• Maqedoni: Zaev shpalos programin qeveritar

  10 Mars, 2017

  ZaevPretendenti për formimin e qeverisë së Maqedonisë, kryetari i Lidhjes Social Demokrate, Zoran Zaev shpalosi sot programin qeveritar, edhe pse atij nuk po i jepet mandati për formimin e qeverisë.

  Në lidhje me çështjen shumë te debatueshme të gjuhës shqipe, Zaev paralajmëroi një ligj për avancimin e gjuhëve që do të ishte në përputhje me kushtetutën e vendit.

  “Me ligjin do ...

 • Prestigjiozja austriake: Situata e shqiptarëve në Ballkan është gjithkund eksplozive, Maqedonia shteti pa-shtet

  9 Mars, 2017

  ivanovPa qeveri, pa parlament, pa kryetarë komunash dhe mbi të gjitha pa rrugëdalje: Kaosi në Maqedoni kërcënon pa mëdyshje zgjerimin e krizës mbi Ballkan. Gjithashtu edhe shtetet e BE dhe shefat e saj shqetësohen për këtë. Shteti i vogël ballkanik zhytet gjithmonë e më thellë në kaos. Tani janë pezulluar edhe zgjedhjet komunale, ku kryetarët dhe këshilltarët nuk do ...

 • SHBA, mesazh Shkupit: Sa më shpejt kompromisi për qeverinë e re

  8 Mars, 2017

  LiShtetet e Bashkuara të Amerikës janë të interesuara për stabilitet dhe prosperitet të shteteve të rajonit, ishte mesazhi i qartë për Shkupin nga zv/Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit për Çështjet Europiane e Euroaziatike, Hojt Brajan Li.

  Li i ka ftuar të gjitha palët në Maqedoni të jenë të hapura ndaj kompromisit dhe të formohet sa ...

 • Ivanov i shkruan SHBA-së, BE-së, NATO-s dhe Turqisë – kërkon të dënohet platforma shqiptare

  7 Mars, 2017

  IvanovPresidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov ka kërkuar nga SHBA-të, BE-ja, NATO-ja dhe Turqia që të dënojnë dhe ta hedhin poshtë platformën e partive shqiptare për shkak të, siç ka thënë “përmbajtjes së saj të rrezikshme për shtetin maqedon”.

  Në një letër dërguar presidentit amerikan Donald Trump,kryetarit të Këshillit të Evropës, Donald Tusk, Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-së, Jens Stoltenberg dhe ...

 • Sulm ndaj Shtëpisë së Alfabetit

  7 Mars, 2017

  Manastiri AlfabetiPersona të panjohur sulmuan të martën në mëngjes Muzeun e Alfabetit të Gjuhës Shqipe në qytetin e Manastirit, në jug të Maqedonisë.

  Sipas përfaqësuesve të muzeut, ata hodhën shishe me benzinë në shtëpinë ku para 108 vjetësh u vendos për të ardhmen e alfabetit shqip.

  Autoritetet thanë se personat që sulmuan ishin përpjekur ta digjnin muzeun por nuk kishin arritur ...

 • Mogherini alarmon Bashkimin Evropian: Gjendja në Ballkan, e rrezikshme

  6 Mars, 2017

  MogheriniShefja për politikë të jashtme e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka thënë se ekzistojnë shqetësime “shumë të mëdha” për Ballkanin, një rajon ku tensionet e rrezikshme historike janë në rritje kohëve të fundit, raporton AFP.

  Udhëheqësit e 28 shteteve anëtare të Bashkimit Evropian do të diskutojnë për gjendjen në Ballkanin Perëndimor në një samit të enjten, në mes të shqetësimeve ...

 • Mogherini: Mos luani me zjarrin, mos e ktheni krizën në ndëretnike

  6 Mars, 2017

  mogeriniKriza politike të mos kalojë në krizë institucionale dhe aktorët politik të gjejnë instrumente për dalje nga situata. Ishin këto mesazhet e Brukselit pas takimit të ministrave të jashtëm të vendeve anëtare të BE-së. Shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogerini deklaroi se në pyetje janë mençuria e presidentit për të tërhequr vendimin e tij dhe aftësia e Kuvendit për ...

 • Maqedoni, Presidenti i përmbahet vendimit për mandatin

  6 Mars, 2017

  MaqedoniNë Maqedoni, presidenti i vendit nuk po ndryshon vendimin në lidhje me mandatimin e shumicës parlamentare për formimin e qeverisë. Kjo gjë duket se po e zhytë vendin në një krizë edhe më të thellë; partitë pretendente, megjithatë kanë mundësi kushtetuese që vetë ta thërrasin seancën e parlamentit dhe ta miratojnë kabinetin qeveritar, por kjo gjë, sipas vëzhguesve, do ...

 • Mogherini në Shkup: Kujdes me retorikën nxitëse

  3 Mars, 2017

  Mogherini ivanovPërfaqësuesja e lartë e BE-së për politikën e Jashtme, Federica Mogherini, kërkoi nga Presidenti i Maqedonisë, Ivanov në Shkup rikthimin e vendimit për të mos mandatuar liderin e opozitës, Zoran Zaev për kryeministër.

  Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini, ka bërë thirrje në Shkup për shmangien e retorikës nxitëse që sipas ...

 • Përpjekje për zgjidhjen e krizës në Maqedoni

  3 Mars, 2017

  ShkupiPartitë politike në Maqedoni që synojnë formimin e qeverisë, pasi presidenti i vendit Gjorgje Ivanov refuzoi t’ia japë mandatin shumicës parlamentare, po përpiqen të gjejnë zgjidhje.

  Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian Federica Mogerini u tha dje zyrtarëve shtetërorë dhe drejtuesve politikë në Shkup, se duhet ta respektojnë kushtetutën dhe të mos lejojnë shkallëzimin e gjendjes politike në një krizë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"