• Gati Lista e Zezë për Maqedoninë, 60 emra, ja kush mund të jenë ?!

  19 Maj, 2016

  blacklistBashkësia ndërkombëtare po përgadit listën e zezë për 60 personalitete publike të Maqedonisë.

  Sipas portalit Svedok, bëhet fjalë për politikanë, biznesmenë dhe persona të lidhur me biznese të dyshimta dhe me llogari të dyshimta bankare jashtë vendit.

  Sipas këtij portali, institucione përkatëse, të tilla si Prokuroria Speciale, bankave dhe institucioneve të tjera financiare janë të detyruar të komunikojnë ...

 • Maqedoni: kriza politike drejt zgjidhjes apo thellimit?

  19 Maj, 2016

  Pasi Gjykata Kushtetuese dhe parlamenti vendosën mosrealizimin e zgjedhjeve parlamentare më 5 qershor nuk ka shenja për një zgjidhje të shpejët të krizës në politikën e brendshme në Maqedoni.

  parlamenti mkKoordinatori i grupit parlamenar të BDI-së Talat Xhaferi dhe i VMRO-DPMNE-së, Ilija Dimovski, kanë inicuar një nismë duke propozuar ndryshime dhe plotësimin e ligjit për falje nga Presidenti Gjorgje Ivanov. ...

 • Han dhe Mogerini mesazh për Maqedoninë

  18 Maj, 2016

  Mogerini-HahnPërfaqësuesja e politikës së jashtme të BE-së, Federika Mogerini dhe euro-komisioneri Johanes Han përmes një deklarate me shkrim kërkuan sot anulimin e zgjedhjeve të 5 qershorit dhe anulimin e vendimin të presidentit Ivanov për faljen e personave të dyshuar për vepra kriminale.

  “Vendimi  i Gjykatës Kushtetuese i hapi rrugën Parlamentit për tu mbledhur sërish për ti anuluar zgjedhjet e 5 ...

 • Maqedoni: Gjykata Kushtetuese pezullon veprimtaritë zgjedhore

  18 Maj, 2016

  ustaven sudGjykata Kushtetuese e Maqedonisë vendosi njëzëri të pranojë nismën e Bashkimit Demokratik për Integrim, për vlerësimin e kushtetutshmërisë së vendimit për shpërndarjen e parlamentit të Maqedonisë, që votoi për vetshpërbërjen e tij më 23 shkurt dhe u shpërnda në fillim të prillit për t’u hapur rrugën zgjedhjeve të reja që ishin caktuar për datën pesë qershor.

  Gjykata vendosi që ...

 • Ndërkombëtarët kërkojnë Këshillin Opozitar në negociata, BDI kundër!?

  17 Maj, 2016

  KeshilliRezultatet dhe anketa e fundit e realizuar nga një prej institutive më prestigjioze në Maqedoni, “Instituti për Demokraci”, ka përfshirë edhe protestën madhështore të Këshillit Opozitar që u realizua më 9 Maj, e ku kishte mbi 30 mijë protestues.

  “Më 9 Maj në Ditën e Europës dhe njëvjetori i ngjarjeve të Kumanovës me moton “Dita D – Drejtësi, Demokraci dhe ...

 • Brukseli e godet rëndë Gruevskin, nuk pranohen zgjedhjet e 5 qershorit

  16 Maj, 2016

  brukselKomisioni Evropian(KE) ka ritheksuar qëndrimin se nuk do të pranojë rezultatet e zgjedhjeve të 5 qershorit, në të cilat po merr pjesë vetëm një parti politike.

  Nga KE paralajmërojnë se cdo qeveri që del si rezultat i zgjedhjeve në të cilat tre partitë nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinës nuk marrin pjesë, nuk do jetë partnerë i besueshëm për omunitetin ndërkombëtar.

  KE ...

 • Dalin në shesh gënjeshtrat: nxënësit maqedonas bien nën 50% nga numri i përgjithshëm!

  16 Maj, 2016

  NxënësitSe po manipulohet me numrin e popullsisë maqedonase dhe shqiptare, vërteton numri i nxënësve në shkollat fillore. Sipas të dhënave zyrtare, përqindja e nxënësve maqedonas në shkollat fillore në vend nuk kalon 50%-shin, respektivisht është 49.4%, -shkruan gazeta “Koha” në numrin e sotshëm. Nga 190.541 nxënës që janë në kategorinë e nxënësve maqedonas (54.7%), nëse minusojmë  romët, boshnjakët, vllehët etj.(të ...

 • Vetëm një parti në fushatën elektorale, tensionet në rritje

  16 Maj, 2016

  NikollaTë hënën edhe zyrtarisht ka filluar fushata elektorale për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 5 qershorit në Maqedoni, në të cilat do të merr pjesë vetëm një parti politike, VMRO DPMNE-ja që drejtohet ngaNikolla Gruevski.

  Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve ka verifikuar listën e kandidatëve të mundshëm të kësaj partie për deputetë ndërsa për shkak të parregullsive ligjore ka ...

 • Ambasada Amerikane kundër 5 qershorit

  13 Maj, 2016

  ambasada USAFakti që vetëm një nga partitë më të mëdha dorëzoi listën e kandidatëve për 5 qershor, përforcon dhe shton brengën se kushtet nuk janë në favor të zgjedhjeve kredibile. Kështu thuhet në reagimin e ambasadës amerikane në Shkup, ku sipas tyre, nëse mbahen zgjedhjet më 5 qershor, ato nuk do të bëjnë asgjë në drejtim të zgjidhjes së ...

 • I dërguari special i Gjermanisë në Shkup

  12 Maj, 2016

  VMRO-DPMNE e vetme në zgjedhje. Komisioni Shtetëror Zgjedhor në seancën e së enjtes (12.05) konfirmoi listën e kandidatëve pë deputetë të dorëzuar nga partia VMRO-DPMNE, për zgjedhjet e 5 qershorit.

  Johannes HaindlGjendja në Maqedoni është ndërlikuar edhe më shumë pas vendimit të VMRO-DPMNE-së që të shkojë e vetme në zgjedhje. Për të ndihmuar në tejkalimin e gjendjes, në Maqedoni ka ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"