• Parashihet zgjerimi i Grupit të punës për ballafaqim me ndotjen e lartë të ajrit në Maqedoni

  19 Shtator, 2017

  ndotjaNë seancën e sotme të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, Ministria për mjedis jetësor dhe planifikim hapësinor ka prezantuar propozime për ballfaqim me nivelin e lartë të ndotjes së ajrit gjatë periudhës së verës dhe gjatë gjithë dimrit, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Në njërin prej propozimeve për ballafaqim me nivelin e lartë të ndotjes së ajrit në Republikën e Maqedonisë, është ...

 • Reformat në gjyqësor, peng i ndikimeve politike në Maqedoni

  18 Shtator, 2017

  cekici i drejtesiseGjyqësori në Maqedonisë është vënë sërish në thumb të kritikave nga bashkësia ndërkombëtare në lidhje me trysnitë nga jashtë, ndikimet politike dhe mungesën e profesionalizmit.

  Raporti i një grupi të ekspertëve ndërkombëtarë, i udhëhequr nga gjermani, Rainhard Pribe, pas një vizitë që ka realizuar në organet gjyqësore dhe pas takimeve me drejtues të institucioneve, ka konstatuar mangësi dhe ...

 • Maqedonia në prag të zgjedhjeve lokale

  16 Shtator, 2017

  zgjedhjet lokalePartitë politike në Maqedoni i kanë kompletuar listat e kandidatëve për kryetarë komunash për zgjedhjet lokale më 15 tetor. Për partitë politike shqiptare, këto zgjedhje shihen si një test i ri.

  Subjektet politike shqiptare dhe maqedonase kanë vendosur që në zgjedhjet e pushtetit lokal të vendosin kandidatë të lartë partiakë, me qëllim që të sigurojnë fitore në sa më ...

 • Shkup: Konferencë për reformat ligjore në Ballkan

  16 Shtator, 2017
  Konferenca reformat shkupSot në Shkup u mbajt një konferencë me ekspertë nga Brukseli dhe vende të rajonit lidhur me reformat ligjore të shteteve të Ballkanit, që paraqesin kusht për afrimin e tyre në strukturat e Bashkimit Evropian. Maqedonia, pas një krize të gjatë politike, ka nisur miratimin e këtyre reformave por procesi pritet të jetë mjaft i vështirë për ...
 • Zgjedhjet lokale në Maqedoni, bashkëpunim LSDM-BDI

  15 Shtator, 2017

  https://youtu.be/-3S4E8QtedQ

  Mesnatën e së enjtes skadoi afati për paraqitjen e listave të kandidatëve në zgjedhjet lokale të Maqedonisë.

  Tani, KKZ-ja ka 48 orë kohë në dispozicion për të bërë verifikimet e nevojshme, e për të parë nëse ka parregullsi.

  Më e shumta deri më 21 shtator, Komisioni duhet të shpallë listat përfundimtare të kandidatëve për anëtarë të Këshillit dhe për kryetar Komune.

  Votimet do të zhvillohen në 3.480 zona, ...

 • Avokati Raufi: Rasti i Kumanovës, prodhim i shërbimeve sekrete

  14 Shtator, 2017

  naser-raufiAvokati Naser Raufi dyshon në përgjimet e prokurorisë dhe provat e mledhura nga Lagja e Trimave se janë produkt i një AAskenari që qëllimisht kanë dashur ta paraqesin shërbimet sekrete. Ai siguron se shumë prej bisedave të përgjuara janë nxjerrë prej konteksti, disa janë ndërprerë në gjysmë, dhe disa janë hequr tërësisht nga lista e provave, dhe dyshon se ...

 • Manojllovski: Unë jam shqiptarë por jam i rritur si maqedonas

  14 Shtator, 2017

  Branko-Kuvend“Unë jam shqiptarë por jam i rritur si maqedonas. Edhe e di këtë urrejtje”, tha Branko Manojllovski, deputet i BDI-së.


  Ai që më së miri e din se si është që të mos kesh mundësi  ta përdorësh gjuhën e nënës, u mundua me pak fjalë t’iu shpjegoj kolegëve të VMRO DPMNE-së këtë ndjenjë. “Harroni pikët politike, dhe bëhuni njerëz ...

 • Ekonomia e Maqedonisë shënon rënie

  13 Shtator, 2017

  Mark GjonajEkonomia e Maqedonisë ka shënuar rënie në gjashtë muajt e parë të vitit, duke rrezikuar futjen e vendit në recesion. Rënia më e madhe është regjistruar në tremujorin e dytë, por rritje negative ka pasur edhe në tremujorin e parë.

  Qeveria e Maqedonisë i pranon këto të dhëna, por thuhet se masat që janë ndërmarrë kanë të bëjnë me ...

 • Shqiptarët dhe interesi kombëtar i tyre

  13 Shtator, 2017

  Xhelal

  Në periudhën e pluralizmit, në hapësirat shqiptare në Ballkan u krijuan rrethana që bënin të mundur depërtimin e ndikimeve të huaja. Të interesuar për t’u penetruar në botën shqiptare ishin Turqia dhe vende të caktuara arabe. Kuptohet, edhe vende të tjera. Këto ndikime ushtrohen dhe realizohen nëpërmjet individëve, grupeve dhe klerikëve të caktuar islamikë shqiptarë. Në shërbim të pretendimeve ...

 • PARTITË SHQIPTARE NË MAQEDONI PËRGATITEN PËR ZGJEDHJET LOKALE

  11 Shtator, 2017

  zgjedhjet lokalePartitë politike shqiptare, në Maqedoni, kanë filluar t`i zyrtarizojnë kandidatët e tyre për kryetarë komunash, për zgjedhjet lokale, të cilat mbahen më 15 tetor.

  Në prag të mbajtjes së zgjedhjeve lokale të 15 tetorit në Maqedoni, partitë politike kanë filluar të zyrtarizojnë kandidatët e tyre për kryetar komunash.

  Në komunën më të madhe shqiptare, atë të Tetovës, BDI ende nuk ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"