• Qeveria ka paguar 13 milionë euro për sitelin, kanal 5 dhe alfa

  1 Shkurt, 2016

  qeveriaNë tre vitet e fundit, qeveria ka transferuar 13 milionë euro në televizionet Sitel, Kanal 5 dhe Alfa. Në të njëjtën kohë, Telma dhe Alsat-M kanë marrë gjithsej 360 mijë euro, apo 35 herë më pak se televionet e afërta me pushtetin. Me këtë informacion sot doli Aleksandar Kiracovski, zëvendës ministri plotësues në Ministrinë e Shoqërisë Informatike. Më shumë ...

 • Itinerari i Ballkanit: Pas baballarëve po vijnë nënat me fëmijë

  29 Janar, 2016

  Përgjatë itinerarit të Ballkanit po mbyllen gjithnjë e më shpesh kufijtë. Pikërisht Maqedonisë në krizë mund t’i drejtohet lutja për mbrojtjen e kufijve të jashtëm të Bashkimit Europian. Cili do të jetë çmimi për këtë?

  refugjatetMaqedonia i mbylli së fundmi sërish kufijtë me Greqinë. Vendet përgjatë itinerarit ballkanik qëndrojnë gjithmonë në kontakt me njëri-tjetrin. Nga Maqedonia përmes Serbisë, Kroacisë e ...

 • OJQ-të thirrje KE-së: Jo zgjedhje, pa kushte

  28 Janar, 2016

  KE78 organizata joqeveritare nëpërmjet një letre drejtuar Kryetarit të Komisionit Europian (KE) Zhan-Kllod Junker dhe institucioneve të tjera europiane, kërkojnë që BE-ja të insistojë për përmbushjen e parakushteve për zgjedhje të lira dhe demokratike dhe jo datën e zgjedhjeve. Sipas tyre madje vendimi për organizimin e zgjedhjeve më 24 prill është jo-kushtetues dhe i njëanshëm.

  “Në kushte kur nuk janë ...

 • Raporti i “Freedom Hause”: Maqedonia shënon rënie në lirinë e medias

  28 Janar, 2016

  Freedom HouseNë raportin më të fundit të “Freedom House” për liritë në botë, Maqedonia ka shënuar rënie të lirive si pasojë e parregullsive zgjedhore të 2014-ës, që nxitën bojkotin e punës së kuvendit nga opozita. Sipas këtij raporti, Maqedonia nuk bën më pjesë në kategorinë e vendeve që organizojnë zgjedhje të lira dhe demokratike.

  “Maqedonia ka shënuar rënie të ...

 • Skandaloze/Maqedoni, me vota fiktive do të zgjidhen 20 deputet

  27 Janar, 2016

  zgjedhjeTë dhënat e fundit nga Fondi i Shëndetësisë kanë ngjallur edhe një herë dyshimet se në Maqedoni ekzistojnë 200 deri 300 mijë vota fiktive, që mund të manipulohen nga pushteti gjatë zgjedhjeve, njofton agjencia e lajmeve INA.


  Të dhënat tregojnë se në Maqedoni ka gjithsej 1 milion e 800 mijë persona të siguruar, Kjo shifër është për mbi 200 ...

 • Maqedoni, VMRO dhe LSDM përplasen për Prokurorinë Speciale

  27 Janar, 2016

  krstoPartia më e madhe maqedonase, VMRO-DPMNE është e pakënaqur nga puna e deritanishme e Prokurorisë Speciale. Ky institucion, që duhet të hetojë skandalin e përgjimeve, sipas partisë së Nikolla Gruevskit funksionon në mënyrë jotransparente.

  “Për fat të keq, as qytetarët maqedonas por as ne deputetët nuk kemi informacione sa është numri i të punësuarve në ...

 • Janeva përjashton dy prokurore nga ekipi i saj

  26 Janar, 2016

  prokuroria specialePa praninë dhe pa ftesë për Katica Janevën, Këshilli i Prokurorëve Publikë e hetoi punën e Prokurorisë Speciale. Kryetari i Këshillit Petar Anevski, pas mbledhjes doli me akuza të rënda ndaj koleges Janeva. Nuk e akuzoi për parregullsi rreth procesverbaleve gjatë pranimit të materialeve nga Zoran Zaev, por se ka larguar nga ekipi prokuroret Lejla Kadriu dhe Marija ...

 • Në Maqedoni vjen naftë nga Irani, çmimet do të bien edhe më tej

  26 Janar, 2016

  naftaNë Maqedoni do të vazhdojë të shënojë rënie çmimi i naftës, pasi që kompania e naftës “Helenik Petroleum” që është pronare e rafinerisë “Okta” në Shkup ka firmosur marrëveshje me Kompaninë nacionale iraniane. Kjo është një nga marrëveshjet e para mes Iranit dhe një kompanie evropiane, pas heqjes së sanksioneve ndaj Iranit, informon INA.

  Kjo do të mundësojë rënie të ...

 • Fjalimi i ashpër i Gruevskit, Prokuroria Speciale ndjehet e kërcënuar

  25 Janar, 2016

  prokuroria specialeProkuroria Publike Speciale kërkoi nga MPB-ja që të caktojë sigurim personal për të gjithë prokurorët publikë në këtë institucion. Shkas për këtë është fjalimi i djeshëm i kreut të VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski, i cili e vendosi prokuroren Katica Janeva në të njëjtin grup me “kriminelët, falsifikuesit, mashtruesit.”

  “Sa i përket fjalimit publik të kryetarit të VMRO DPMNE-së, duam të ...

 • Maqedoni, gati themelimi i dy universiteteve të reja në Shkup

  25 Janar, 2016

  hapja e univerziteteveBrenda një muaji, qeveria e Maqedonisë ka dhënë “dritën jeshile” për themelimin e dy universiteteve në Shkup.

  Pas miratimit të ligjit për universitetin “Nënë Tereza”, në procedurë parlamentare ka hyrë edhe projektligji për universitetin e ri “Damjan Gruev”, në kuadër të të cilit do të hapen 8 fakultete nga fusha e mbrojtjes dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"