• Mogherini në Shkup, bën thirrje për reflektim

  3 Mars, 2017
  MogheriniPërfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini ishte të enjten në Shkup, në një kohë kur atje po mbretëron një krizë politike, me tendenca për t’u thelluar edhe në aspektin ndëretnik, pas vendimit të presidentit Ivanov për të mos ia dhënë mandatin shumicës parlamentare për formimin e qeverisë.
  Zonja Mogherini ka takuar presidentin dhe drejtuesit politkë të Maqedonisë.Ajo ...
 • Tirana e shqetësuar nga qëndrimi i Presidentit maqedonas

  3 Mars, 2017

  skenderbeu trAutoritetet shtetërore dhe politike në Shqipëri kanë reaguar me shqetësim ndaj vendimit të presidentit të Maqedonisë Gjorge Ivanov për të mos mandatuar udhëheqësin e Partisë Social-Demokrate (LSDM) Zoran Zaev për formimin e qeverisë së re për shkak të pranimit nga ana e tij të platformës së paraqitur nga partitë shqiptare me pretendimin se është “një platformë e shteteve ...

 • Qëndrimi i Ivanov, reagon Rama: Pa shqiptarët nuk ka Maqedoni

  1 Mars, 2017

  rama ivanovKryeministri Edi Rama përmes një statusi në rrjetet sociale “Twitter” dhe “Facebook” ka reaguar kundër qëndrimit të Presidentit maqedonas që nuk mandatoi qeverinë Zaev me pretendimin se platforma e partive shqiptare është përgatitur nga një vend tjetër.

  “Zoti Ivanov, gjuha shqipe s’është e armikut po e një populli shtetformues në Maqedoni. Pa shqiptarët nuk ...

 • Basha: Qëndrimi i Ivanov, akt diskriminimi etnik

  1 Mars, 2017

  BashaKreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar për situatën e fundit politike në Maqedoni, ku presidenti Ivanov refuzoi të mandatojë krijimin e qeverisë nga ana e Zoran Zaev.

  “Përcolla me shqetësim qëndrimet e Ivanovit, për mosmandatimin e qeverisë së re dhe mund të them se ky qëndrim është një akt diskriminimi etnik”, u shpreh ...

 • Zaevit nuk i jepet mandati, Ivanov akuzohet për grusht-shtet

  1 Mars, 2017

  IvanovPresidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov ka refuzuar të mandatojë për kryeministër, liderin e Lidhjes Social-Demokrate, Zoran Zaev. Në një paraqitje të jashtëzakonshme, Presidenti Ivanov tha sa se shkas për këtë vendim është platforma e partive politike e arritur sipas tij në “shtetin fqinj”, me të cilën sipas tij rrënohet karakteri unitar të shtetit të Maqedonisë.

  “Derisa të jem President i ...

 • Zaev: Presidenti Ivanov po zhyt vendin në krizë

  1 Mars, 2017

  ZaevUdhëheqësi i Partisë Social-Demokrate – LSDM – Zoran Zaev e akuzoi të mërkurën në mbrëmje Presidentin Gjorgje Ivanov se po bën grusht shteti dhe po e fut vendin në një krizë më të thellë, pasi ai refuzoi t’i japë mandatin për themelimin e qeverisë.

  Ivanov nuk e respekton vullnetin e qytetarëve dhe ligjvënësve dhe po pengon transferimin ligjor dhe legjitim ...

 • SHBA thirrje Maqedonisë të krijojë pa vonesë qeverinë

  28 Shkurt, 2017

  State departamentShtetet e Bashkuara u bënë thirrje të martën udhëheqësve të Maqedonisë të formojnë pa humbur kohë qeverinë e re të dalë nga zgjedhjet e 11 dhjetorit.

  Qeveria e re, shprehet përmes një deklarate zëdhënësi në detyrë i Departamentit të Shtetit, Mark Toner, do të ndihmojë për t’i dhënë fund krizës politike, që ka dëmtuar rëndë përparimet ekonomike dhe demokratike ...

 • Prokuroria e Posaçme në Maqedoni zgjeron hetimet

  28 Shkurt, 2017

  Prokuroria e posacmeProkuroria e Posaçme e Maqedonisë ka zgjeruar hetimet mbi rastin e njohur si “Titanik” ku akuzohen ish-zyrtarë të lartë qeveritarë për manipulime zgjedhore.

  Prokurorja e Posaçme, Katica Janeva u tha të martën mjeteve të informimit se 17 persona janë të dyshuar, disa prej të cilëve ngarkohen me vepra të reja penale. Ajo nuk bëri të ditur identitetin e ...

 • Zaev dorëzon firmat e deputetëve për të marrë mandatin për qeverisje

  28 Shkurt, 2017

  zaevKryetari i Lidhjes Social Demokrate Zoran Zaev ia dorëzoi të hënën presidentit Gjorgje Ivanov 67 nënshkrimet e deputetëve të partisë së tij, të Bashkimit Demokratik për Integrim, të Lëvizjes Besa dhe Aleancës për shqiptarët, si garanci e krijimit të shumicës parlamentare për marrjen e mandatit për formimin e qeverisë së re të Maqedonisë.

  Zoti Zaev e quajti ditën e sotme ...

 • David Phillips: Kujdes nga ndihmat turke

  24 Shkurt, 2017

  David Filips, drejtor i Institutit për Paqe në Universitetin Kolumbia të SHBA, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës se drejtuesit politikë të vendeve të Ballkanit perëndimor duhet të kenë kujdes nga angazhimet e Turqisë dhe vendeve të Gjirit (Persik), sepse ato, sipas tij, ndikojnë në rritjen e ekstremizmit të dhunshëm. Ai thotë se komuniteti ndërkombëtar duhet të ndihmojë zhvillimin ekonomik dhe arsimin në këtë pjesë të Ballkanit, si ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"