LAJMET NGA KOSOVA

 • Ischinger: Proceset e krimeve të luftës – pjesë e shërimit të vetes

  15 Qershor, 2016

  Wolfgang Ischinger, aktualisht drejtues i Konferencës së Sigurisë në Mynih për kryeministrin serb Vuçiç e Serbinë, për elitat në Ballkan, për gjyqin për krime lufte në Kosovë e për mbështetjen evropiane për Kosovën.

  Wolfgang IschingerDW: Pas dy dekadave të para plot shpresë të demokracive të reja në Evropën Lindore dhe Juglindore kohët e fundit vërehet një tendencë e kundërt: forcim ...

 • Meucci: Komandantët e UÇK-së s’kanë të drejtë të bëjnë çka të duan

  14 Qershor, 2016

  MeucciShefi në largim i misionit të BE-së për sundimin e ligjit, Gabriele Meucci, i tha Radios Evropa e Lirë se “në ligjet e Kosovës dhe në Kushtetutën e Kosovës, nuk është e shkruar se nëse ke qenë komandant i UÇK-së mund të kryesh çfarëdo krimi që do”.

  Meucci, që e kryen mandatin e tij pikërisht në ditën e përfundimit të ...

 • Dyshohet për varrezë masive në oborrin e UP-së, vërtetohet ditëve në vijim

  13 Qershor, 2016

  upPas dyshimeve të ngritura ditë më parë se në kampusin e Universitetit të Prishtinës, konkretisht në hapësirën mbrapa Rektoratit, ekziston një varrë masiv me trupat e disa shqiptarëve të vrarë gjatë luftës së fundit në Kosovë, pritet që gjatë ditëve në vijim të nisin gërmimet në këtë hapësirë.

  KosovaPress ka filmuar zonën në të cilën dyshohet ...

 • Edhe historianët kundër demarkacionit me Malin e Zi

  10 Qershor, 2016

  demarkacioni ksShenjimi i vijës kufitare mes Kosovës dhe Malit të Zi nuk po ratifikohet në Parlament. Kjo vijë demakracioni vazhdon të kundërshtohet nga ana e ekspertëve, sepse në dëm të Kosovës janë rreth 8 mijë hektarë të rrethinave të Pejës, Rugovës dhe Podgurit.

  Pikërisht delimitimi i kufijve të trevave shqiptare ka qenë fokusi i kumtesave ...

 • Fajon: Demarkacioni kusht absolut për liberalizim

  10 Qershor, 2016

  Tanja FajonRaportuesja e Parlamentit Evropian për liberalizim të vizave për Kosovën,Tanja Fajon, i ka bërë thirrje Parlamentit të Kosovës që të ratifikojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi, me qëllim të hapjes sëprocesit të liberalizimit të vizave.

  Ajo tha se brenda javës së ardhshme komiteti i Parlamentit të Evropës për liritë civile, drejtësinë dhe sigurinë, ...

 • VV-ja e vendosur për të kundërshtuar marrëveshjet Kosovë-Serbi

  9 Qershor, 2016

  Kuvendi i KSPas rreth dy muajve kur partitë opozitare, Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën e bojkotuan Kuvendin e Kosovës, sot Lëvizja Vetëvendosje si e vetme iu kthyen sërish Kuvendit të Kosovës.

  Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje para se të hynin në sallën ku pritej të fillonte seanca e rregullt, janë shprehur do të marrin pjesë ...

 • Deputetët të shqetësuar me vendimin për zonën rreth manastirit të Deçanit

  9 Qershor, 2016

  Manastiri i DecanitNë Kuvendin e Kosovës, disa deputetë, qoftë nga radhët e partive në pushtet, apo edhe në opozitë,kanë ngritur shqetësimet e tyre në lidhje me vendimin e Gjykatës Kushtetuese për shpalljen antikushtetuese të dy vendimeve të qershorit të vitit 2015 të Gjykatës Supreme në lidhje me pronat e manastirit të Deçanit.

  Aktgjykimi i Gjykatës Kushtetuese kishte sjellë si efekt ...

 • Fjalimi i Visar Ymerit në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës

  9 Qershor, 2016

  VisarTash e sa kohë përballemi me dy lloj uzurpimesh të territorit, tokës, e pronës në Kosovë.

  Në njërën anë ky regjim koncesionarësh i krijon Zajednicë Serbisë, i fal toka Malit të Zi, ndërsa në anën tjetër pjesën e mbetur e ndajnë mes vete.

  Kjo është e vërteta e këtij vendi – i cili do të duhej të ishte Republikë e qytetarëve, ...

 • Opozita kërkon komision të veçantë për Demarkacionin

  6 Qershor, 2016

  harta demarkacioniPërderisa Qeveria e Kosovës është duke u përgatitur të procedojë në Kuvend për ratifikim marrëveshjen për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, partitë politike opozitare, thonë se do të angazhohen që kjo marrëveshje, siç qëndron aktualisht, të mos kalojë.

  Sipas tyre, për të zgjidhur ketë çështje duhet të formohet një komision i ri qeveritar me pjesëmarrje të ekspertëve ...

 • Marrëveshjet e dëmshme do t’i kundërshtojmë edhe më fuqishëm

  6 Qershor, 2016

  Visar dhe GlaukNë mbledhjen e sotme të kryesisë dhe të Grupit parlamentar të VETËVENDOSJE!-s, u morr vendim që t’i kthehemi punimeve të Kuvendit të Republikës së Kosovës.

  “Ne do ta bëjmë opozitën ashtu siç e kemi bërë përherë në Kuvend, ku do të marrim pjesë në diskutimet dhe votimet e dokumenteve që nxirren nga Kuvendi. Çfarëdo tentimi i regjimit për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"