• A DO TË MBYLLET JUGOHROMI?! INSPEKTORATI SOLLI VENDIM, QEVERIA KA FJALËN E FUNDIT

  1 Nentor, 2016

  “Është marrë vendim për ndërprerjen e punës së Jugohromit”. Këtë e konfirmoi udhëheqësi i Inspektoratit Shtetëror të Mjedisit Jetësor, Hysni Thaçi. Ai tha se ky vendim i dërgohet Qeverisë, e cila do të duhet të sjellë vendimin final për mbylljen ose jo të ndotësit më të madh në rajonin e Tetovës.

  https://youtu.be/-VJA4YUX4AY

  “Është marrë vendim për ndërprerjen e punës, gjegjësisht aktiviteteve të cilat i zhvillon ndërmarrja Jugohrom në Jegunovcë. Procesi i shkyçjes ...

 • EcoGuerilla denoncon mashtrimet e Qeverisë për mosparandalimin e ndotjes masive mbi Tetovë

  31 Tetor, 2016

  Lëvizja qytetare EcoGuerilla përmes një videomateriale denoncon mashtrimet e Qeverisë për mosparandalimin e ndotjes masive mbi Tetovë, nga ndotësi kryesor EcoGuerilla.

  https://youtu.be/-VJA4YUX4AY

 • Rinia dhe mjekët ikin nga Maqedonia

  27 Tetor, 2016

  kufiriSipas të dhënave të fundit të Agjencisë për punësim në Tetovë, gjithsej ka mbi 13 mijë të papunë dhe qyteti i Tetovës është i dyti pas Shkupit për numër më të madh të popullatës së papunësuar. Në këtë numër dominon mosha nga 15 deri në 29 vjeçare.

  Të rinj gjithnjë e më shumë largohen nga vendi për në shtetet e ...

 • Shkup: Fillon punë Universiteti “Nënë Tereza”

  27 Tetor, 2016

  polozhaniSot në Shkup filloi punë universiteti i ri shtetëror “Nëna Terezë”. Universiteti ende nuk ka objektin e vet dhe mësimet do të mbahen në universitetin e Evropës juglindore deri sa të ndërtohet një ndërtesë e re. Nga ana tjetër, ka pasur mjaft kritika ndaj universitetit të ri për shkak të dyshimeve për lidhje të afërta partiake të kuadrit të ...

 • “Skopje City Mall” shitet për 92 milionë euro

  26 Tetor, 2016

  shkupiKompania investuese shqiptare Balfin Group ia ka shitur qendrën më të madhe tregtare në Maqedoni “Skopje City Mall” kompanisë britanike Hystead Limited për 92 milionë euro, shkruajnë mediat maqedone.

  Sipas protalit faktor.mk blerja e “Skopje City Mall” është e fundit në vargun e blerjes së qendrave tregtare që i ka realizuar Hystead që prej fillimit të vitit.

  “Është pjesë e strategjisë ...

 • Po zbrazen vendbanimet shqiptare, përgjysmohet numri i nxënësve në Dibër!

  26 Tetor, 2016

  shkollaNë shkollën e vetme të mesme në Dibër vazhdon rënia e numrit të nxënësve. Edhe këtë vit, kapaciteti pranues është plotësuar përgjysëm, kjo si pasojë e migrimit.

  Nga 340 vendet e lira, vetëm 169 janë plotësuar, pra janë formuar vetëm 8 paralele nga 11 të parashikuarat. Nëse para pes vitesh në Dibër kishte 950 nxënës të shkollës së mesme, tani ...

 • Paralelizmi në institucione, rrezikon stabilitetin e Maqedonisë

  22 Tetor, 2016

  qeveria-e-rmPërplasjet mes Prokurorisë Speciale dhe strukturave të caktuara të Ministrisë së Punëve të Brendshme kanë nxjerr si asnjëherë më parë në shesh funksionimin e strukturave paralele në institucione, në disa prej të cilave në poste udhëheqëse janë përfaqësues të opozitës në bazë të marrëveshjes politike.

  Kjo në veçanti ka ardhur në shprehje në Ministrinë e Brendshme që drejtohet nga Oliver ...

 • Hetuesit e Prokurorisë Speciale ende në DSK, nuk ka bashkëpunim

  20 Tetor, 2016

  katica-janevaEkipi i Prokurorisë Speciale po vazhdon të qëndrojë në Drejtorinë e Sigurimit dhe Kundërzbulimit për të tërhequr dokumentacione dhe dëshmi lidhur me ate se kush ka kryer përgjimet. Prokurorja Speciale, Katica Janeva në konferencën e mbajtur me gazetarët në ora 01.00 pasmesnate theksoi se punët kanë ngecur dhe se nuk ka bashkëpunim nga DSK, edhe pse për këtë ...

 • Jutarnji: Ndarje mes maqedonasve dhe shqiptarëve, Moska pas Gruevskit

  20 Tetor, 2016

  putin1Gazeta e njohur kroate “Jutarnji List” përmes një analize thekson ndikimin e theksuar rus në Maqedoni dhe tentimin për destabilizimin e tij, transmeton INA.

  Në analizë shkruan se ky shtet që edhe më tej është pa emër për shkak të kontestit me Greqinë, praktikisht tanimë disa muaj nuk po funksionon.

  “Zgjedhjet e parakohshme do të mbahen më 11 ...

 • Prokuroria Speciale heton Drejtorinë për Siguri dhe Kundërzbulim

  20 Tetor, 2016

  shkupiProkuroria Speciale Publike e Maqedonisë, gjatë të enjtes, ka prezantuar dy raste të reja rreth hetimeve për keqpërdorimin e detyrës zyrtare nga ana e funksionarëve të lartë të dikasterit të kulturës si dhe ish-zyrtarë nga Ministria e Transportit dhe Lidhjeve.

  Hetimi i këtyre rasteve është koduar si “Toplik” dhe “Tenderët”.

  Prokurorja Fatime Fetai e cila është pjesë e ekipit të prokurorisë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"