LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosovë: Ambasadori amerikan mbështet seancën për mocionin e votëbesimit

  25 Mars, 2020

  KosnetAmbasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett, përmes një postimi në rrjetin twitter, mbështeti vendimin për mbajtjen e seancës së parlamentit të Kosovës për të shqyrtuar mocionin për votëbesimin ndaj qeverisë së kryeministrit Albin Kurti.

  Kryesia e parlamentit të Kosovës, vendosi që seanca të mbahet të mërkurën në orën 11. Lidhja Demokratike e Kosovës, që është pjesë e koalicionit qeverisës, dorëzoi ...

 • Merkel dhe Kurti: Jo hapa prapa në raportet Kosovë-Serbi

  25 Mars, 2020

  MerkelKancelarja gjermane, Angela Merkel, dhe kryeministri i Kosovës,Albin Kurti, zhvillojne telefonatën e parë zyrtare.

  Kancelarja gjermane, Angela Merkel, e ka përshëndetur vendimin e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, për heqjen e plotë të tarifave doganore ndaj Serbisë dhe Bosnjë-Hercegovinës, duke filluar nga 1 prilli i këtij viti.

  Kjo bëhet e ditur në një deklaratë te përbashkët të lëshuar për media të hënën, 23.3.20,  në ...

 • Konfirmohen edhe dy raste me coronavirus në Kosovë, arrin në 30 numri i të infektuarve

  21 Mars, 2020

  Covid-19Edhe dy raste të reja me coronavirus janë konfirmuar në Kosovë, duke çuar numrin e të infektuarve në 30.

  Këtë e ka bërë të ditur, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK).

  “Sot me 21.03.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar 104 mostra të dyshimta për virusin SARS-CoV-2 dhe gjashtë prej tyre janë pozitive ...

 • Koronavirusi mund të shtyjë mocionin për rrëzimin e qeverisë?

  21 Mars, 2020

  Albin KurtiKryemnistri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar se pavarësisht vështirësive nëpër të cilat po kalon koalicioni qeverisës, nuk do ta ndërpresë punën e tij dhe nuk do të ndalet para pengesave.

  Qeveria e Kosovës ka pësuar luhatje, për shkak të mosmarrëveshjeve që kanë lindur ndërmjet dy partnerëve të koalicionit, Lëvzjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës.

  Pas vendimit të Kurtit ...

 • Kryeministri Kurti hoqi tarifat për importet e lëndës së parë nga Serbia dhe Bosnja

  21 Mars, 2020

  Albin KurtiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se është vendosur heqja e tarifave për lëndën e parë nga Serbia e Bosnja dhe një prilli tarifat do të zëvendësohen me masa të reciprocitetit të plotë.

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha qeveria e tij vendosi të lirojë nga tarifa 100 për qind importin e lëndës së parë nga Serbia dhe Bosnjë-Hercegovina.

  Në ...

 • Kurti heq taksën për lëndën e parë nga importet serbe dhe boshnjake

  20 Mars, 2020

  AlbinKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka nënshkruar vendimin sipas të cilit nis plani i tij për heqjen e taksës, duke e zëvendësuar me reciprocitet.

  Siç njofton “Koha” sipas burime të saja, brenda Qeverisë kanë thënë se vendimi për heqjen e taksës për lëndën e parë të produkteve me prejardhje nga Serbia dhe nga Bosnjë-Hercegovina, pritet të diskutohet në mbledhjen e ...

 • Mustafa i shkruan Kurtit: Hiqi tarifat – anuloje shkarkimin e ministrit të Brendshëm

  20 Mars, 2020

  Kurti MustafaKryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa i bëri thirrje të premten kryeministrit Albin Kurti që të heqë tarifat ndaj mallrave serbe dhe të anulojë vendimin për shkarkimin e ministrit të brendshëm, për të shmangur rrëzimin e qeverisë.

  Në një postim në llogarinë e tij në facebook, zoti Mustafa shkruan se me 16 mars të këtij viti i ...

 • Viola von Cramon: Kosova duhet të ketë një qeveri të qendrueshme dhe funksionale

  19 Mars, 2020

  PERaportueja për Kosovën në Parlamentin Evropian Viola von Cramon i kërkon LDK-së që ta pezullojë vendimin për mocion mosbesimi për qeverinë Kurti.

  Raportueja për Kosovën në Parlamentin Evropian Viola von Cramon, tha se Bashkimi Evropian dhe SHBA-ja duhet të mbeten të angazhuara dhe mos të lejojnë që në Kosovë, duke gjetur krizën e visurit COVID-19 si pretekst të grabitet pushteti. ...

 • LDK me mocion mosbesimi për rrëzimin e qeverisë Kurti

  19 Mars, 2020

  Albin KurtiAlbin Kurti shkarkoi ministrin e LDK-së, se nuk ishte në një vijë me kryeministrin rreth shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme për koronavirusin. Si kundërpërgjigje LDK, inicon mocion mosbesimi ndaj qeverisë Kurti.

  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, pas një mbledhjeje të kryesisë së partisë së tij, konfirmoi se LDK do të iniciojë mocion mosbesimi ndaj  qeverisë së ...

 • I dashur Hashim

  18 Mars, 2020

  Daniel ServerPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, reagoi ndaj postimit të Shaun Byrnesit në peacefare.net të shtunën, me këto cicërima:

  Zhgënjyese të shohësh miqtë e Kosovës dhe të mitë, Daniel Serwer e Shaun Byrnes, duke u mashtruar nga lajmet e rreme. Nuk ka marrëveshje apo asgjë të tillë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Një e tillë mund të arrihet përmes një procesi ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"