Merkel në Ballkan: Kompromis do të thotë që të gjitha palët të jenë njësoj të palumtura.”

Njerëzit nuk i besojnë një shteti, në të cilin njerëzit nuk marrin drejtësi, kur kanë të drejtë . Merkel kërkon në samitin e Dubrovnikut angazhim për shtetin e së drejtës dhe premton mbështetje gjermane për integrimin.Historia e samitit rajonal të Ballkanit Perëndimor nisi në vitin 2013, kur presidentët e Sllovenisë dhe Kroacisë iniciuan procesn e “Brdo-Brijunit”, një mekanizëm politik që synon afrimin më të shpejtë të Ballkanit Perëndimor me BE-në dhe NATO-n, zgjidhjen e konflikteve dhe probleme që la pas shpërbërja e Jugosllavisë, por edhe nxitjen e dialogut mes vendeve ballkanike.
Në këtë proces krahas Sllovenisë e Kroacisë bëjnë pjesë edhe Shqipëria, Kosova, Serbia, Bosnje-Hercegovina, Mali i Zi dhe Maqedonia. Çdo vit në samit ftohet një politikan i nivelit të lartë nga Europa perëndimore për të diskutuar mbi procesin e integrimit dhe probleme të tjera në rajon. Vitin e kaluar në këtë samit erdhi presidenti francez, Francois Hollande, në një kohë që Merkeli ishte e zënë me fushatën zgjedhore. Këtë vit në samitin rajonal të Ballkanit perëndimor (14-16 Korrik) e ftuara kryesore ishte kancelarja Merkel. Ballkani ka arritur suksese në këto 15 vite
Në Dubrovnik Merkel u premtoi vendeve të BE-së mbështetje të plotë për procesin e integrimit. Gjermania e mbështet perspektivën europiane të këtyre vendeve, tha Merkel. Para 15 vitesh lajmet që vinin nga Balllani ishin të tjera nga ato sot, tha Merkel, duke vlerësuar se në Ballkan janë arritur suksese të mëdha vitet e fundit. Si shembull ajo përmendi afrimin mes Kosovës dhe Serbisë. Liderët e këtyre vendeve kanë treguar guxim me afrimin e tyre dhe kanë forcuar shanset për një të ardhme europiane, tha Merkel.

Ka pasur shumë rezistencë për statusin e Kosovës, por tani ka kaluar kohë dhe “ia kemi dalë të kemi suksese të rëndësishme”. Sipas Merkelit në Ballkan Europa ka një detyre tradicionale – të jetë një fuqi paqëtuese. Ndryshe nga Ukraina, para se të shkallëzohet një konflikt. Pranda ajo i ftoi njëkohësisht të tetë kryeministrat e vendeve të Ballkanit Perëndimor për një konferencë për Ballkanin të organizuar në zyrën e kancelares më 28 gusht.
Drejtësia si besim i qytetarit tek shteti
Por megjithë mbështetjen, kancelarja gjermane paralajmëron vendet aspirante për në BE të punojnë me angazhim për ngritjen e sistemeve të drejtësisë në vendet e tyre. “Një shtet në të cilin njerëzit nuk marrin drejtësi, kur kanë të drejtë, është një shtet, të cilit njerëzit nuk i besojnë.” Kancelarja Merkel kërkon mirëkuptim për këmbënguljen gjermane për arritjen e suksesit. “Ndoshta nganjëherë ju jeni të pakënaqur me Gjermaninë, sepse ne jemi shumë të rreptë. Por gjithçka që zgjidhet para një anëtarësimi, nuk krijon më pas konflikte.” Me vështrim nga Bosnje-Hercegovina, ajo tha se qeveria gjermane e sheh me shqetësim faktin, që gjendja aty nuk tregon asnjë përmirësim. Mikpritësi i takimit, presidenti kroat, Ivo Josipoviç siguroi se të gjitha vendet janë të gatshme të përmbushin standartet, edhe me qëllim të përmirësimit të gjendjes në vendet e tyre.

“Miss Europe”
Gjermania luan një rol të rëndësishëm si partner tregtar i vendeve të Ballkanit Perëndimor. Edhe në axhendën e ditës qëndruan pikërisht tema si projekte infrastrukturore dhe çështjet energjitike. Serbët kërkuan në samit mbështetje europiane për një rrugë hekurudhore tranziti mes Mynihut dhe Stambollit, ndërsa kroatët lobuan për ngritjen e një ure që do të lidhet gadishullin Pelsejac, në veri të Dubrovnikut me pjesën tjetër.
Pjesëmarrja e Merkelit në samitin e Dubrovnikut u ndoq me vëmendje nga 35t gjermane. Gazeta “Die Welt” vëren se Merkeli u prit në Dubrovnik si Miss Europe. “Merkeli paraqitet me vetëbesim, si një mik që nuk do të marrë vetëm kërkesa, por që ka sjellë edhe të tijat me vete….Kancelarja guxon madje të bëhet ironike, të paraqitet si arbitër….Gati nuk më bien më ndër mend kombinime emrash, ironizon Merkel. Një kompromis është i nevojshëm. ‘Unë them në Gjermani gjithmonë: Një kompromis është ai ku të gjitha palët janë njësoj të palumtura.” (dw)

Të huajt: Vetëm shqiptarët janë pasardhës të ilirëve

Më poshtë janë citime të studiuesve të shquar, por edhe të strategëve të popujve të ndryshëm për shqiptarët dhe origjinën e tyre ilire. Vetë citimet e tyre, tregojnë se origjina e shqiptarëve është nga raca ilire dhe se ky është një fakt i pakundërshtueshëm. Maurico Druon, sekretar i Akademisë frënge: “Shqiptarët i përkasin popujve më të vjetër se vet historia dhe gjyshërit e shqiptarëve merrnin pjesë në luftën e Trojës, të udhëhequr nga Akili (në njërën anë) dhe Hektori (në anën tjetër)”.
Nikolla Jorga: “Populli shqiptar së bashku me baskët, janë më të vjetërit në Evropë”.
Maximilian Lambertz: “Historia e Vërtetë e njerëzimit do të jetë e shkruar, vetëm kur ajo do të shkruhet me pjesëmarrjen e shqiptarëve”.

Lamartini: “Ky komb e ky popull nuk merret nëpër këmbë… Kjo është toka e heronjve të të gjithë kohërave… Homeri aty gjeti Akilin, grekët Aleksandrin e Madh, turqit Skënderbeun, njerëz këta të së njëjtës racë, të të njëjtit gjak”.
M. Huacunthe Hecquard: “Në asnjë vend të botës femrat nuk janë më të respektuara dhe nuk ushtrojnë një veprimtari më të fuqishme se shqiptaret dhe disa nëna shqiptare kanë përzënë prej shtëpisë bijtë e vet pasi ata ishin larguar nga fronti i luftës. Ato i kishin kthyer në fushën e betejës”.

Lord Bajroni: “Shqiptarët me kostumet e tyre bëjnë një peizazh më të mrekullueshëm në botë… Shqiptarët janë raca njerëzore më e bukur që ekziston, trima më të fortë se kështjellat e tyre”.

Henry Noel Brailsford: “…Shqiptari ‘primitiv’, në fakt është ‘Mbinjeriu’ për të cilin Nietzsche ëndërronte”.
Gjusepe Katapangu: “Atllantida e cila është zhdukur para 12.000 vjetësh, ishte tokë e Ilirëve (pellazgëve), të cilët shpëtuan nga përmbytja e Atlantidës dhe filluan civilizimet e reja në të gjitha kontinentet, sidomos në Evropë, Afrikë dhe Azi të vogël”!
Agostino Ribeco: “Te drejtat mijëvjeçare të shqiptarëve, etnografike dhe gjeografike, shtrihen prej kohërave të vjetra në Iliri, Maqedoni dhe Thesali”.

Braisllav Nusic: “Shqiptarët janë autoktonë, të cilët gjatë të gjitha dyndjeve të popujve, e ruajtën tipin dhe karakterin e vet në mënyrë të theksuar. Ata u bënë ballë sulmeve të romakëve, mësymjeve të dendura të sllavëve, të cilët ua pushtuan të gjitha fushat, ultësirat, dhe lumenjtë”.

Dushko H. Konstantinov: “Shqiptarët janë banorë më të vjetër të Gadishullit Ballkanik dhe pasardhës të drejtpërdrejtë të ilirëve të vjetër, të cilët kishin ndërtuar shtetin më të fuqishëm në Ballkan”.
Edvin Jasques: “Ilirët ose shqiptarët, këta bijë të paeupur, ishin luftëtar të shqipes, trashëgimtarë të denjë të Akilit, Filipit, Aleksandrit të Madh dhe Piros së Epirit…”.

Edvin Pears: “Shqiptarët janë pasardhës të racës më të vjetër të Gadishullit Ballkanik, gjegjësisht të racës arjane, duke e nxjerrë këtë fjalë nga dy rrënjët e fjalëve shqipe: Ar dhe Anë, që d.m.th. Njerëz të arit të pastër”.
Maks Myle: “Emrat e mjaft popujve të njohur rrjedhin nga fjala e vjetër shqipe ‘Ar’. Kjo vlen edhe për mjaftë vende të botës.”
Fanulla Papazogllu: “Dardania është njëra nga krahinat antike të Ballkanit ku popullata autoktone është ruajtur më së miri”.
Gos Xhen: “Origjina e shqiptarëve ngjitet deri te koha e pellazgëve dhe kanë origjinë parahelene”.
Gustav Majer: “Shqiptarët janë Ilir të rinj”.

Gjorgj Hahni: “Shqiptarët janë pasardhës të Ilirëve, ndërsa ilirët janë pasardhës të pellazgëve… Shqiptarët janë stërnipërit e Pellazgëve”.
Haki Pasha: “Po doli në shesh historia e shqiptarëve, Perandorinë Osmane e merr lumi”.
Harold Whitehal: “Hieroglifet egjiptiane, të krijuara para 4.000 vjetësh kanë domethënie shqipe”.
Henri Braisford: “Në Maqedoni, vetëm shqiptarët janë popull autokton”
Johan Fon Han: “Shqipja rrjedh nga ilirishtja dhe ilirishtja nga pellazgjishtja”.
Jovan Cvijiq: “Sllavët e jugut, pas ardhjes në Ballkan, aty gjetën shqiptarët, të cilët nën trysninë e tyre (sllavëve) u tërhoqën jugu dhe në vendet më malore, ku i hasim edhe sot”.
Konstandin Paparigopulos: “Vetëm shqiptaret konsiderohen si pasardhës të racës ilire”.

(o.d/ albeu.com / BalkanWeb)

19 vjet nga Masakra e Srebrenicës të vrarë rreth 8,000 burra dhe djem boshnjak.

Sot shënohet 19-vjetori i Masakrës së Srebrenicës, në të cilën forcat serbe të Bosnjës kanë vrarë rreth 8,000 burra dhe djem myslimanë.Mijëra veta pritet të marrin pjesë në ceremoninë që do të zhvillohet në qendrën përkujtimore Potoçari, ku edhe do të varrosen rreth 175 mbetje mortore, të identifikuara së fundmi.
Për gjenocidin në Srebrenicë, më 1995, janë akuzuar ish-udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiq, dhe ish-gjenerali Ratko Mlladiq.

Tzentrgaz e ndërton pjesën serbe të “Rrjedhës së Jugut”

Kompania shtetërore ruse e gazit, Gazprom, ka thënë se nën kompania e saj, Tzentrgaz, e ka fituar tenderin për të ndërtuar pjesën serbe të projektit të tubacionit të gazit, “Rrjedha e Jugut”.Njoftimi është bërë derisa kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq, është takuar me presidentin rus, Vladimir Putin në Moskë për të diskutuar bashkëpunimin mes dy shteteve, përfshirë edhe sektorin e energjisë.

Vuçiq, pas takimit ka thënë marrëveshja për të ndërtuar pjesën serbe të “Rrjedhës së Jugut” do të nënshkruhet brenda disa ditësh.

Ai ka shtuar se vetëm çështjet teknike kanë mbetur për tu sqaruar para se marrëveshja të nënshkruhet.

“Rrjedha e Jugut” e ka për qëllim që të dërgoj gazin natyral rus nga Deti i Zi, përmes Ballkanit deri në Evropë duke e anashkaluar Ukrainën.

Vuçiq gjithashtu ka njoftuar se Putini do e vizitojë Beogradin nga fundi i këtij viti, duke thënë se kjo vizitë dëshmon për marrëdhëniet e mira në mes të Rusisë dhe Serbisë. (rel)

I PAPËRSËRITËSHMI I SKENËS SË TEATRIT TË SHKODRES

Nga Fritz RADOVANI:

ZEF JUBANI
(1910 – 1958)Artisti i madh i skenës së teatrit të Shkodres, aktori i papërsëritëshem i Shek. XX, Zef Jubani, ka lé në Shkoder në vitin 1910 dhe ka vdekë në vitin 1958.
Aty nga viti 1952, ishe fëmijë kur një shok i imi Nikolin Prendushi na çoji në një shtëpi të vjeter shkodrane, në rrugicen e kinema Verorës, tek Cin Jubani. Pritja e asaj familje bujare na dha shkas me shkue edhe herë të tjera… Shtëpia kishte një oborr të madh dhe me pemë frutore. Kalonim orë tue luejtë n’ atë ambjent të bukur e terheqës.
Një ditë porsa mërrijtëm na doli tek dera axha i Cinit, aktori i teatrit Zef Jubani, dhe na drejtoi nga një pemë e madhe me fiq… Poshtë kishte ndertue Ai vetë disa vija uji, ku kishte vue edhe disa anije të vogla prej druni që dukeshin se po lundronin nder ata vija lumejsh mbi të cilat, me shumë kujdes ishin vendosë edhe dy ura. Nga një cep i atyne vijave Zefi hidhte ujin me një kovë dhe kalimi nder kthesa tue marrë me vete edhe anijet e vogla, krijonte një lojë aq të kandshme per moshat tona, sa Zefi na dukej se edhe Ai tashti, ban pjesë në shoqninë tonë. Ishte knaqësi e madhe kur qeshej me shpirtë!
Gjithnjë mendonte per një tjeter lojë të panjohun prej nesh! I dashtun, i pritun, i palodhun dhe dashamirës tej mase e shpesh, edhe “moshatarë” me né!
Mbas pak vitesh, mërrijta me kuptue se kush ishte në skenen e teatrit Ai Artisti që lonte tre ase kater vjet perpara me ne fëmijët në oborrin e shtëpisë së Tij! Shfaqja e parë që e kam pa në skenë Zef Jubanin, asht kenë “Koprraci” i Molierit… As atëherë, as sot, nuk mund të pershkruej emocionet që u sillte gjatë shfaqjes spektatorëve shkodranë!
Ndoshta, pershtypjet tona që nuk kishim pa shka bahet nder skenat jashta vendit tonë, asnjëherë nuk do të percaktojnë kush ishte aktori Zef Jubani? Ndersa, nga shumë intelektualë të njohun si Profesorët Simon Rrota, Gasper Ugashi, Kolë Ashta, Don Mark Hasi etj., që kanë pa edhe skenat e teatrit t’ Italisë, kam ndigjue pothuej nga të gjithë se: “Po të ishte artisti Zef Jubani nder skenat e tyne, dhe të lonte rolet që ka luejtë si aktor në Shkoder, Ai do të lente gjurmë të Pavdeksisë së Tij edhe nder skenat e tyne atje!”
Vlersimet per rolet dhe interpretimet e Zef Jubanit, pothuej nuk kanë mungue…
Po, nuk besoj, se mund të kishte ngja në një tjeter vend t’ Europës, që dy ditë para se të inaugurohej një teater i ri nder ata qytete, me vdekë në skenën e atij teatri një artist kaq i madh sa Zef Jubani, dhe mbas dy ditësh teatrit të rij me i vue emnin e një prej shkrimtarëve që nuk besoj se ka mendue me kenë ndonjëherë “artist”!?
Migjeni si shkrimtar ka vlerat e veta, dhe as nuk kam nder mend me i analizue ata, po, në skenen e teatrit të qytetit të Shkodres, nder ata “germadha” që kanë mbetë deri nder ditët tona, janë krijue vepra të mëdha, janë interpretue dhe kanë lanë gjurmë aty artistë që nuk i vijnë kurrma Shkodres, janë trashigue brez mbas brezi të gjitha ato vlera që nuk po persëriten asnjëherë, dhe mbi të gjitha edhe pse temelet e artit teatral në Shqipni ishin të vueme mbi Gurët e Rozafës Ilire, prapseprap “antishkodranizmi” i terbuem nuk u denjue me nderue me Emnin e Zef Jubanit, as teatrin e ri… Kjo nuk asht pakujdesi ase imponim, po asht injorancë e shartueme me fanatizem!
Ata ngjarje që po “lulzojnë” në Shkoder, janë shumë tronditëse!
Po Rinia Shkodrane, a do të pajtohet neser me veprat e baballarëve të vet?!
Nuk besoj! Bashkia e Shkodres nuk asht “hotel”…
Zgjohuni! Veni Emnat e Nderuem aty ku duhet!

Melbourne, Korrik 2014.

Protestë kundër dënimeve me burgim të përjetshëm

O ju njerëz nuk është vetëm protestë, por është obligim kombëtar. Në Shkup për të premten është paralajmëruar protestë kundër dënimit me burg të përjetshëm të gjashtë shqiptarëve të akuzuar për vrasjen e pesëfishtë të Smilkovcit, në rastin “Monstra”.

Thirrja për protestën është shpërndarë në rrjetet sociale, ndërsa organizatorë të saj bëhet e ditur se janë familjarë të të dënuarve shqiptarë dhe aktivistë për të drejtat e njeriut.

“Protesta thirret kundër rasteve të montuara, padrejtësisë, vrasjeve të pafajshme, maltretimeve familjare, urrejtjes etnike dhe fetare. O ju njerëz nuk është vetëm protestë, por është obligim kombëtar. Nëse nuk intervenojmë sot kur padrejtësia arriti kulmin, atëherë mos paçin gjumë sytë e frikacakëve”, thuhet në apelin për protestën të paralajmëruar të premten pas lutjeve të së premtes, nga ku siç thuhet marshi protestues nis nga qendra tregtare “Çairçanja” në Shkup.