• Han dhe Mogerini mesazh për Maqedoninë

  18 Maj, 2016

  Mogerini-HahnPërfaqësuesja e politikës së jashtme të BE-së, Federika Mogerini dhe euro-komisioneri Johanes Han përmes një deklarate me shkrim kërkuan sot anulimin e zgjedhjeve të 5 qershorit dhe anulimin e vendimin të presidentit Ivanov për faljen e personave të dyshuar për vepra kriminale.

  “Vendimi  i Gjykatës Kushtetuese i hapi rrugën Parlamentit për tu mbledhur sërish për ti anuluar zgjedhjet e 5 ...

 • Maqedoni: Gjykata Kushtetuese pezullon veprimtaritë zgjedhore

  18 Maj, 2016

  ustaven sudGjykata Kushtetuese e Maqedonisë vendosi njëzëri të pranojë nismën e Bashkimit Demokratik për Integrim, për vlerësimin e kushtetutshmërisë së vendimit për shpërndarjen e parlamentit të Maqedonisë, që votoi për vetshpërbërjen e tij më 23 shkurt dhe u shpërnda në fillim të prillit për t’u hapur rrugën zgjedhjeve të reja që ishin caktuar për datën pesë qershor.

  Gjykata vendosi që ...

 • Ndërkombëtarët kërkojnë Këshillin Opozitar në negociata, BDI kundër!?

  17 Maj, 2016

  KeshilliRezultatet dhe anketa e fundit e realizuar nga një prej institutive më prestigjioze në Maqedoni, “Instituti për Demokraci”, ka përfshirë edhe protestën madhështore të Këshillit Opozitar që u realizua më 9 Maj, e ku kishte mbi 30 mijë protestues.

  “Më 9 Maj në Ditën e Europës dhe njëvjetori i ngjarjeve të Kumanovës me moton “Dita D – Drejtësi, Demokraci dhe ...

 • Brukseli e godet rëndë Gruevskin, nuk pranohen zgjedhjet e 5 qershorit

  16 Maj, 2016

  brukselKomisioni Evropian(KE) ka ritheksuar qëndrimin se nuk do të pranojë rezultatet e zgjedhjeve të 5 qershorit, në të cilat po merr pjesë vetëm një parti politike.

  Nga KE paralajmërojnë se cdo qeveri që del si rezultat i zgjedhjeve në të cilat tre partitë nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinës nuk marrin pjesë, nuk do jetë partnerë i besueshëm për omunitetin ndërkombëtar.

  KE ...

 • Dalin në shesh gënjeshtrat: nxënësit maqedonas bien nën 50% nga numri i përgjithshëm!

  16 Maj, 2016

  NxënësitSe po manipulohet me numrin e popullsisë maqedonase dhe shqiptare, vërteton numri i nxënësve në shkollat fillore. Sipas të dhënave zyrtare, përqindja e nxënësve maqedonas në shkollat fillore në vend nuk kalon 50%-shin, respektivisht është 49.4%, -shkruan gazeta “Koha” në numrin e sotshëm. Nga 190.541 nxënës që janë në kategorinë e nxënësve maqedonas (54.7%), nëse minusojmë  romët, boshnjakët, vllehët etj.(të ...

 • Vetëm një parti në fushatën elektorale, tensionet në rritje

  16 Maj, 2016

  NikollaTë hënën edhe zyrtarisht ka filluar fushata elektorale për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 5 qershorit në Maqedoni, në të cilat do të merr pjesë vetëm një parti politike, VMRO DPMNE-ja që drejtohet ngaNikolla Gruevski.

  Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve ka verifikuar listën e kandidatëve të mundshëm të kësaj partie për deputetë ndërsa për shkak të parregullsive ligjore ka ...

 • Ambasada Amerikane kundër 5 qershorit

  13 Maj, 2016

  ambasada USAFakti që vetëm një nga partitë më të mëdha dorëzoi listën e kandidatëve për 5 qershor, përforcon dhe shton brengën se kushtet nuk janë në favor të zgjedhjeve kredibile. Kështu thuhet në reagimin e ambasadës amerikane në Shkup, ku sipas tyre, nëse mbahen zgjedhjet më 5 qershor, ato nuk do të bëjnë asgjë në drejtim të zgjidhjes së ...

 • I dërguari special i Gjermanisë në Shkup

  12 Maj, 2016

  VMRO-DPMNE e vetme në zgjedhje. Komisioni Shtetëror Zgjedhor në seancën e së enjtes (12.05) konfirmoi listën e kandidatëve pë deputetë të dorëzuar nga partia VMRO-DPMNE, për zgjedhjet e 5 qershorit.

  Johannes HaindlGjendja në Maqedoni është ndërlikuar edhe më shumë pas vendimit të VMRO-DPMNE-së që të shkojë e vetme në zgjedhje. Për të ndihmuar në tejkalimin e gjendjes, në Maqedoni ka ...

 • Tre kushte janë vendosur në tavolinën e bisedimeve

  11 Maj, 2016

  Johanes-HajndAnulimi i abolimit (faljes), shtyrjen e zgjedhjeve dhe shpalljen e Gjykatës Kushtetuese për jokompencën për punën e Prokurorisë Speciale Publike këto janë tre kushte që i sjell komuniteti ndërkombëtar në tavolinën e bisedimeve, dhe prej nesër është përforcuar nga Përfaqësuesi Special për Maqedoninë nga Gjermania, ambasadori Johannes Hajndl. (ina)

 • Kocijancic: BE-ja pret nga liderët politik në Maqedoni që të gjejnë zgjidhje për krizën

  10 Maj, 2016

  KocijancicBashkimi Evropian pret nga liderët politik në Republikën e Maqedonisë që të gjejnë zgjidhje për krizën politike në vend.

  Këtë porosi e përsëriti sot në emër të Brukselit zyrtar, zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijancic.

  “ Shumë mirë është i njohur pozicioni i jonë në lidhje me krizën politike që po zgjat në IRJM. Ne si BE jemi në kontakt të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"