All posts by V.F.

Pompeo në Tiranë, vlerëson marrëdhëniet SHBA – Shqipëri

PompeoIsh-sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo, ishte sot në Tiranë ku mori pjesë në një konferencë të organizuar nga Kuvendi, për të kujtuar 100 vjetorin e marrëdhënieve diplomatike mes SHBA dhe Shqipërisë.

Në fjalën e tij ai theksoi se duhet vullnet i mirë nga të gjitha palët politike për të mbrojtur demokracinë dhe shkulur korrupsionin.

Gjatë qëndrimit në kryeqytetin shqiptar, zoti Pompeo, mori pjesë dhe në ceremoninë e nënshkrimit të një memorandumi mirëkuptimi mes kompanisë shqiptare Albgaz dhe asaj bullgaro amerikane Overgas.

 

I ftuar nderi në konferencën për marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara, ish-sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo, uroi që miqësia dhe marrëdhëniet diplomatike mes Shqipërisë dhe SHBA-ve do të vijojë edhe shekujsh të tjerë.

Zoti Pompeo kujtoi se ishte me shërbim ushtarak në kufirin e Europës lindore kur ra Muri i Berlinit, një liri, që pas dy vjetësh erdhi edhe në Shqipëri, dhe që prej asaj kohe marrëdhëniet shqiptaro-amerikane kanë qëndruar të forta, gjë që u provua edhe gjatë kohës kur ai ishte sekretar i shtetit dhe u arritën rezultate në luftën kundër terrorizmit, ndërsa gjatë 30 viteve të fundit u bënë përpjekje te mëdha për rrënjosjen e demokracisë.

“Unë kam shërbyer si në opozitë, ashtu edhe me shumicën, nuk ka rëndë se kush është në pushtet. Duhet vullnet i mirë nga secili spektër politik për të mbrojtur demokracinë, për të shkulur korrupsionin, për të mbrojtur lirinë e popujve tanë dhe popujve të rajonit” – theksoi zoti Pompeo.

 

Diplomatët amerikanë e vlerësuan Shqipërinë si një vend mik dhe partner shumë të mirë dhe një model në marrëdhëniet dypalëshe dhe më gjerë në botë, duke ndihmuar afganët dhe ukrainasit. “Nga historia 100 vjeçare edhe në 30 vitet e fundit Shqipëria dhe SHBA kanë ndërtuan një bashkëpunim të fortë. Ekziston një fill i pathyeshëm, i cili tejshkon marrëdhëniet mes SHBA dhe Shqipërisë, pavarësisht se kush ulet në Shtëpinë e Bardhë apo këtu” – tha ambasadorja e SHBA-ve në Shqipëri, ndërsa kujtoi se ajo ishte emëruar ambasadore në Tiranë nga presidenti Trump dhe ish sekretari Pompeo.

 

Kryetari i grupit parlamentar të PD, Enkelejd Alibeaj nënvizoi se marrëdhëniet e Shqipërisë me SHBA janë jetike dhe ato nuk mund të vihen në dyshim nga askush.

“Mbetjet e mentalitetit të diktaturës komuniste, pushtetarët e korruptuar, ata që kanë vënë interesin e tyre mbi atë të shqiptarëve kanë qenë dhe mbeten kërcënimi më i madh ndaj partneritetit tonë me ShBA. Ka sot ende njerëz të tillë, që kanë humbur rrugën dhe duan t’i tregojnë rrugën Amerikës. Kanë humbur rrugën në oborr dhe duan t’i humbasin rrugën edhe Shqipërisë. Nuk do t’ia dalin, sepse kanë kundër shumicën e shqiptarëve në këtë histori 100 vjeçare” – tha zoti Alibeaj.

Fjalët e tij dukej të ishin një referencë e qartë ndaj ish kryeinistrit Sali Berisha, i shpallur non grata nga Shtetet e Bashkuara për korrupsion madhor, por që aktualisht ka rimarrë kontrollin e Partisë Demokratike, me përjashtim të grupit të saj parlamentar.

Në konferencën e sotme, përveç zotit Alibeaj ishin të pranishëm dhe disa deputetë të tjera demokratë, por asnjë prej atyre që njihen si mbështetës të zotit Berisha. Në fund të konferencës kryetari i grupit demokrat dhe kolegët e tij u shfaqën duke pozuar mezotin Pompeo.

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, vlerësoi ndihmën e jashtëzakonshme të SHBA në mbijetesën dhe shtetfotmimin e shqipërisë dhe Kosoëvës.

“Në fillim të shekullit të kaluar miqësia me SHBA-të u bë garancia e shtetformimit të Shqipërisë. Presidenti Uilson në Konferencën e Paqes në vitin 1919 vuri veton dhe i ktheu pavarësinë Shqipërisë. Në fund të shekullit të kaluar e në fillim të këtij shekulli mbështetja e SHBA-ve u bë garancia e pavarësisë dhe e shtetformimit të Kosovës. Vetëm këto dy fakte do të mjaftonin që historia e marrëdhënieve shqiptaro – amerikane të skalitej në kujtesën e çdo shqiptari” – tha zonja Nikolla.

Ish sekretari amerikan i Shtetit, mori sot nga Universiteti i Tiranës titullin “Doctor Honoris Causa” për kontributin e çmuar në ruajtjen e paqes, ndërtimin e dialogut, garantimin e sigurisë dhe qëndrueshmërisë në Evropë dhe Ballkanin Perëndimor, si dhe themelimin e bashkëpunimit strategjik midis SHBA dhe Shqipërisë në fushën e sigurisë.

 

Më herët ai dhe kryeministri Rama morën pjesë në nënshkrimin e Memorandumit të Mirëkuptimit mes kompanisë bullgaro-amerikane Overgas dhe kompanisë shqiptare Albgaz mbi diversifikimin e burimeve të gazit natyror në Ballkan.

Përfaqësuesit e Overgas shpjeguan se zoti Pompeo është kryetar i Bordit Këshillues i Lindon Energy, shoqëria amerikane e cila ka blerë 50 përqind të aksioneve të Overgas.

Projekti shënon hapin e parë në përpjekjet e sektorit privat, me mbështetjen e qeverive të SHBA dhe Shqipërisë, për të ndërtuar një koridor të ri energjie që do të ndihmojë vendet e Ballkanit, Ukrainën dhe Moldavinë, për të reduktuar varësinë e tyre nga gazi rus.

Kompania Overgas ka shprehur interes për t’u furnizuar me gaz përmes Terminalit që do të ngrihet në Vlorë, një projekt me rëndësi të veçantë, i cili po bëhet realitet me kompanitë më të njohura amerikane.

voa

Borrell: Lidhjet e ngushta me regjimin e Putinit, nuk janë në përputhje me ndërtimin e së ardhmes në BE

BorrellShefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, i bëri thirrje Serbisë që të mbështesë sanksionet evropiane ndaj Rusisë, ndërsa tërhoqi vërejtjen se ruajtja e lidhjeve me presidentin rus nuk përshtatet me ndërtimin e ardhmërisë evropiane.

Ai i bëri këto komente pas takimit të ministrave të Jashtëm të Bashkimit Evropian, në të cilin morën pjesë edhe ministrat e Jashtëm të Ballkanit Perëndimor.

Zoti Borrell tha se ministrat e BE-së mirëpritën dhe vlerësuam veprimet e atyre vendeve të Ballkanit Perëndimor që iu bashkuan sanksioneve kundër Rusisë për shkak të sulmit të saj mbi Ukrainën.

Ministrat shprehën pritshmërinë e tyre të qartë ndaj partnerëve, si shtete të ardhshme anëtare, për t’u përkushtuar ndaj vlerave evropiane dhe politikës së jashtme evropiane. Ata që nuk e kanë bërë ende një gjë të tillë dhe Serbia është një prej tyre, duhet, sa më shpejt që të munden, të zbatojnë sanksione”, tha ai.

Zoti Borrell tha se është e qartë se “të mbash lidhje të ngushta me regjimin e (Vladimir) Putinit, nuk është më në përputhje me ndërtimin e një të ardhmeje të përbashkët me Bashkimin Evropian. Të dyja gjërat në të njëjtën kohë nuk janë të pajtueshme. Të qenit neutral sot, në lidhje me luftën e Ukrainës, është një koncept i rremë. Një vend ka pushtuar një vend tjetër dhe t’i vësh në të njëjtën peshojë dhe të mos arrish të bësh dallimin midis sulmuesit dhe të sulmuarit, dhe kjo nuk është e mundur. Ju nuk mund të shikoni në anën tjetër. E thashë në Parlamentin Evropian, në fillim të luftës dhe e përsërita sot. Sigurisht, ne mund ta kuptojmë se ka kufizime, ka vështirësi, ka opinione publike – çfarë të doni. Por është e qartë se ka gjëra që janë të papajtueshme”.

Ai përmendi faktin se Shqipëria, Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut kanë vepruar në një vijë me Bashkimin Evropian madhe edhe Kosova e cila tha ai “nuk ishte e detyruar ta bëjë këtë, sepse nuk njihet as nga disa shtete anëtare”.

Zoti Borrell tha se përgjatë diskutimeve është theksuar se Bashkimi Evropian duhet të fillojë menjëherë negociatat me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë duke shfaqur shpresën që kjo të ndodhë gjatë kohës së Franca kryeson BE-në deri në fillim të muajit korrik.

Të gjithë e shohim se kjo vonesë është e paqëndrueshme. Ne nuk mund t’u kërkojmë Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, që përmbushën të gjitha kushtet, të presin dhe të qëndrojnë të lidhura me njëra-tjetrën nëse nuk u ofrojmë një perspektivë të qartë. Kjo situatë nuk po i dëmton vetëm ata, po na dëmton neve. Po na kushton shumë neve dhe rajonit në aspektin e besueshmërisë dhe perspektivës politike. Është një dhuratë për Rusinë”, tha ai.

Zoti Borrell shfaqi shpresën që një takim i radhës midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, të mbahet para verës, ndërsa ritheksoi mbështetjen për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës.

 

voa

Ministrat e jashtëm të BE vazhdojnë debatin për embargon e naftës ndaj Rusisë

Ministrat e jashtem BEPolemikat e embargos së naftës kundër Rusisë vazhdojnë. Asnjë marrëveshje nuk është arritur për embargon e propozuar të BE të naftës ndaj Rusisë nga ministrat e jashtëm të BE.

Vazhdon në Bruksel takimi i ministrave të jashtëm të BE. Së pari G7, pastaj NATO dhe tani Bashkimi Evropian. Diplomacia e krizës është në dinamikë të plotë. Ministrat e Jashtëm të BE pajtohen se Ukraina duhet të vazhdojë të mbështetet ekonomikisht, politikisht dhe ushtarakisht. Nga ana tjetër, nuk shihet zgjidhje në mosmarrëveshjen për embargon e planifikuar të naftës kundër Rusisë.

Republika Çeke, Sllovakia, Bullgaria dhe veçanërisht Hungaria vazhdojnë të frenojnë. Këto vende janë veçanërisht të varura nga nafta ruse dhe kërkojnë më shumë kohë për të qenë në gjendje të kalojnë në furnizues të tjerë dhe rrugë furnizimi.

Hungaria e kundërshton këtë projekt për shkak të varësisë së saj nga furnizimet me naftë ruse. Ministri i Jashtëm hungarez Peter Szijjarto tha se nuk janë bërë propozime të reja serioze nga Komisioni Evropian për këtë çështje.

Brukseli ka krijuar një problem me iniciativën e tij dhe tani duhet të gjejë një zgjidhje, tha Szijjarto. Rritjet e çmimeve që priten për Hungarinë dhe kostot që lidhen me modernizimin e furnizimit me energji duhet të kompensohen.

 

Baerbocku e sigurtë, Borrelli skeptik

Në takimin e ministrave të jashtëm të BE-së në Bruksel, ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Analena Baerbock shprehu optimizëm se konflikti mund të zgjidhet. Ajo pret një marrëveshje në ditët në vijim, tha politikania e të Gjelbërve. Politikania e të Gjelbërve në të njëjtën kohë e bëri të qartë se ajo nuk e mbështet një embargo pa Hungarinë dhe shtetet e tjera kritike.

Është e rëndësishme, sipas saj, që të gjitha vendet të nisin së bashku rrugën e braktisjes së naftës ruse. Nuk duhet të lejojmë që të ndahemi as edhe një milimetër, tha ajo. Përfaqësuesi i BE për Punët e Jashtme, Josep Borrell, nga ana tjetër foli për negociata të bllokuara.

 

Shumica e vendeve anëtare të BE duan të ndihmojnë vendet që janë veçanërisht të prekura. Kërcënimi i një vetoje nga Hungaria, si dhe kërkesa për periudha shumë më të gjata të tranzicionit dhe ndihma shumëmiliardëshe nga Brukseli për të ndërtuar një tubacion të ri, megjithatë, po ndeshin rezistencë.

 

Lituani: Vetoja hungareze mban peng BE-në

Kritikat më të ashpra vijnë – si shpesh – nga ministri i Jashtëm lituanez Gabrielius Landsbergis, i njohur dhe i njohur për sinqeritetin e tij. Ai e përshkruan atë si “jashtëzakonisht për të ardhur keq që një shtet i vetëm anëtar po pengon një marrëveshje – dhe kështu mban peng të gjithë BE-në”

Ministri i Jashtëm ukrainas Kuleba bëri thirrje për një ndalim të shpejtë të importeve të naftës dhe gazit rus.

Vendet evropiane vazhdojnë të shpenzojnë miliona euro për naftën dhe gazin rus çdo ditë, tha Kuleba në Bruksel, ku ishte i ftuar në takimin e ministrave të jashtëm të BE-së. Këto para financojnë më pas makinën ruse të luftës, agresionin dhe mizoritë.

Nëse nuk gjendet marrëveshje, flitet për ndarje të paketës së sanksioneve. Pikat e pakontestueshme më pas mund të zgjidheshin shpejt – si masat kundër bankave dhe oligarkëve rusë. Nga ana tjetër, bojkoti i naftës do të përjashtohej dhe do të shtyhej për momentin.

Propozimi fillestar i Komisionit Evropian ishte të përfundonte importin e naftës bruto ruse për gjashtë muaj dhe atë të produkteve të naftës në tetë muaj për shkak të luftës në Ukrainë.

dlf, ard, dpa

 

Rusia thotë se do të përgjigjet nëse NATO forcon ushtarakisht Suedinë dhe Finlandën

PutinGjatë takimit në Moskë të udhëheqësve të Traktatit të Organizatës për Sigurinë Kolektive (Moskë, 16 maj 2022)

Presidenti Vladimir Putin paralajmëroi Perëndimin të hënën se Rusia do të përgjigjet nëse NATO fillon të forcojë infrastrukturën ushtarake të Suedisë dhe Finlandës, të cilat kanë vendosur t’i bashkohen aleancës ushtarake pas agresionit rus në Ukrainës.

Presidenti Putin ka përmendur vazhdimisht zgjerimin e aleancës së NATO-s drejt lindjes si arsye për konfliktin e Ukrainës.

Duke folur me krerët e një aleance ushtarake të ish-shteteve sovjetike, presidenti rus tha se zgjerimi i NATO-s po përdorej nga Shtetet e Bashkuara në një mënyrë “agresive” për të përkeqësuar situatën e sigurisë globale.

Rusia nuk ka asnjë problem me Finlandën apo Suedinë dhe anëtarësimi i tyre në NATO nuk përbënte asnjë kërcënim të drejtpërdrejtë, tha ai.

“Por zgjerimi i infrastrukturës ushtarake në këtë territor sigurisht që do të provokonte përgjigjen tonë,” u tha zoti Putin udhëheqësve të Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive, ku bëjnë pjesë Bjellorusia, Armenia, Kazakistani, Kirgistani dhe Taxhikistani.

“Se cila do të jetë përgjigja – do të varet nga kërcënimi që mund të përbëjë për ne,” tha presidenti rus në Kremlin. “Problemet po krijohen pa asnjë arsye. Ne do të reagojmë në përputhje me rrethanat.”

Rusia ka dhënë pak të dhëna specifike se çfarë do të bëjë si përgjigje ndaj zgjerimit të NATO-s me vendet nordike.

Një nga aleatët më të ngushtë të Putinit, ish-presidenti Dmitry Medvedev, tha muajin e kaluar se Rusia mund të vendosë armë bërthamore dhe raketa hipersonike në enklavën ruse të Kaliningradit nëse Finlanda dhe Suedia bashkohen me NATO-n.

Para se të fliste presidenti rus, zëvendësministri i Jashtëm Sergei Ryabkov tha se Perëndimi nuk duhet të ketë iluzione se Moska thjesht do ta pranonte zgjerimin nordik të NATO-s.

voa

Suedia njofton zyrtarisht planet për anëtarësim në NATO

kryeministrja suedeze Magdalena AnderssonQeveria e Suedisë mori vendimin zyrtar të hënën për të paraqitur kërkesën për anëtarësim në NATO, duke ndjekur hapat e fqinjit të saj Finlandës, në një lëvizje që do ta ndryshojë hartën gjeopolitike të Evropës veriore. Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken thotë se Shtetet e Bashkuara mbështesin anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Udhëheqësit e këtyre vendeve thonë se lufta në Ukrainë i bëri ata të shqyrtojnë sigurinë e tyre.

Vendimi i Suedisë vjen pas më shumë se 200 vjet të një qëndrimi neutral ushtarak dhe pritet të shqetësojë presidentin rus Vladimir Putin.

“Qeveria ka vendosur të informojë NATO-n se Suedia dëshiron të bëhet anëtare e aleancës”, tha të hënën kryeministrja suedeze Magdalena Andersson.

Njoftimi erdhi pasi një debati në parlamentin suedez, ku pati një mbështetje të madhe për anëtarësimin e vendit në NATO. Nga tetë partitë e Suedisë, vetëm dy parti më të vogla të majta e kundërshtuan qëndrimin e qeverisë.

Diplomatët e lartë të NATO-s u takuan të dielën në Berlin për të diskutuar mbështetjen e mëtejshme për Ukrainën dhe planet e Finlandës dhe Suedisë për t’u anëtarësuar në aleancën më të madhe ushtarake në botë, e cila ka furnizuar Ukrainën me armë gjatë gjithë luftës.

“Në takimin me aleatët në Berlin morën pjesë edhe ministrat e jashtëm të Suedisë dhe Finlandës. Të dy vendet janë partnerë të ngushtë dhe të vlefshëm të NATO-s dhe Shteteve të Bashkuara, dhe Uashingtoni do të mbështesë fuqimisht anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO, nëse ato zyrtarisht vendosin ta bëjnë këtë”, tha Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken.

Finlanda ndan një kufi 1,300 kilometra të gjatë me Rusinë. Të dielën, ajo njoftoi zyrtarisht synimin e saj për anëtarësim në NATO.

Presidenti rus Vladimir Putin thotë se anëtarësimi i Finlandës në NATO do të ishte veprim i gabuar. Presidenti i Finlandës foli me zotin Putin dhe tha se ishte i befasuar nga qetësia me të cilën ai e priti lajmin për planin e Finlandës për t’u anëtarësuar në NATO.

“Situata tani ka ndryshuar. Ne do të fillojmë procesin e anëtarësimit në NATO. Putini, gjithashtu konfirmoi se ai mendon se ky është një gabim. Por tha se ‘Nuk po ju kërcënojmë.’ Në përgjithësi, diskutimi ishte i qetë dhe i ftohtë”, tha presidenti i Finlandës, Sauli Niinistö.

Parlamenti i Finlandës do të duhet të miratojë një kërkesë zyrtare për t’u anëtarësuar në NATO, por njoftimi i presidentit finlandez vjen pas një rekomandimi parlamentar këtë javë për ta bërë këtë. Megjithatë, anëtarësimi në NATO kërkon kohë dhe nuk është e qartë nëse Rusia do ta ndëshkonte paraprakisht këtë vend evropian.

Një pengesë që duhet kapërcyer është kundërshtimi i Turqisë ndaj anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë. Anëtarësimi në aleancë kërkon një votë unanime.

Kjo nuk e ndihmon Ukrainën, e cila po lufton me Rusinë që nga shkurti.

“Qëndrimi i tanishëm i Suedisë dhe Finlandës për të aplikuar për anëtarësim në NATO dhe përgjigja nga aleatët që kjo të shqyrtohet dhe përmbushet menjëherë është një shenjë e qartë se NATO ka mësuar nga gabimet e saj politike”, tha zëvendëskryeministrja e Ukrainës Olga Stefanishyna.

Parlamenti i Finlandës pritet të votojë për anëtarësimin në NATO në ditët në vijim, një veprim që pritet të pasohet nga Suedia.

voa

Thirrja e G7-ës për dialog Kosovës dhe Serbisë e reagimi

Bislimi LajcakMegjithë thirrjen e G7 drejtuar Kosovës dhe Serbisë për angazhim konstruktiv në dialog, të dyja vendet dështuan në takimin e fundit në Bruksel që të arrijnë marrëveshje për targat.

Ministrat e Jashtëm të G7, vendeve më të industrializuara në botë u bënë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialog dhe të arrijnë marrëveshje për normalizimin e raporteve. Kjo thirrje u bë pikërisht dy ditë më parë, në ditën kur në Bruksel dështoi një takim ndërmjet delegacioneve të Serbisë dhe Kosovës për targat e atomjeteve. Në G7 bëjnë pjesë Shtetet e Bashkuara, Britania, Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia dhe Japonia.

“Ne u bëjmë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja, të zbatojnë plotësisht dhe pa vonesa të gjitha marrëveshjet e arritura në të kaluarën, dhe të normalizojnë raportet e tyre përmes një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht të obligueshme, që do t’u lejonte të realizonin perspektivat e tyre respektive evropiane, që do të kontribuonte në stabilitetin rajonal dhe të ishte në dobi të të gjithë qytetarëve të rajonit”, thuhet ndër të tjera në deklaratën e përbashkët të ministrave të G7-ës, pas mbledhjes treditore në Gjermani.

Dështimi i takimit tripalësh

Por pse dështoi që të arrihet marrëveshja për targat në takimin e 13 dhe 14 majit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë që u mbajt në Bruksel? Sipas kryenegociatorit të Kosovës, zëvëndëskryeministrit Besnik Bislimi pala serbe vazhdon të refuzojë arritjen e marrëveshjes dhe në takimin e fundit, sipas tij, Beogradi zyrtar nuk pranoi takim tre palësh, ku do të ishte i pranishëm edhe i ngarkuari i BE për dialogun, Miroslav Lajçak.

“Për sa i përket dialogut, potencova se Kosova vazhdon të jetë pala konstruktive në këtë proces, përderisa pala tjetër vazhdon të refuzojë takimet trilaterale dhe tentativat tona të përbashkëta me BE për arritjen e marrëveshjeve për targat e veturave dhe energjinë”, tha Besnik Bislimi, pas një takimi që zhvilloi me emisarin e Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin.

Kryenegociatori i Kosovës për dështimin e arritjes së marrëveshjes tha se  fillimisht pala serbe e kishte informuar ndërmjetësin e Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak se do të vinte me propozim konkret për çështjen e targave në harmoni me kriteret e parapara me marrëveshjen e 30 shtatorit.

“Fatkeqësisht ne pamë një sjellje shumë të çuditshme të palës serbe e cila thoshte se kemi një ide, po nuk mund ta shpalosim, kemi probleme politike nuk mund ta sjellim”, tha Bislimi.

Pse u largua pala serbe

Por largimi i palës serbe nga Brukseli dhe refuzimi për takim tre palësh, sipas analistëve kishte të bënte me faktin se Kosova një ditë më parë aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës, çka nxiti reagimin e ashpër të Beogradit zyrtar. Kundërpërgjigja ishte fushata serbe për tërheqjen e njohjeve të Kosovës.  Ministria e Punëve të Jashtme dhe Qeveria e Serbisë, do të vazhdojnë të punojnë për tërheqjen e njohjeve të Kosovës, tha ministri i Punëve të Jashtme, Nikola Selakoviç.

“Si ministër i Punëve të Jashtme, ia dorëzova presidentit Vuçiç notat diplomatike të katër vendeve që tërhoqën njohjen e Kosovës dhe Këshilli i Sigurisë Kombëtare e autorizoi Vuçiçin që ta informojë opinionin e gjerë se për cilat shtete bëhet fjalë, sapo ta gjykojë që është e nevojshme”, tha Selakoviç.

Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë ka nisur më 2011 dhe ky proces synon që në fund të përfundojë me një marrëveshje gjithpërfshirëse ligjërisht të obligueshme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Kryeministri i Kosovës Albin Kurti kërkon që procesi të përfshijë njohjen reciproke, ndërsa presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç  kërkon një kompromis.

 

voa

BE vendos afat për zgjidhjen e kontestit në mes Shkupit dhe Sofjes

kirill-petkov-kovacevskiBashkimi Evropian thekson se nëse kontesti në mes Shkupit dhe Sofjes nuk zgjidhet deri në fund të kryesimit francez, do të ketë krizë të thellë në rajon. Për heqjen e vetos Sofja ka thënë se pret “hapa konkret dhe pa vonesa”. Ndërsa Shkupi thekson se janë përmbushur të gjitha kushtet për nisjen e negociatave me BE-në dhe se tani Bullgaria duhet të bëjë lëvizje.

Përfaqësuesi i lartë i politikës së jashtme dhe sigurisë në BE, Josepp Borrell, dje deklaroi se pret që deri në fund të kryesimit francez me BE-në (30 qershor) të zgjidhet kontesti në mes Shkupit dhe Sofjes, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Kemi hyrë thellë në çështjen e marrëdhënieve me Bullgarinë, e cila po e bllokon procesin, gjatë debatit mes vendeve anëtare të BE-së dhe kjo është diçka që duhet kapërcyer, ka vullnet politik në Këshill për të shmangur një krizë që do të ndodhte. Nëse kjo nuk ndodh, ne do të kemi një krizë serioze në marrëdhëniet me vendet e Ballkanit Perëndimor dhe do të vazhdojmë të ushtrojmë presion mbi të dyja palët për të gjetur një zgjidhje”, tha Borrell në konferencë shtypi pas Këshillit të Ministrave të Jashtëm, që mbajti për herë të parë edhe një seancë speciale me ministrat e jashtëm të Ballkanit Perëndimor.

Ai përkujtoi se Maqedonia e Veriut, së bashku me Shqipërinë dhe Malin e Zi, janë plotësisht në përputhje me politikën e jashtme të BE-së dhe sanksionet e BE-së kundër Rusisë, si dhe se Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria janë në listën e vendeve armike të Moskës. E gjithë kjo, theksoi ai, do të ketë një çmim.

“Duhet të fillojmë negociatat me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë dhe shpresoj, më shumë se shpresë dhe dëshirë, që kjo të ndodhë gjatë presidencës franceze, ne e konsiderojmë këtë vonesë të paqëndrueshme”, tha Borrell, duke shtuar se të dyja vendet i përmbushin të gjitha kushtet që janë. kërkohet prej tyre, dhe nëse nuk kanë perspektivë të BE-së, do t’i kushtojë shumë Evropës në aspektin e besueshmërisë dhe do të jetë një dhuratë për Rusinë.

Ndërsa ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, i cili mori pjesë në këtë seancë të parë të Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së me ministrat e Ballkanit Perëndimor, tha se i takon Bullgarisë që të shfrytëzojë momentin politik për të shpëtuar kredibilitetin e BE-së në rajon.

Kryeministri bullgar Kiril Petkov dje në konferencë të përbashkët për shtyp me homologun e tij holandez Mark Rutte në Sofje, lidhur me Republikën e Maqedonisë së Veriut, tha se bëhet fjalë për “hapa konkretë për ta ndërmarrë këtë rrugë së bashku dhe nuk është funksion i çdo kalendari apo pritshmërie, por funksion i të punuarit së bashku”.

Ai theksoi se qeveria bullgare do ta paraqesë këtë temë në Parlamentin bullgar dhe shpreson se në një të ardhme të afërt do të ketë përparim në këtë temë.

Telegrafi

Maqedoni: Sot sërish takim në mes SASHK-ut dhe Qeverisë, pritet të arrihet marrëveshje për pagat në arsim

sashk

Gjatë ditës së sotme pritet të përmbyllet marrëveshja mes Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës dhe Sindikatës për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (SASHK), e cila pritet të jetë vendimtare nëse greva do të riaktivizohet ose jo.

Ministri i Arsimit, Jeton Shaqiri një ditë më pare tha se qëndrimet e palëve janë përafruar mirëpo pa një vendim konkret.

Shaqiri nuk përjashton mundësinë që viti shkollor të përfundoj më 10 qershor, por sipas tij, materiali i mbetur të kompensohet në fillimin e vitit të ardhshëm shkollor.

Shaqiri tha se drejtori i Byrosë për Zhvillim të Arsimit duhet të mbaj mbledhje me të gjithë drejtorët që të shihet se deri ku është realizimi i programit.

“Me rekomandimet nga të gjithë drejtorët do të shqyrtohet mundësia e realizimit të pjesës së mbetur të programit. Për vitet e tjera, përveç atyre që mbarojnë klasën e nëntë, do të gjejmë mënyrën për të plotësuar pjesën e programit me fillimin e vitit të ardhshëm shkollor. Të gjitha kombinimet do të shqyrtohen, dhe nëse do të përfundojë deri më 10 qershor, kjo do të jetë me rekomandime nga Byroja”.

“Po shqyrtohen të gjitha mënyrat për përfundimin e vitit shkollor deri më 10 qershor, por ende nuk kemi një përgjigje zyrtare nga Byroja”, deklaroi dje Jeton Shaqiri, ministër i Arsimit.

Telegrafi

Iotova: Nuk mund të themi “po” për Maqedoninë e Veriut pa garancë të shkruar

nënpresidentja bullgare Iliana Iotova“Bullgaria nuk mund t’i thotë “po” anëtarësimit të Republikës së Maqedonisë së Veriut në BE, ndërkohë që vendi ynë nuk ka garanci të mjaftueshme të përcaktuara në një dokument konkret dhe të rëndësishëm në nivel evropian për t’u marrë parasysh në çdo hap të negociatave”.

Këtë e tha nënpresidentja bullgare Iliana Iotova para gazetarëve në Akademinë Bullgare të Shkencave, ku mori pjesë në konferencën ndërkombëtare të përvjetorit të Institutit të Gjuhës Bullgare.

Sipas saj, për fat të keq po forcohen pozitat antibullgare në vend, edhe në nivelin më të lartë, dhe nuk ka dëshirë për dialog.

Ajo shtoi se “rezultatet e veprimtarisë së komisionit historik, i cili ishte në fqinjin tonë lindor javën e kaluar, janë “më se të pakta”, dhe se nuk ka asnjë informacion për qasje pozitive”.

Telegrafi

Dy fytyrat e presidentit bullgar Rumen Radev

Rumen RadevPro-rus dhe megjithatë edhe aleat besnik i Perëndimit? Presidenti Radev, dikur ish-pilot në ushtrinë bullgare, ndjek një kurs balancues tejet të rrezikshëm.

 

Presidenti bullgar, Rumen Radev, zhvillon një vizitë në Berlin. Gjatë takimit me presidentin gjerman Frank-Walter Steinmeier më 16 maj 2022 ata do të flasin për agresionin rus kundër Ukrainës. Radevi ka simpati për Rusinë, gjë që lidhet edhe me biografinë e tij.

Para se të bëhej president Rumen Radev kishte bërë karierë në ushtri ku shërbente si pilot. Ai ishte anëtar i Partisë Komuniste Bullgare dhe krenar për 1.400 orët që ka fluturuar me avionët bombardues sovjetikë të tipit MiG-29 deri sa në vitin 2014 u bë Komandant i Përgjithshëm i Aviacionit Ushtarak të Bullgarisë.

Nga kariera ushtarake ai hoqi dorë vetëm kur fitoi disi çuditërisht zgjedhjet presidenciale në nëntor 2016, me mbështetjen e Partisë Socialiste Bullgare (BSP) dhe me ndihmën e Moskës.

Ndihma nga Moska

Kryetarja e BSP-së Kornelia Ninova pranoi pas zgjedhjeve se e kishte diskutuar kandidaturën e Radevit me Leonid Reshetnikovin, ish-gjeneral në pension i shërbimit sekret rus dhe drejtor i Institutit të Moskës për Kërkime Strategjike (RISS). Reshetnikovi kishte kryer më parë një sondazh në Bullgari për të përcaktuar profilin më premtues të kandidatit. Për këtë ai përdori liderin e lëvizjes rusofile, Nikolai Malinow, i cili ndërkohë akuzohet si “agjent për ndikimin rus”. Nga sondazhi si kandidati më premtues rezultoi Rumen Radev, për të cilin Reshetnikovi shpresonte se do ta riorientonte Bullgarinë jo më nga Perëndimi por drejt Rusisë.

Sulmi rus ndaj Ukrainës 

Sulmi i Rusisë së Putinit ndaj Ukrainës nxori në pas lidhjet e presidentit bullgar Rumen Radev me Moskën. Është e paqartë nëse simpatitë e tij për Rusinë rrjedhin nga një bindje e thellë apo nga lidhja me rusofilinë që është e përhapur në Bullgari. Por që prej 24 shkurtit 2022 Presidenti bullgar po ndjek një kurs balancues tejet të rrezikshëm.

Nga njëra anë Radevi e dënon sulmin rus dhe deklaron publikisht besnikërinë e Bullgarisë ndaj NATO-s, anëtare e së cilës vendi është që nga viti 2004. Në të njëjtën kohë, siç mësoi DW nga qarqet e NATO-s në Sofje, Radevi shkaktoi një habi të madhe kur u shpreh kundër sigurimit të hapësirës ajrore bullgare nga forcat e NATO-s, të cilat synojnë të kompensojnë gjendjen e mjeruar të forcave ajrore bullgare.

Radevi e refuzon ndihmën ushtarake për Ukrainën sepse kjo “zgjat luftën” dhe përbën një “hap të rrezikshëm drejt hyrjes së drejtpërdrejtë në luftë”. Paralajmërimet për “vetëshkatërrimin e Evropës” dhe thirrjet për “neutralitet” nga ana e Bullgarisë janë bërë së fundmi pjesë e repertorit të tij retorik.

Po ashtu Radevi ka nxitur javët e fundit edhe konfliktet me kryeministrin pro-perëndimor Petkov duke ashpërsuar mosmarrëveshjen me Maqedoninë e Veriut ose duke sulmuar menaxhimin e krizës nga qeveria bullgare pasi Rusia ndërpreu furnizimet me gaz.

President me dy fytyra

Retorika pro-ruse, nacionaliste dhe anti-NATO e Radevit është e rezervuar për politikën e brendshme bullgare. Kur shfaqet në skenën ndërkombëtare, ai luan rolin e një aleati besnik dhe paqesjellës, i cili synon të balancojë gjërat. Pra ashtu si gjatë vizitës së tij në Pragë më 10 maj 2022, edhe në Berlin ai do të dënojë agresionin rus, do të mbrojë marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë në Ballkan dhe do të bëjë thirrje për një diversifikim të importeve evropiane të energjisë. Shkurt ai do të luajë rolin e presidentit Rumen Radev, të cilin e ka përgatitur për rastet kur zhvillon takime në vendet perëndimore.

dw