• Presidenti i Maqedonisë akuzon Gjermaninë për përhapje të „fake news“

  18 Maj, 2017

  Presidenti Gjorge Ivanov shkaktoi një stuhi diplomatike pasi akuzoi hapur ambasadoren e Gjermanisë në Maqedoni si jo kompetente. Nuk është hera e parë që Ivanov kritikon Berlinin.

  IvanovPresidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov i tha medias në vendin e tij, se Ministria e Jashtme gjermane merr “lajme të rreme” (fake news) nga Ambasada e saj në Shkup, kryeqyteti i vendit ballkanik.

  Të ...

 • Maqedoni, Zoran Zaev merr mandatin për formimin e qeverisë

  17 Maj, 2017

  zaevPresidenti maqedonas Gjorgje Ivanov ia dorëzoi të mërkurën në drekë mandatin për formimin e qeverisë kryetarit të Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë, Zoran Zaev. Presidenti Ivanov më në fund iu bind trysnive të shumta brenda vendit nga qarqe politike dhe akademike dhe kërkesave të komunitetit ndërkombëtar për ta respektuar kushtetutën e vendit.

  Mandatari për kryeministër, Zoran Zaev dy herë i ...

 • Dorëzohet Ivanov, i jep mandatin Zaevit për formimin e qeverisë së re

  17 Maj, 2017

  zaev ivanovPresidenti i Maqedonisë, Gjeorgje Ivanov është dorëzuar më në fund dhe ka vendosur t’i japë mandatin e formimit të qeverisë kreut të Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë, Zoran Zaev.

  Mediat në Shkup njoftojnë se Zaev ndodhet në Presidence ku nga çasti në çast do të marrë mandatin e formimit të qeverisë bashkë me partnerët ...

 • Analistët: Mungesa e pranisë së BE, SHBA i lë hapësirë krizave, polarizimit në Ballkan

  16 Maj, 2017

  Freedom HouseEkspertë të çështjeve të Ballkanit bënë thirrje në Uashington për një rikonfirmim të angazhimit të Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara, në një kohë kur rajoni përballet me disa kriza politike. Në një diskutim në Freedom House në Uashington ata folën për rreziqet e një politike euroatlantike që i jep përparësi stabilitetit në dëm të reformave dhe ia ...

 • Maqedoni: Kriza qeveritare zbret edhe në pushtetin lokal

  15 Maj, 2017

  Leka i madh

  Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev ende nuk ka vendosur se kur do t’ia dërgojë garancitë e kërkuara presidentit, Gjorge Ivanov, që të mund ta marrë mandatin për formimin e Qeverisë së re.

  LSDM thotë se teksti tanimë është hartuar me mbështetjen e partive të koalicionit, që kryesisht bazohet në programin qeveritar që garanton respektimin e Kushtetutës ...

 • DioGuardi dëshmi në Kongres për krizën dhe çështjen e pazgjidhur shqiptare në Maqedon

  12 Maj, 2017

  dioguardIsh-Kongresmeni amerikan Joe DioGuardi ashtu sikur viteve tjera edhe sivjet do të flas në Kongres me dëshminë e tij për krizën politike në Maqedoni dhe çështjen e pazgjidhur shqiptare, informon INA.

  “Kriza politike në Maqedoni sa vjen e po merre kahje të vijës së konfliktit ndëretnik me përmasa të problemit të gjerë në Ballkan dhe rreth tij. Këto ...

 • Fuqizimin e Çavkovit me kompetenca e kishte votuar edhe BDI

  12 Maj, 2017

  nuhiu-cavkovNdryshimi i ligjit për Ministrinë e Punëve të Brendshme, me të cilin kompetencat për policinë u bartën nga Ministri tek drejtori i Byrosë për Siguri Publike, Mitko Çavkov erdhi si pasojë e negociatave të zhvilluara në Përzhino gjatë vitit të kaluar, raporton SHENJA.

  Fillimisht, intencë për të ndryshuar këtë ligj kishin shfaqur partnerët e atëhershëm qeveritar, VMRO-DPMNE dhe BDI, ndërsa pas ...

 • Zaev: deputetë të VMRO-së ndihmuan sulmuesit

  12 Maj, 2017

  ZaevDeputetët e dëmtuar në sulmet e para dy javëve në parlament shpresojnë se do të veprojë shteti ligjor dhe keqbërësit të vihen para drejtësisë. Të premten në prokurorinë publike dëshmoi një nga personat që ishte në shënjestër të sulmuesve, Zoran Zaev, kryetar i LSDM-së.

  Zoti Zaev, duke folur për gazetarët, tha se në prokurori i ka cilësuar aktet e dhunshme, ...

 • Shpëtim Pollozhani: LSDM e bën mashtrimin e radhës kundër shqiptarëve

  11 Maj, 2017

  shpetim“Në zgjedhjet e fundit parlamentare, pasardhësit e komunistëve maqedonas – LSDM e bënë mashtrimin e radhës kundër shqiptarëve. LSDM-ja, bashkë me veglat e veta shqiptare, e shfrytëzoi apatinë që te elektorati shqiptar e krijuan dy partitë parlamentare shqiptare, BDI dhe PDSH, dhe – në llogari të kësaj apatie – e mbolli farën e rrjedhjes së votave. Kjo rrjedhje e ...

 • Maqedoni: Histeri antishqiptare për të fshehur krimin

  11 Maj, 2017

  Der SpiegelMaqedonia gjendet në krizë politike, por partitë nacionaliste thellojnë ndarjen midis kombeve në Maqedoni, shkruhet në një informacion nga Shkupi të revistës gjermane “Der Spiegel.”

  „Një gjest i vogël, por me përmbajtje eksplozive: pas zgjedhjes së Kryetarit të ri të Parlamentit, Talat Xhaferri dhe pasi ai u vendos në zyrën e Kryetarit, ai vendosi tre simbole: atë të Maqedonisë, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"