• Maqedonia të martën voton Qeverinë e re

  29 Maj, 2017

  zaev ahmetiSeanca parlamentare për zgjedhjen e Qeverisë së re të Maqedonisë është caktuar për të martën, 30 maj. Nga kabineti i kryetarit të Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi kanë njoftuar se mandatari për formimin e Qeverisë, Zoran Zaev ka dorëzuar propozimin për përbërjen e Qeverisë së re, bashkë me programin qeverisës.

  Gjatë të dielës, Zoran Zaev,

 • Maqedoni: Partitë bien dakord për anëtarët e kabinetit të ardhshëm

  29 Maj, 2017

  ZaevSeanca e parlamentit për miratimin e kabinetit qeveritar të kreut social-demokrat Zoran Zaev është caktuar për të marten. Lëvizja “Besa” njoftoi të dielën se nuk do të jetë pjesë e qeverisë për shkak se kryeministri i mandatuar Zaev nuk kishte garantuar me shkrim në lidhje me disa parime për çka ngulte këmbë partia e re shqiptare.

  Ndër to ishte ripërkufizimin ...

 • Maqedoni Në pritje të shpalljes së qeverisë së re

  28 Maj, 2017

  ZaevPartitë që formojnë shumicën e re parlamentare dhe që i kanë dhënë mbështetje koalicionit të qeverisë së re janë duke përmbyllur bisedimet dhe në përgjithësi janë shumë afër ndarjes së dikastereve. Mandatari Zoran Zaev thotë se me BDI-në dhe me Aleancën për Shqiptarët është arritur pajtueshmëria për pjesëmarrje në qeveri ndërsa Lëvizja “Besa” ende nuk ka marrë vendim të ...

 • Takimi i Brukselit, mesazh për perspektivën evropiane të Maqedonisë

  25 Maj, 2017

  Zaev MogheriniTakimi joformal i kryeministrave të Ballkanit Perëndimor me përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogerini, nga njohësit e çështjeve ndërkombëtare në Shkup shihet si mesazh që tregon se Brukseli i mban dyert hapur për inkuadrimin e këtyre vendeve në BE.

  Në darkën e punës me kryeministrat nga Kosova, ...

 • Lutfiu: Me dënuan me burg vetëm pse mora pjesë në protestë, lihen të lirë krimelët maqedonas që përgjaken deputetët

  24 Maj, 2017

  protestaXhemail Lutfiu nga Shkupi është ndër 14 të dënuarit për pjesëmarrje në protestën e 2 marsit të vitit 2013, kundër incidenteve të dhunshme nëpër autobusët urban në kryeqytet.  Ai vuajti 4 muaj burg nën akuzën “pjesëmarrje në turmë që do të kryejë vepër penale.”

  Ai thotë se në momentin që ishte arrestuar nga policia është rrahur në mënyrë brutale dhe ...

 • Putin: Ndjekim me vëmendje gjithçka që ndodh në Maqedoni

  24 Maj, 2017

  PutinPresidenti i Maqedonisë, George Ivanov, takoi të mërkurën në Moskë homologun e tij rus Vlladimir Putin, me të cilin kanë shkëmbyer mirënjohje për bashkëpunimin e mirë të dy vendeve dhe shkëmbimin ekonomik.

  Putin raportohet të ketë thënë se ndjek me vëmendje gjithçka që ndodh në Maqedoni.

  “Dëshirojmë që situata brenda-politike në Maqedoni të zhvillohet në pajtim me Kushtetutën dhe ...

 • Reagime nga Brukseli: Ahmeti po gënjen, Platforma Shqiptare nuk pengon integrimin në NATO dhe BE

  24 Maj, 2017

  bdiImplementimi i pikave që përmban Deklarata e partive shqiptare në Maqedoni nuk është pengesë, por vetëm se trason rrugën për anëtarësim më të shpejtë të Maqedonisë në BE dhe NATO. Kështu e kanë komentuar burime diplomatike në Bruksel deklaratën e kryetarit të BDI-së Ali Ahmeti, i cili tha se për momentin do të hiqet dorë nga disa pika të ...

 • Zaev: Deri në fund të javës do të kemi qeveri

  23 Maj, 2017

  ZAEVShpresoj që deri në fund të javës do të mbarojnë bisedimet për qeverinë e re, kështu ka deklaruar Zoran Zaev mandatar për qeverinë e re.
  “Gjitha partitë politike u obliguam që të përshpejtojmë procedurën rreth qeverisë së re dhe në afat prej 10 dite të mbarojnë bisedimet”, ka thënë Zaev.

  Mandatari ka thënë se ka marrë ftesë nga Federika Mogherini ...

 • Spiuni serb i përfshirë në atentatin ndaj Ziadin Selës dhe deputetëve tjerë

  23 Maj, 2017

  parlamenti-sulmiGoran Zhivaleviq, ish-zëvendësdrejtor i Agjencisë Informative të Sigurisë – BIA, tani oficer i saj aktiv që punon në Ambasadën në Shkup, tashmë në mandatin e tretë. Ai është futur në Parlament pas orës 20 së bashku me një grup personash nga turma dhe është nisur drejt sallës plenare ku ende kanë qenë deputetët e VMRO-DPMNE-së. Sipas burimeve të gazetës ...

 • Shkup, dënime me kusht për dhunën në parlament

  23 Maj, 2017

  dhunuesit udba rmGjykata Themelore në Shkup u caktoi dënimin me kusht nëntë të akuzuarve të përfshirë në ngjarjet e dhunshme në parlament, më 27 prill.

  Tetë nga të akuzuarit kushtëzohen të mos kryejnë vepra penale brenda një viti, në të kundërtën do të vuajnë burg prej gjashtë muajsh, ndërsa njërit iu caktua masa me kusht prej 1 viti e gjysmë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"