Vuçiç: Largimi i bllokadave në rrugët e veriut të Kosovës fillon të enjten në mëngjes

Barrikada MitrovicePresidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se largimi i bllokadave nga rrugët në veriun e Kosovës të banuar me shumicë serbe do të fillojë mëngjesin e së enjtes.

 

“Për 24 orë apo 48 orë do të hiqen barrikadat”, tha ai pas një takimi me përfaqësuesit e serbëve nga Kosova të mërkurën në Rashkë në jug të Serbisë.

Paralajmërimi u bë pasi një gjykatë në Prishtinë vendosi lirimin nga paraburgimi të një ish polici serb, arrestimi i të cilit çoi në bllokimin e rrugëve në veriun e Kosovës.

Presidenti serb tha se Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian, kanë garantuar se asnjë nga serbët që vendosën bllokadat, nuk do të ndiqet penalisht.

Heqja e bllokadave pritet të ulë tensionet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, e cila në fillim të javës vuri në “gjendje të plotë gatishmërie ushtarake” forcat e saj të sigurisë, duke thënë se Kosova e ka bërë të njëjtën gjë.

Autoritete në Kosovës mohuan njoftimet e tilla duke i cilësuar ato pjesë të propagandës serbo-ruse që synojnë destabilizimin e Kosovës.

Forcat paqeruajtëse të udhëhequra nga NATO-ja thanë Forcat e Armatosura të Serbisë nuk kanë nevojë për autorizim nga KFOR-i që të lëvizin dhe stërviten në territorin e tyre, por duhet të kërkojnë leje për të afruar më shumë se një mijë metra nga kufiri me Kosovën. Ndërsa, Forca e Sigurisë së Kosovës, mund të vendoset në veriun e Kosovës vetëm me pëlqimin paraprak të komandantit të KFOR-it.

Gjykata Themelore në Prishtinë vendosi të enjten që ish polici serb, Dejan Pantiç, i cili u arrestua me 10 dhjetor nën dyshimet për sulm ndaj autoriteteve, të lirohet nga paraburgimi dhe të mbahet në arrest shtëpie. Që nga dhjetë dhjetori rrugët në veri u bllokuan nga serbët që kërkojnë lirimin e tij ndërsa pati incidente më të shtëna armësh ndaj policisë së Kosovës dhe forcave paqeruajtëse të NATO-s

Vendimi i gjykatës zemëroi zyrtarët qeveritar, të cilët thanë se është e pakuptueshme si mund të merret një vendim i tillë për dikë që është i dyshuar për vepra të rënda.

Dejan Pantiç ishte një nga pjesëtarët e komunitetit serb që u larguan nga institucionet e Kosovës në fillim të muajit nëntor mes mospajtimeve rreth vendimit të qeverisë qendrore në Prishtinë për konvertimin e targave të makinave të lëshuara nga Serbia.

Dy vendkalimet kufitare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë u mbyllën më 10 dhjetor, ndërsa të mërkurën u mbyll edhe vendkalimi kryesor në Merdarë për shkak të bllokadave në vendosura në anën serbe të kufirit. Mbyllja shkaktoi vështirësi udhëtimi për qytetaret e Kosovës që punojnë në vendet evropiane dhe kthehen në shtëpi në prag të kremtimit të Vitit të Ri.

Presidenti serb tha se përfaqësuesit e serbëve nga veriu i Kosovës, thanë që “nëse vazhdojnë arrestimet dhe terrori kundër popullit serb, do ta mbyllim përgjithmonë veriun e Kosovës për institucionet diskriminuese të Prishtinës. Pastaj, do të vendosim barrikada që nuk do të hiqen kurrë dhe që për Prishtinën ato do të jenë një kufi që nuk do të kalohet kurrë”.

Ai tha se kthimi i serbëve nga veriu në institucionet e Kosovës “kushtëzohet me Marrëveshjen e Brukselit, e cila flet për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe”.

Presidenti serb ritheksoi qëndrimin se nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës që u shpall në vitin 2008 me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe vendeve kryesore të Bashkimit Evropian.

“Ka vetëm një zgjidhje paqësore dhe demokratike për marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Kjo është një njohje reciproke dhe një marrëdhënie reciproke”, tha të mërkurën kryeministri i Kosovës Albin Kurti.

voa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>