LAJMET NGA KOSOVA

 • Kurti: Targat janë teknike, por pasojat janë më shumë se politike

  24 Nentor, 2022

  Albin(E plotësuar, ora 12:10) Kuvendi i Kosovës po vazhdon punimet e seancës plenare.

  Kurti: Targat janë teknike, por pasojat janë më shumë se politike

   

  (E plotësuar, ora 11:30) Kryeministri Kosovës, Albin Kurti, sot para deputetëve në Kuvendit të Kosovës, ka folur për dakordimin e djeshëm në Bruksel, ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

  “Qëllimi ynë ishte që propozimi franko-gjerman për normalizim, përmes një marrëveshjeje  ...

 • Pas marrëveshjes për targat pritet që Kurti dhe Vuçiq të ftohen sërish në Bruksel

  24 Nentor, 2022

  targatNë momentin e fundit arrihet marrëveshja për targat. Borrell paralajmëron takime të reja mes Kurtit dhe Vuçiqit në Bruksel. Presidentja e Kosovës falëndern SHBA për marrëveshjen.

   

  Kryediplomati i BE-së Josep Borrel thotë se do të sigurohet që çështjet dhe parimet kryesore që lidhen me normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi. Palët douhet të kuptojnë se të gjitha marrëveshjet duhet të zbatohen.

  Shefi i ...

 • REAGIME|Petkoviq i reagon Trajkoviqit: Mos gënjeni popullin

  24 Nentor, 2022

  Petkovic Trajkovic(Plotësuar) Me marrëveshjen Kosovë-Serbi për targat të arritur të mërkurën në mbrëmje në Bruksel, është mbyllur qendra e regjistrimit të automjeteve në Rashkë të Serbisë.

   

  Kështu shkroi ndër të tjera në Twitter, kryetarja e Lëvizjes Evropiane të Serbëve nga Kosova, Rada Trajkoviq.

  Por ndaj këtij deklarimi, reagoi Petar Petkoviq, kryenegociator i Serbisë për bisedimet me Kosovën. Sipas tij, me këtë ...

 • SHBA-ja mirëpret marrëveshjen Kosovë – Serbi

  24 Nentor, 2022

  zëdhënësit të Departamentit amerikan të Shtetit Ned PriceShtetet e Bashkuara mirëpritën marrëveshjen e arritur ndërmjet Kosovës dhe Serbisë “për masat për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm të tensioneve”.

   

  Në një deklaratë të zëdhënësit të Departamentit amerikan të Shtetit Ned Price përgëzohet marrëveshja e të dy vendeve “për t’u përqendruar plotësisht dhe urgjentisht në normalizimin e marrëdhënieve nën kujdesin e dialogut të lehtësuar ...

 • Parlamenti Evropian: Përparimi i Serbisë drejt BE-së të kushtëzohet me sanksionet ndaj Rusisë

  24 Nentor, 2022

  Nga një sesion i mëhershëm i Parlamentit EvropianParlamenti Evropian miratoi Rezolutën për strategjinë e re të zgjerimit të Bashkimit Evropian, në të cilën kërkon që përparimi i Serbisë në negociata dhe qasja në fondet e bllokut, të kushtëzohen me harmonizimin e politikës së jashtme me Brukselin, përkatësisht vendosjen e sanksioneve kundër Rusisë për shkak të agresionit të saj në ...

 • Borrell: Kosova dhe Serbia pajtohen për targat e makinave

  24 Nentor, 2022

  BorellShefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell tha se Kosova dhe Serbia arritën një marrëveshje lidhur me targat në bisedimet ndërmjet kryenegociatorëve të të dy vendeve.

   

  “Me kënaqësi ju njoftoj se kryenegociatorët e Kosovës dhe të Serbisë, me ndërmjetësimin e BE-së, kanë rënë dakord për masat, për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm dhe për t’u përqendruar plotësisht ...

 • Vuçiq: Rekomandimet e PE-së thonë se duhet ta njohim Kosovën

  24 Nentor, 2022

  VucicPresidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se të mërkurën janë miratuar rekomandimet e Parlamentit Evropian, në të cilat i janë vendosur kushte Serbisë për të përparuar në rrugën evropiane dhe po ashtu për fonde të BE-së.

   

  Kushti është që Serbia t’i vendosë sanksione Rusisë. Por, Vuçiq thotë se në rekomandimet e Parlamentit Evropian thuhet se duhet njohur pavarësia e ...

 • Nis takimi Bislimi-Petkoviq, Lajçak shpreson në marrëveshje

  23 Nentor, 2022

  Bislimi-PetkoviqPërfaqësuesi i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka njoftuar për fillimin e takimit në Bruksel, ndërmjet kryenegociatorit të Kosovës, Besnik Bislimi dhe atij të Serbisë, Petar Petkoviq. Në një postimi në Twitter, Lajçak tha se ky takim është vazhdimësi i atij të nivelit të lartë mes kryeministrit Kurti dhe presidentit serb Vuçiq dhe se shpreson që do ...

 • Gjermania apel Kosovës dhe Serbisë të arrihet zgjidhje për targat

  23 Nentor, 2022

  zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen HebestreitZëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen Hebestreit bën thirrje që grindja për targat të mos e pengojë dialogun e normalizimit. Hebestreit: Asociacioni të hyjë në axhendën e dialogut

   

  Qeveria gjermane është shprehur të mërkurën, 23.11. e zhgënjyer që takimi Kurti / Vucic të hënën, 21.11.,  nuk është arriti një marrëveshje për targat:

  “Qeverria gjermane është  e zhgënyjer që kryeministri ...

 • Nis takimi trepalësh, BE – Kosovë – Serbi në Bruksel

  21 Nentor, 2022

  Bruksel(E plotësuar, ora 10:10) Pas takimeve të ndara që kryediplomati evropian, Josep Borell ka pasur fillimisht me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti pastaj me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, tashmë në Bruksel ka filluar takimi trepalësh, BE-Kosovë-Serbi.

  Përfundon takimi Kurti-Borell, nisë ai Borell-Vuçiq 

  (E plotësuar, ora 09:20) Ka përfunduar takimi bilateral mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me shefin e diplomacisë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"