• Demë Shehu dhe Elham Arifi nga Grupi i Kumanovës: Njësitet speciale po na torturojnë

  23 Dhjetor, 2016

  rasti-i-kumanovesDemë Shehu nga grupi i Kumanovës dhe Elham Arifi janë ankuar për dhunë nga njësitet speciale të policisë gjatë transportimit të tij të sotëm për në gjykim.

  Sipas pohimeve të avokatit mbrojtës Asmir Alispahiç, Shehu dhe Arifi janë ankuar se policët i kanë keqtrajtuar në momentin që i kanë hypur në makinë dhe e kanë rrahur deri në gjykatë.

  Alispahiç njoftoi ...

 • Media gjermane: Maqedonia drejt Rusisë, Shqipëria drejt…Kinës?

  22 Dhjetor, 2016

  kolumneNë kohën kur shumë media në gjuhën gjermane shkruajnë se qeveria e Maqedonisë gjithmonë e më tepër orientohet drejt Moskës si Der Standard, Der Spiegel dhe Neu Zürcher Zeitung, në anën tjetër një media gjermane sheh mundësinë e orientimit të Shqipërisë drejt Kinës. Kjo edhe për faj të BE, që si pasojë e votuesve të saj ka ngrirë zgjerimin, ...

 • Tensionet në Maqedoni

  21 Dhjetor, 2016

  gruevskiGjendja në Maqedoni duket se po tensionohet pas debateve të shumta lidhur me rezultatet e zgjedhjeve parlamentare të 11 dhjetorit. Gjykata administrative ka urdhëruar rivotimin në një qendër-votimi në Tearcë pranë Tetovës, që mund ta ndryshojë rezultatin e përgjithshëm të zgjedhjeve, në dëm të partisë VMRO-DPMNE. Kjo e fundit thotë se nuk do të marrë pjesë në rivotim e ...

 • Rivotim në Maqedoni?

  21 Dhjetor, 2016

  kshzGjykata Administrative pranoi ankesën e opozitës dhe vendosi që të rivotohet në Tearcë. Votimi mund të ndryshojë forcat në parlament.

  Gjykata Administrative ka mbështetur i ka dhënë të drejtë opozitës dhe ka vendosur që të pranojë ankesën e saj për parregullësi në qendrën e votimit në Tearces, në zonën e gjashtë zgjedhore. Ankesa është shqyrëtuar nga një panel prej 5 ...

 • Maqedoni: Gjykata vendos kundër rivotimit në Gostivar

  20 Dhjetor, 2016

  gjykataNë Maqedoni, Gjykata Administrative vendosi që të mos përsëriten zgjedhjet në një qendër votimi në Gostivar, duke shmangur kështu mundësinë e përmbysjes së rezultatit të votimit në vend.

  Por Gjykata vendosi në favor të rivotimit në Tearcë pranë Tetovës, që në varësi të rezultatit mund të sjellë ndryshime në numrin e vendeve në parlament për dy partitë maqedonase, VMRO-DPMNE-në dhe ...

 • Brukseli i shqetësuar nga retorika negative në Maqedoni

  19 Dhjetor, 2016

  brukseliBrukseli ka shprehur shqetësime të hënën në lidhje me retorikën negative në Maqedoni, që është theksuar në veçanti në ditët pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 11 dhjetorit atje. Të shtunën, ish-kryeminisrti maqedonas Nikolla Gruevski, i cili është kryetar i partisë VMRO-DPMNE, foli para qindra protestuesve të grumbulluar para selisë së Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, duke thënë se “disa ...

 • Maqedoni: Gruevski u kundërvihet të gjithëve

  19 Dhjetor, 2016

  nikola-gruevskiMaqedonia rrezikon rrëshqitjen drejt një diktature, thonë analistët për DW, pasi ish-kryeministri Nikola Gruevski sulmoi me kërcënime përfaqësuesit perëdnimorë në vend dhe organizatat jo-qeveritare.

  Një listë me kërcënime e përpiluar nga kryesia e partisë në pushtet në Maqedoni dhe eshpallur nga i saj dhe ish-kryeministri, Nikolla Gruevski, e shtangu vendin dhe ngjalli  mosbesim, më pak se një javë pasi VMRO-DPMNE-ja ...

 • Maqedoni, rrëzohen kërkesat e Zaev. Anëtari i BDI abstenon në KSHZ

  18 Dhjetor, 2016

  kshzKomisioni Shtetëror Zgjedhor (SEC) në Maqedoni nuk e arriti dot shumicën e nevojshme mbrëmjen e së shtunës për të pranuar 16 ankesat për parregullsi në votime, të paraqitura prej LSDM-së dhe Lëvizjes Besa.

  Në formën e tyre përfundimtare, ankesat u paraqitën nga LSDM-ja për një qendër votimi në fshatin Tearcë, ku një anëtar i Komisionit ...

 • Gruevski: jo presion ndaj Gjykatës Administrative

  17 Dhjetor, 2016

  gruevskiKomisioni Shtetëror i Zgjedhjeve nuk e miratoi ankesën e fundit të Lidhjes Social Demokrate në Maqedoni për parregullsi në vend-votimin numër 2011 në Tearcë pranë Tetovës, që bën pjesë në zonën e gjashtë zgjedhore.

  Katër anëtarë të komisionit votuan për dhe katër të tjerë kundër; një anëtar ishte i përmbajtur.

  Me këtë, komisioni i hap rrugë procedurave në Gjykatën administrative mbi ...

 • Mesila Doda jep alarmin: Për një pakt të madh mbarkombëtar

  17 Dhjetor, 2016

  Për një pakt të madh mbarkombëtar

  https://youtu.be/ZTE5zZYEev4

   

  Shqipëria ka qenë qysh në fillesat e saj në përpjekje me mëvetësinë. Etërit e Kombit përherë kanë qenë para një udhëkryqi, i cili vinte në dyshim ekzistencën e tij.
  Qysh në frymën e parë e deri më sot shqiptaria është përherë në këtë dilemë; në atë të shpërbërjes ose në atë të lartësimit.

  Në Kongresin e Manastirit pas fjalimit të Patër Fishtës, i cili pa asnjë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"