• Gruevski në Bruksel, kërkon “eliminim të rreziqeve të brendshme dhe të jashtme” për Maqedoninë

  29 Qershor, 2016

  gruevski-ne-bruksel-Ish-kryeministri maqedonas, kryetari i VMRO-DPMNE-së Nikolla Gruevski, sot e ka vazhduar vizitën dyditore të punës në Bruksel, ku paradite ka realizuar numër të madh të takimeve me përfaqësues të lartë të Bashkimit Evropian nga të cilët më e rëndësishme është ajo në Komisionin Evropian me komisar për negociata për zgjerim Johanes Han.
  Siç njofton korresponenti i MIA-s nga Brukseli, ...

 • LSDM braktisë Parlamentin

  23 Qershor, 2016

  zoran-zaev“Deputetët e LSDM-së, nuk do të marrin pjesë në punën e Kuvendit, derisa Gjykata Kushtetuese nuk do të deklarohet për kushtetutshmërinë e institucionit të Prokurorisë Speciale Publike”, kështu deklaroi në konferencë për shtyp, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në një konferencë për shtyp.

  Sipas tij, të gjitha afatet janë shkelur dhe se durimi ...
 • Kocijançiq: Javët në vijim, kyçe për Maqedoninë

  22 Qershor, 2016

  KocijançiçBrukseli përsëri u ka bërë thirrje liderëve të katër parive më të mëdha në vend, nënshkruese të marrëveshjes së Përzhinës, që të ulen në tavolinën e bisedimeve dhe të sigurojnë kusht për zgjedhje të lira dhe të besueshme. Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq, ka theksuar se javët në vijim janë kyçe për Maqedoninë duke shtuar se në BE ...

 • Parlamenti maqedonas refuzon nismën për shkarkimin e presidentit

  22 Qershor, 2016

  parlamenti rmParlamenti i Maqedonisë e refuzoi të martën mocionin për votëbesim ndaj presidentit Gjorgje Ivanov. Deputetët e Lidhjes Social Demokrate në opozitë, që kishin ngritur nismën e mbështetur edhe nga ata të Bashkimit Demokratik për Integrim, arritën të sigurojnë vetëm 35 vota nga dy të tretat e nevojshme në parlamentin prej 123 vendesh, për ta detyruar presidentin e vendit ...

 • Tensione në Shkup – përplasje e protesuesve me policinë

  21 Qershor, 2016

  protesta shkupProtesta masive janë mbajtur në Shkup të hënën në mbrëmje në organizim të revolucionit shumëngjyrësh ndërsa në to kanë marrë pjesë edhe drejtuesit e opozitës së bashkuar të udhëhequr nga Lidhja Social-Demokrate. Protestat që kanë zgjatur deri pak para mesnatës janë përshkruar me tensione të shumta.

  Policia ishte në shënjestër të protestuesve që hodhën gjësende të forta, në momentin ...

 • Protesta dhe kundërprotesta në Shkup, situatë e tensionuar

  20 Qershor, 2016

  protesta shkupShkupi nuk do të jetë i qetë sot! Në ora 11 ka paraljmëruar protestë Lëvizja Qytetare për Mbrojtjen e Maqedonisë (LQMM) për të mbrojtur Gjykatën Themelore ndërsa nga ana tjetër ‘Revolucioni i Larmë’ gjithashtu ka paralajmëruar protestë masive në ora 19.00 në Shkup para Prokurorisë Speciale Publike.

   

  ”Kësaj qeverisje kriminelesh dhe të korruptuarish i kemi dhënë shumë hapësirë dhe ...

 • Stavreski iku, por la borxh prej 4,3 miliardë euro

  17 Qershor, 2016

  stavreskiIsh-ministri i financave dhe kryeministër Zoran Stavreski në nëntë vitet e fundit vazhdimisht ishte pjesë e ekipit të VMRO-DPMNE-së, i angazhuar për çështje ekonomike. Për këtë periudhë, edhe përskaj asaj se në opinion do të mbahet në mend për bisedat telefonike me ministren e mëparshme të punëve të brendshme, Gordana Jankullovska, dhe deklaratat që kishin të bëjnë me politikat ...

 • Analistët: BESA ngritet, BDI bie! Anketa e fundit e IRI-t nuk përbën aspak habi

  16 Qershor, 2016

  iriRezultatet e terenit nga anketa e Institutit Republikan Amerikan (IRI) për matjen e rejtingut të partive politike tregoi ndryshime të mëdha në skenën politike shqiptare. Gazeta “Utriniski” shkruan se pas BDI-së menjëherë radhitet partia e sapoformuar Lëvizja BESA, e cila kohë më parë ishte pjesë e organizimitë të protestës madhështore me mbi 30 mijë persona më 9 Maj në ...

 • Shkup: Ndërkombëtarët po hartojnë listën e gjykatësve të pa korruptuar

  14 Qershor, 2016

  katicaBurime partiake të gazetës “ Sloboben pecat” thonë se ndërkombëtarët janë duke përgatitur një listë të gjykatësve që nuk janë të korruptuar, për t’i udhëhequr lëndët e hapura nga Prokuroria Speciale.

  Në këtë mënyrë do të plotësohet kërkesat e disa partive për formimin e një departmenti të posaqëm gjyqësor, që do të punonte në këto lëndë.

  Burimet më tej theksojnë se, ...

 • Deri në fund të javës marrëveshja për Qeveri të re të zgjeruar

  14 Qershor, 2016

  Deri në fund të javës katër partitë nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinës do të arrijnë marrëveshje për formimin e Qeverisë së re të zgjeruar.

  Lajmi bëhet i ditur për INA nga burime partiake brenda një partie nënshkruese të kësaj marrëveshje. Në kuadër të qeverisë së re pritet të përfshihen kryesisht emra të rinj nga VMRO-DPMNE, por do të ketë ndryshime edhe tek ministrat e BDI-së, pasi që një pjesë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"