• Shkup, takim LSD-BDI për formimin e kabinetit qeveritar

  19 Maj, 2017

  Zaev AmetiI mandatuari për formimin e qeverisë së Maqedonisë, Zoran Zaev, i cili është kryetar i Lidhjes Social Demokrate dhe drejtuesi i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti mbjatën të premten një takim në selinë e LSDM-së në Shkup, ku biseduan për kabinetin e ri qeveritar.

  Asnjëri prej politikanëve nuk folën pas takimit, ndërsa një zëdhënës i partisë maqedonase u ...

 • Hoyt Yee: Në Ballkan, rreziku i përsëritjes së konfliktit është në rritje

  18 Maj, 2017

  Hoyt YeeNjë zyrtar i lartë amerikan tha se në Ballkan rreziku i përsëritjes së konfliktit është në rritje dhe forcat kundër demokracisë po shtohen.

  Hoyt Brian Yee, Zëvendës ndihmës sekretar i shtetit tha se nëse nuk trajtohen, problemet do të acarohen dhe do të çojnë në konflikte, të cilat në mënyrë të paevitueshme mund të tërheqin brenda tyre edhe Shtetet ...

 • Seancë Dëgjimore në Kongresin Amerikan: “Ballkani: Kërcënimet ndaj paqes dhe stabilitetit”

  18 Maj, 2017

  KRYESORE-KongKomitetit i Punëve të Jashtme të Kongresit, dhe Nënkomitetit mbi Evropën i Dhomës së Përfaqësuesve, mbajti të mërkurën pasdite në Capitol Hill – Rayburn House, një seancë të posaçme dëgjimore, në rendin e ditës: “Ballkani: Kërcënimet ndaj paqes dhe stabilitetit”.
  Seanca u kryesua nga Kryetari i Komitetit për Marrëdhëniet Ndërkombëtare, të Dhomës së Përfaqësuesve, Dana Rohabacher, Anëtarët e Nënkomitetit, ...

 • Presidenti i Maqedonisë akuzon Gjermaninë për përhapje të „fake news“

  18 Maj, 2017

  Presidenti Gjorge Ivanov shkaktoi një stuhi diplomatike pasi akuzoi hapur ambasadoren e Gjermanisë në Maqedoni si jo kompetente. Nuk është hera e parë që Ivanov kritikon Berlinin.

  IvanovPresidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov i tha medias në vendin e tij, se Ministria e Jashtme gjermane merr “lajme të rreme” (fake news) nga Ambasada e saj në Shkup, kryeqyteti i vendit ballkanik.

  Të ...

 • Maqedoni, Zoran Zaev merr mandatin për formimin e qeverisë

  17 Maj, 2017

  zaevPresidenti maqedonas Gjorgje Ivanov ia dorëzoi të mërkurën në drekë mandatin për formimin e qeverisë kryetarit të Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë, Zoran Zaev. Presidenti Ivanov më në fund iu bind trysnive të shumta brenda vendit nga qarqe politike dhe akademike dhe kërkesave të komunitetit ndërkombëtar për ta respektuar kushtetutën e vendit.

  Mandatari për kryeministër, Zoran Zaev dy herë i ...

 • Dorëzohet Ivanov, i jep mandatin Zaevit për formimin e qeverisë së re

  17 Maj, 2017

  zaev ivanovPresidenti i Maqedonisë, Gjeorgje Ivanov është dorëzuar më në fund dhe ka vendosur t’i japë mandatin e formimit të qeverisë kreut të Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë, Zoran Zaev.

  Mediat në Shkup njoftojnë se Zaev ndodhet në Presidence ku nga çasti në çast do të marrë mandatin e formimit të qeverisë bashkë me partnerët ...

 • Analistët: Mungesa e pranisë së BE, SHBA i lë hapësirë krizave, polarizimit në Ballkan

  16 Maj, 2017

  Freedom HouseEkspertë të çështjeve të Ballkanit bënë thirrje në Uashington për një rikonfirmim të angazhimit të Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara, në një kohë kur rajoni përballet me disa kriza politike. Në një diskutim në Freedom House në Uashington ata folën për rreziqet e një politike euroatlantike që i jep përparësi stabilitetit në dëm të reformave dhe ia ...

 • Maqedoni: Kriza qeveritare zbret edhe në pushtetin lokal

  15 Maj, 2017

  Leka i madh

  Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev ende nuk ka vendosur se kur do t’ia dërgojë garancitë e kërkuara presidentit, Gjorge Ivanov, që të mund ta marrë mandatin për formimin e Qeverisë së re.

  LSDM thotë se teksti tanimë është hartuar me mbështetjen e partive të koalicionit, që kryesisht bazohet në programin qeveritar që garanton respektimin e Kushtetutës ...

 • DioGuardi dëshmi në Kongres për krizën dhe çështjen e pazgjidhur shqiptare në Maqedon

  12 Maj, 2017

  dioguardIsh-Kongresmeni amerikan Joe DioGuardi ashtu sikur viteve tjera edhe sivjet do të flas në Kongres me dëshminë e tij për krizën politike në Maqedoni dhe çështjen e pazgjidhur shqiptare, informon INA.

  “Kriza politike në Maqedoni sa vjen e po merre kahje të vijës së konfliktit ndëretnik me përmasa të problemit të gjerë në Ballkan dhe rreth tij. Këto ...

 • Fuqizimin e Çavkovit me kompetenca e kishte votuar edhe BDI

  12 Maj, 2017

  nuhiu-cavkovNdryshimi i ligjit për Ministrinë e Punëve të Brendshme, me të cilin kompetencat për policinë u bartën nga Ministri tek drejtori i Byrosë për Siguri Publike, Mitko Çavkov erdhi si pasojë e negociatave të zhvilluara në Përzhino gjatë vitit të kaluar, raporton SHENJA.

  Fillimisht, intencë për të ndryshuar këtë ligj kishin shfaqur partnerët e atëhershëm qeveritar, VMRO-DPMNE dhe BDI, ndërsa pas ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"