LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosovë: Investim gjermano-izraelit në energjitë e rigjenerueshme

  28 Janar, 2019

  PrishtinaSOWI Kosova, është kompania gjermano-izraelite që planifikon të investojë 169 milionë euro në turbina eolike. Ky është investimi direkt i jashtëm më i madhi në Kosovën e pasluftës.

  169 milionë euro është vlera që pritet të investohet në Kosovë në prodhimin e energjisë së rigjenereushme nga era. Ky investim pritet të bëhet nga një kompani gjermano-izraelite në partneritet me Kosovën, ...

 • A do të pezullohen taksat ndaj Serbisë?

  15 Janar, 2019

  qeveria e ksKryeministri Ramush Haradinaj thotë se Qeveria e Kosovës do t’a pezullonte përkohësisht taksën, vetëm pas garancës ndërkombëtare, se do të ulemi për ta nënshkruar marrëveshjen përfundimtare me Serbinë.

  Presioni ndërkombëtar mbi qeverinë e Kosovës, për heqjen e taksave 100% ndaj mallrave të Serbisë, ka vazhduar. Qëllimi është, siç thuhet, “Zhbllokimi i dialogut Kosovë-Serbi”. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ...

 • Delegacioni i Kosovës paralajmëron negociata të ngjeshura

  8 Janar, 2019

  FatmirDelegacioni i Kosovës, të martën (08.01) u takua në Bruksel me Përfaqëuesen e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme Federica Mogherini. Ekipi paraqiti mesazhet e Parlamentit.

  Mesazhet kryesore ishin se negociatat tani duhet të bëhen përmes këtij ekipi. Taksa prej 100 përqind nuk mund të hiqet “në të thatë” dhe qëllimi i negociatave duhet të jetë njohja reciproke mes ...

 • Efektet e dialogut të Brukselit

  2 Janar, 2019

  Vucic mogherini ThaciDialogu për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, i cili në vitin 2011 kishte nisur si dialog për rregullimin e çështjeve teknike, për të vazhduar më pas si dialog politik, nuk ka dhënë rezultatet e pritura nga palët në dialog e as nga Bashkimi Evropian, si lehtësues i këtij proces, vlerësojnë njohësit ...

 • Qeveria e Kosovës e zgjeron taksën për mallrat nga Serbia

  31 Dhjetor, 2018

  qeveria e ksZyra e BE-së në Prishtinë i bën thirrje qeverisë së Kosovës që ta rishqyrtojë vendimin e saj të ri për ta zgjeruar taksën 100% edhe për markat ndërkombëtare që prodhohen në Serbi. Reagon edhe Serbia.

  Bashkimi Evropian i ka bërë thirrje qeverisë së Kosovës që ta rishqyrtojë vendimin për zgjerimin e tarifës 100 për qind edhe ndaj produkteve ...

 • Kosova, taksa 100% edhe për markat ndërkombëtare që hyjnë nga Serbia e Bosnja

  28 Dhjetor, 2018

  RamushQeveria e Kosovës ka vendosur tarifë doganore 100 për qind edhe për markat ndërkombëtare që prodhohen në Serbi dhe Bosnje-Hercegovinë, e nga këto shtete hyjnë në Kosovë.

  Në vendimin e 21 nëntorit, kur qeveria vendosi tarifë 100 për qind për produktet më origjinë nga Serbia dhe Bosnje-Hercegovina, kishte lejuar që për 9 marka ndërkombëtare të mos të zbatohet tarifa.

  Ministri ...

 • Opozita letër Mogherinit: ”Grupi negociator i Kosovës nuk e përfaqëson shumicën”

  26 Dhjetor, 2018

  mogherini isaPartitë opozitare e kundërshtojnë ekipin negociator të Kosovës, të miratuar pa votën e opozitës. Nesër mbahet seancë e jashtëzakonshme për të diskutuar një dokument të qeverisë që parasheh kornizat e dialogut me Serbinë.

  Qeveria e Kosovës procedoi për në parlament projektligjin që përcakton përgjegjësitë e delegacionit të Kosovës për në procesin e dialogut me Serbinë, me synim arritjen e ...

 • Ekipi negociator i Kosovës ftohet më 8 janar në Bruksel

  26 Dhjetor, 2018

  Grupi negociatorGrupi negociator i Kosovës në dialogun me Serbinë u mblodh për herë të parë në takim me udhëheqësit më të lartë të shtetit. Në takim u tha se dialogu do të jetë transparent me njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Serbia.

  Grupi negociator i Kosovës u takua për herë të parë me udhëheqësit më të lartë të shtetit, për ...

 • Ish-këshilltari i Departamentit të Shtetit ngre alarmin: Territoret shqiptare janë të synuara nga Rusia, veçanërisht Kosova

  20 Dhjetor, 2018

  Putin-Rusia është e hidhëruar nga ndikimi gjithnjë në rritje i Perëndimit në Ballkan dhe veçanërisht në Kosovë. Pavarësisht nga lidhjet historike ndërmjet Rusisë dhe Serbisë dhe një trashëgimie të përbashkët sllave dhe ortodokse, Rusia ishte shumë e dobët ekonomikisht dhe ushtarakisht për të kundërshtuar ndërhyrjen e NATO-s ...

 • Ndalohet hyrja në SHBA e të dyshuarit serb për vrasjen e vëllezërve Bytyçi

  20 Dhjetor, 2018

  Goran RadosvalevicDepartamenti amerikan i shtetit i ka ndaluar hyrjen në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ish gjeneralit të policisë serbe, Goran Radosvaleviç, i njohur si Guri, për shkak të përfshirjes së tij në vrasjen e tre shqiptaro amerikanëve në vitin 1999.

  Vendimi është marrë në bazë të një ligji që i mundëson sekretarit të shtetit që kur ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"