente gjatë fjalimit vjetor mbi gjendjen e Bashkimit Evropian në Parlamentin Evropian.

  “Duhet të jemi bashkë kur flitet për Ballkanin Perëndimor njëherë e përgjithmonë. Nëse ...

 • Thaçi takon Zaevin në Shkup, ja çfarë thotë për marrëveshjen Kosovë-Serbi

  12 Shtator, 2018

  thaci zaev“Maqedonia përshëndet dialogun mes Kosovës dhe Serbisë. Maqedonia mbështet zgjidhjen që do të përforcojë paqen dhe stabilitetin në rajon. Është e rëndësishme që liderët e rajonit të bashkohen në rrugën drejtë integrimit euro-atlantik”, deklaroi Zoran Zaev, kryeministër i Republikës së Maqedonisë, pas takimit me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, sot në Shkup, bën të ditur Alsat-m.

  Ndërsa presidenti i ...

 • VMRO u thotë përkrahësve të votojnë sipas bindjeve të tyre në referendum

  12 Shtator, 2018

  MickovskiPartia më e madhe opozitare në Maqedoni, VMRO-DPMNE, vendosi të martën në mbrëmje që t’i lërë përkrahësit e saj të vendosin sipas bindjeve të tyre personale lidhur me referendumin e 30 shtatorit.

  Kryetari i VMRO-së, Hristijan Mickovski, megjithatë tha në një konferencë për gazetarë pak para mesnate se qytetarët e dinë më së miri se çfarë dëshiron t’u thotë ai.

  “Ne ...

 • Ambasadori Jess Baily hapi Qendrën e të rinjve në Gostivar

  11 Shtator, 2018

  baily gostivarAmbasadori i ShBA-ve në Maqedoni, Jess Baily lëshoi në përdorim Qendrën e të rinjve dhe bashkësinë (Youth and Community Center) në Gostivar duke thënë se nga sot të rinjtë e Gostivarit do të kenë vend ku do t’i përparojnë marrëdhëniet mes tyre.

  Në ceremoni solemne me rastin e hapjes së kësaj qendre ishin paraqitur disa nga aktivitetet që filluan ...

 • Merkel në Maqedoni: Në kërkim të historisë së suksesit në Ballkan

  7 Shtator, 2018

  MerkelReferendumi i 30 Shtatorit do të tregojë, nëse Maqedonia do të ndryshojë emrin e saj në Maqedonia e Veriut, si pjesë e marrëveshjes historike me Greqinë fqinje. Por pikëpyetje ka, Maqedonia ka nevojë për çdo lloj ndihme.

  Maqedonia nuk ka parë shumë personalitete të larta politike dhe diplomatë të lartë që nga fundi i luftës në Kosovë në vitin 1999. ...

 • Kancelari Kurz viziton Shkupin

  7 Shtator, 2018

  Kurz ZaevKancelari austriak Sebastian Kurz ishte në Shkup në një përpjekje për të bindur kundërshtarët e ndryshimit të emrit të Maqedonisë se vetëm me ndryshimin ky vend do të mund të integrohet në Bashkimin Evropian.

  Zoti Kurz e përshëndeti kompromisin e arritur midis qeverive të Athinës dhe Shkupit për çështjen e emrit të Maqedonisë, ndërsa u bëri thirrje qytetarëve të ...

 • Perëndimi mbështet referendumin e emrit në Maqedoni

  5 Shtator, 2018

  radmilaKancelarja gjermane Angela Merkel, ai austriak Sebastian Kurz, si dhe shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg do të vizitojnë që të 3 këtë javë Maqedoninë, një sinjal i qartë ky i mbështetjes së Perëndimit për referendumin e emrit më 30 shtator.Nëse vota shkon në favor të marrëveshjes me Greqinë, atëherë ajo do të heqë një pengesë të madhe në rrugën ...

 • Stoltenberg, Merkel dhe Kurtz këtë javë vizitojnë Maqedoninë

  4 Shtator, 2018

  stoltenberg-merkelNë prag të referendumit të planifikuar për më 30 shtator, në Shkup këtë javë për vizitë zyrtare do të qëndrojnë vijnë kancelarët e Gjermanisë dhe Austrisë, Angela Merkel dhe Sebastian Kurtz, si dhe sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg.

  Ardhjen e tyre e paralajmëroi kryeministri Zoran Zaev, duke theksuar se vizita e tyre këtë javë është një sinjal pozitiv, ...

 • Zaev: Deri në maj të viti 2020-të do të jemi anëtare e plotë e NATO-s

  3 Shtator, 2018

  berovo- zaevKryeministri Zoran Zaev sot në  mbrëmje në debatin në Berovë tha se pret që deri në maj të vitit 2020, Maqedonia do të jetë anëtare e plotë e NATO-s.

  “Pres që të jem anëtare e plotë e NATO-s në mes janarit dhe majit të vitit 2020. Vendi ynë është afër Norvegjisë, ne e dimë edhe karrigen. Teli ynë është ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"