• Mogherini në Shkup: Kujdes me retorikën nxitëse

  3 Mars, 2017

  Mogherini ivanovPërfaqësuesja e lartë e BE-së për politikën e Jashtme, Federica Mogherini, kërkoi nga Presidenti i Maqedonisë, Ivanov në Shkup rikthimin e vendimit për të mos mandatuar liderin e opozitës, Zoran Zaev për kryeministër.

  Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini, ka bërë thirrje në Shkup për shmangien e retorikës nxitëse që sipas ...

 • Përpjekje për zgjidhjen e krizës në Maqedoni

  3 Mars, 2017

  ShkupiPartitë politike në Maqedoni që synojnë formimin e qeverisë, pasi presidenti i vendit Gjorgje Ivanov refuzoi t’ia japë mandatin shumicës parlamentare, po përpiqen të gjejnë zgjidhje.

  Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian Federica Mogerini u tha dje zyrtarëve shtetërorë dhe drejtuesve politikë në Shkup, se duhet ta respektojnë kushtetutën dhe të mos lejojnë shkallëzimin e gjendjes politike në një krizë ...

 • SHBA, thirrje për rishqyrtimin e vendimit të presidentit maqedonas

  3 Mars, 2017

  BailyAmbasadori amerikan në Maqedoni, Jess Baily, i bëri thirrje të enjten presidentit maqedonas Gjorgje Ivanov që të rishqyrtojë vendimin për të mos i dhënë mandatin për formimin e qeverisë, udhëheqësit të Lidhjes Social-Demokrate, Zoran Zaev.

  Ambasadori Baily tha të enjten se “Shtetet e Bashkuara janë të dëshpëruara me vendimin e presidentit Ivanov për të mos ia dhënë mandatin shumicës parlamentare ...

 • Mogherini në Shkup, bën thirrje për reflektim

  3 Mars, 2017
  MogheriniPërfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini ishte të enjten në Shkup, në një kohë kur atje po mbretëron një krizë politike, me tendenca për t’u thelluar edhe në aspektin ndëretnik, pas vendimit të presidentit Ivanov për të mos ia dhënë mandatin shumicës parlamentare për formimin e qeverisë.
  Zonja Mogherini ka takuar presidentin dhe drejtuesit politkë të Maqedonisë.Ajo ...
 • Tirana e shqetësuar nga qëndrimi i Presidentit maqedonas

  3 Mars, 2017

  skenderbeu trAutoritetet shtetërore dhe politike në Shqipëri kanë reaguar me shqetësim ndaj vendimit të presidentit të Maqedonisë Gjorge Ivanov për të mos mandatuar udhëheqësin e Partisë Social-Demokrate (LSDM) Zoran Zaev për formimin e qeverisë së re për shkak të pranimit nga ana e tij të platformës së paraqitur nga partitë shqiptare me pretendimin se është “një platformë e shteteve ...

 • Qëndrimi i Ivanov, reagon Rama: Pa shqiptarët nuk ka Maqedoni

  1 Mars, 2017

  rama ivanovKryeministri Edi Rama përmes një statusi në rrjetet sociale “Twitter” dhe “Facebook” ka reaguar kundër qëndrimit të Presidentit maqedonas që nuk mandatoi qeverinë Zaev me pretendimin se platforma e partive shqiptare është përgatitur nga një vend tjetër.

  “Zoti Ivanov, gjuha shqipe s’është e armikut po e një populli shtetformues në Maqedoni. Pa shqiptarët nuk ...

 • Basha: Qëndrimi i Ivanov, akt diskriminimi etnik

  1 Mars, 2017

  BashaKreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar për situatën e fundit politike në Maqedoni, ku presidenti Ivanov refuzoi të mandatojë krijimin e qeverisë nga ana e Zoran Zaev.

  “Përcolla me shqetësim qëndrimet e Ivanovit, për mosmandatimin e qeverisë së re dhe mund të them se ky qëndrim është një akt diskriminimi etnik”, u shpreh ...

 • Zaevit nuk i jepet mandati, Ivanov akuzohet për grusht-shtet

  1 Mars, 2017

  IvanovPresidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov ka refuzuar të mandatojë për kryeministër, liderin e Lidhjes Social-Demokrate, Zoran Zaev. Në një paraqitje të jashtëzakonshme, Presidenti Ivanov tha sa se shkas për këtë vendim është platforma e partive politike e arritur sipas tij në “shtetin fqinj”, me të cilën sipas tij rrënohet karakteri unitar të shtetit të Maqedonisë.

  “Derisa të jem President i ...

 • Zaev: Presidenti Ivanov po zhyt vendin në krizë

  1 Mars, 2017

  ZaevUdhëheqësi i Partisë Social-Demokrate – LSDM – Zoran Zaev e akuzoi të mërkurën në mbrëmje Presidentin Gjorgje Ivanov se po bën grusht shteti dhe po e fut vendin në një krizë më të thellë, pasi ai refuzoi t’i japë mandatin për themelimin e qeverisë.

  Ivanov nuk e respekton vullnetin e qytetarëve dhe ligjvënësve dhe po pengon transferimin ligjor dhe legjitim ...

 • SHBA thirrje Maqedonisë të krijojë pa vonesë qeverinë

  28 Shkurt, 2017

  State departamentShtetet e Bashkuara u bënë thirrje të martën udhëheqësve të Maqedonisë të formojnë pa humbur kohë qeverinë e re të dalë nga zgjedhjet e 11 dhjetorit.

  Qeveria e re, shprehet përmes një deklarate zëdhënësi në detyrë i Departamentit të Shtetit, Mark Toner, do të ndihmojë për t’i dhënë fund krizës politike, që ka dëmtuar rëndë përparimet ekonomike dhe demokratike ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"