• Po vlon policia, VMRO dhe LSDM afër luftës në Kumanovë!?

  13 Dhjetor, 2016

  policia-vmro-kumanoveZhvillime dramatike në policinë e Kumanovës. Pjesëtarë të policisë që janë nën kontroll të VMRO-DPMNE-së, kanë bastisur shtëpinë e kryeshefit të policisë që është nga radhët e LSDM-së, njoftojnë ekskluzivisht për Gazetën Lajm burime policore. Sipas tyre, kryeshefi akuzohet për kqpërdorim të pozitës zyrtare dhe agjitim për LSDM-në. Në Kumanovë sonte ka ndeshje basketbollistike dhe policët e afërt me ...

 • Opozita maqedonase nuk njeh rezultatin zyrtar të zgjedhjeve

  13 Dhjetor, 2016

  zgjedhjet-mkdNë Maqedoni, Lidhja Social Demokrate (LSDM) e opozitës nuk e njeh rezultatin e shpallur nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve, sipas të cilit ajo ka marrë 49 vende, kurse partia rivale VMRO-DPMNE, 51 vende në parlament.

  Socialdemokratët pretendojnë të marrin një vend më shumë në zonën e gjashtë zgjedhore pas ankesave që do të paraqesin. Edhe Lëvizja Besa ka paralajmëruar ankesë ...

 • KSHZ publikon rezultatet e zgjedhjeve në Maqedoni

  12 Dhjetor, 2016

  zeadin-selaKomisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoni publikoi rezultatet e para të zgjedhjeve të së dielës, sipas të cilave VMRO DPMNE-ja ka fituar 51 deputetë apo dy më shumë se LSDM-ja që ka 49 mandate.

  Bashkimi Demokratik për Integrim ka fituar 10 mandate, Lëvizja ...

 • Zgjedhjet parlamentare – Maqedonia 2016

  12 Dhjetor, 2016

  Komisioni shtetëror i zgjedhjeve shpalli zyrtarisht edhe gjithsejtë mandatet e fituara

   

  VMRO-DPMNE- 51

  LSDM – 49

  BDI- 10

  LËVIZJA BESA- 5

  ALEANCA PËR SHQIPTARËT- 3

  PDSH- 2

 • Zgjedhjet parlamentare – Maqedonia 2016

  12 Dhjetor, 2016

  Sipas Komisionit shtetëror të zgjedhjeve prej 99,72 % vendvotimeve të numëruara gjegjësisht 3514 prej 3524 vendvotimeve të procesuara, nga gjithsejtë  pjesëmarrës në votime 1.189,481 / 66,88% rezulton

   Partia;  ; Numri i votave; Përqindje**

  1.VMRO-DPMNE etj. – 452.709-38,06% /

  2.PDSH- 31.017- 2,61%

  3.BDI- 86.812 – 7,30%

  4.LSDM etj- 436.469 – 36,69%

  5.KPNDD – BLLOKU I TRETË- 10.083 – 0,85%

  6.PPD – 1.142 – ...

 • Heshtje parazgjedhore në Maqedoni

  10 Dhjetor, 2016

  shkupiSot në Maqedoni është heshtje parazgjedhore. Nesër mbahen zgjedhjet e parakohëshme parlamentare, për çka dy herë me radhë pati dështuar data e mbajtjes së tyre, gjatë vitit, për shkak të mosmarrëveshjeve ndërmjet katër partive më të mëdha në vend. Rrjedha e këtyre zgjedhjeve do të diktojë rrugën e Maqedonisë drejt integrimeve. Vëzhguesit vendas, ndërkohë, njoftojnë për shkelje në disa ...

 • Hy në fuqi heshtja zgjedhore, të dielën votimet për zgjedhjet e parakohshme parlamentare

  10 Dhjetor, 2016

  zgjedhje-rmNë mesnatë përfundoi fushata zgjedhore 20 ditëshe dhe se hyn në fuqi heshtja zgjedhore për zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoni.

  Të shtunën apo më 10 dhjetor do të votojë diaspora, të sëmurët, të burgosurit dhe personat nën arrest.

  Në zgjedhje marrin pjesë 11 subjekte politike: 6 parti dhe 5 koalicione me 58 lista për deputetë me 1092 ...

 • IRI: Votuesit e pa përcaktuar do të jenë vendimtar për atë se kush do jetë fitues më 11 dhjetor

  8 Dhjetor, 2016

  iriDerisa anketat tregojnë fitore për VMRO-DPMNE dhe BDI, pesimizmi i gjerë dhe përqindja e madhe e votuesve të pa përcaktuar të cilën e tregojnë hulumtimet, mund të zvogëlohet udhëheqja e koalicionit dhe potencialisht t’i rrënojë marrëdhëniet e tyre, thuhet në monitoringun parazgjedhor të Institutit ndërkombëtar republikan (IRI),

  Më 11 dhjetor, votuesit në Republikën e Maqedonisë do të dalin në vend ...

 • PISA: Maqedonia në vendin e 67 prej 72 shteteve

  7 Dhjetor, 2016

  pisaProgrami për vlerësimin ndërkombëtar të nxënësve, i njohur me shkurtesën “PISA”, ka radhitur Maqedoninë në vendin e 67 prej gjithsejtë 72 shteteve, të cilat i janë nënshtruar këtij vlerësimi.

  “PISA”, studimi më i madh ndërkombëtar në botë për arsim ka bërë vlerësimin për njohuritë e nxënësve 15-vjeçarë në lexim, matematikë dhe shkencë.

  Banorët e Maqedonisë gjenden në 5 vendet e fundit ...

 • Si DioGuardi detektoi para Kongresit Amerikan Qeverinë e korruptuar VMRO-BDI

  5 Dhjetor, 2016

  dioguardiIsh-kongresmeni shqiptaro- amerikan, Joseph DioGuardi në raportimin e tij të fundit në Kongres për situatën në Ballkan, përfshirë edhe Maqedoninë, kishte shprehur shqetësim për implikimin në korrupsion të Qeverisë së VMRO-DPMNE dhe partisë shqiptare BDI.

  Sipas tij, dëshpërimi i shqiptarëve të Maqedonisë me korrupsionin e qeverisë Gruevski, tu’ përfshi edhe bashkëpunimin e partisë së Ali Ahmetit është një bombë që mundet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"