• Ndalohen aktivitetet e Qendrës Islame Shiite në Hamburg

  24 Korrik, 2024

  hamburgMinistria Federale e Brendshme e Gjermanisë ka ndaluar aktivitetet e Qendrës Islamike Shiite në Hamburg. Kjo qendër fajësohet për mbështetjen e terrorizmit.

   

  Vitin e kaluar hetuesit gjermanë ishin në rrugën “Schöne Aussicht” në veri të Hamburgut. Në nëntor të vitit 2023 oficerët kontrolluan një ndërtesë mbresëlënëse në Außenalster: Xhaminë Shia Imam Ali, e njohur si “Xhamia Blu”. Sot (24.07.24), policia shkoi sërish në të ...

 • Do të ketë gjithmonë të tillë që nuk e hanë sapunin për djath, dhe që hulumtojnë dhe zbulojnë të vërtetën. Faleminderit perëndisë për këtë!

  23 Korrik, 2024

  Manastiri

  Si ia ndryshuan serbo-bullgarët (sllavomaqedonët) emrin e Manastirit të Tolit në “Bitolje”, për të fshehur emrin shqiptar.

  Shqiptarët ende e quajnë këtë qytet të shkurtuar “Manastir” dhe sllavomaqedonasit e quajnë “Bitolj”.

  Ata gjithashtu ndryshuan totalisht strukturën e popullsisë, dhe asimiluan (sllavizuan) të gjithë shqiptarët e besimit ortodoks. Sot shqiptarët janë pakicë në qytetin e tyre!

  Sandzak Albania

  Kako su srbo-bugari ( slavomakedonci) promijenili ...

 • Tendencat islamiste në Ballkanin Perëndimor

  22 Korrik, 2024

  imami

  A po shkakton lufta në Gaza një valë të re radikalizimi në Ballkanin Perëndimor? Tentativa e sulmit ndaj një rojeje në ambasadën izraelite në Beograd lë vend për shqetësime.

   

  Islamizmi në Bosnjë dhe Hercegovinë dhe në rajonin e Sanxhakut në jugperëndim të Serbisë konsiderohet kozmopolit dhe tolerant. Këtu myslimanët sunitë kanë jetuar prej shekujsh me të krishterët dhe hebrenjtë dhe ...

 • Tetova si në Afganistan, e lënë në mëshirën e zotit: me mungesë të ujit të pijshëm për shkak të ndotjes së burimeve

  22 Korrik, 2024

  ujë

  Qyteti i Tetovës në këto temperatura të larta ka mungesë të ujit të pijshëm, për shkak të ndotjes së ujësjellësit të Leshnicës. Nga Ndërmarrja Publike “Sharri” thonë se për momentin Tetova furnizohet me 350 litra ujë në sekondë.

  Lulzim Shaqiri thotë se ujë në Leshnicë për shkak të reshurave është i ndotur ndërsa bën apel që uji të përdoret me ...

 • Veteranët e UÇK-së në Shkup kërkuan lirimin e menjëhershëm të Blerim Ramadanit

  20 Korrik, 2024

  blerimi

  Në protestën e sotme kundër arrestimit të Blerim Ramadanit, Mevludin Bajrami, veteran i luftës ka dënuar arrestimin e ish-ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani, dhe dërgimin e tij në paraburgim ekstradues nga policia e Maqedonisë së Veriut dhe gjykata vendore, duke e cilësuar këtë akt si të papranueshëm.
  Veteranët dhe bashkëluftëtarët e ...

 • Tridhjetë ditë paraburgim për ish-ushtarin e UÇK-së që u arrestua në Maqedoni

  19 Korrik, 2024

  uck

  Gjykata Penale e Shkupit vendosi 30 ditë paraburgim për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadani. Ai do të dërgohet në burgun ekstradues në Shutkë të Shkupit. Fletarresti ndërkombëtar lëshuar nga Serbia në Interpol, u pranua nga Gjykata Penale.

  Kujtojmë se Blerim Ramadani është ndaluar dje nga Policia e Maqedonisë së Veriut me fletarrest të lëshuar nga Serbia.

  Sektori për Punë të Brendshme ...

 • Monografia që portretizon jetën e një princeshe të shekullit të 15-të – Mara Brankoviç.

  19 Korrik, 2024

  Mara Brankvic

  Mara Brankoviç vinte nga katër familje sunduese të Evropës Juglindore – Brankovici, Nemanjids, Kantakuzenoi dhe Palaiologoi. Pas vitit 1428, ajo u fejua me sulltanin osman Murad II, një ndryshim në pritjen e personit të saj mund të shihet në burime, sepse ajo del nga anonimiteti, jo si subjekt, por si objekt, duke marrë parasysh fatin e saj konsiderata ...

 • Avash-Avash (Step by Step) ri-intensifikohet bashkëpunimi me Serbinë

  18 Korrik, 2024

  Policija

  Në Maqedoni të Veriut arrestohet një kosovar në bazë të fletarrestimit të lëshuar nga Serbia

  Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës tha se në Maqedoninë e Veriut është arrestuar një shtetas kosovar, bazuar në një fletarrestim të lëshuar nga Serbia.

   

  “Fjala është për zotin Blerim Ramadani, ish-anëtar i Zonës Operative të Nerodimes të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”, tha ...

 • UNESCO paralajmëron përfshirjen e Ohrit në Listën e Trashëgimisë Botërore në Rrezik

  17 Korrik, 2024

  Lin

  Lin, Pogradec

  Organizata Botërore e Monumenteve, UNESCO paralajmëron autoritetet shqiptare dhe ato maqedonase për një përfshirje të mundshme të Ohrit në Listën e Trashëgimisë Botërore në Rrezik.

   

  Në projekt-vendimin e sesionit të 46 të Komitetit të Trashëgimisë Botërore të sapo publikuar UNESCO thotë se Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria duhet t’i paraqesin Qendrës së Trashëgimisë Botërore, deri më ...

 • Dikur Patriotët i shërbenin kombit – luftonin kundër sulltanit, sot “patriotët” shfrytëzojnë kombin – i shërbejnë sulltanit …

  16 Korrik, 2024

  Hasan Tahsini

  Jemi një komb i veçantë, kemi gjuhën tonë të veçantë, ndaj duhet të jetojmë më vete, si gjithë kombet e tjera …

  143-vjetori i vdekjes së Hasan Tahsinit (1811-1881)

  Hoxhë Hasan Tahsini ishte intelektual aktiv. Ai ishte drejtuesi i lobit shqiptar në Stamboll, i cili duke nisur nga viti 1867 përpiqej për shkrimin e gjuhës shqipe dhe mbrojtjen ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"